Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Divadlo: prostor pro dobrý život a lepší svět

  Divadelní sál a další prostory brněnského HaDivadla se v sobotu 18. června stanou dějištěm akce s názvem Dům kultury a naděje. Tento společný projekt HaDivadla a platformy Terén, scén Centra experimentálního divadla, vznikl v loňském roce. Tehdy proměnil podzemní divadlo v Alfa pasáži v místo pro relaxaci a odpočinek. Letos se organizátoři vydávají cestou workshopové konference. Celodenní program umožní účastníkům pod vedením zkušených lektorů promýšlet a definovat, co pro ně znamená pojem „well-being“, tedy „dobrý život“.

  HaDivadlo

  HaDivadlo. Foto: archiv divadla

  Událost je společným projektem HaDivadla a platformy Terén, navazující na mezioborový program akce Dům kultury a únavy (2021). Kurátory programu, který umožní celkem 48 účastníkům rozdílného věku společně rozmýšlet a hravou formou diskutovat o dobrém životě, jsou lektor metody nenásilné komunikace Adam Čajka (organizace NaZemi) a audiovizuální umělkyně Katarína Gatialová. Společně dali vzniknout celodenní workshopové konferenci, na které budou moci účastníci prozkoumávat a sami sobě i druhým definovat pojem „well-being“, tedy „dobrý život“. Účastníci si budou moci vybrat z celkem čtyř okruhů, v rámci kterých se nad podmínkami pro dobré žití budou zamýšlet. Vztahovat se budou k pojmům domov, práce, vzdělání a město. Pro každý pojem budou v prostoru divadla vyhrazena stanoviště, na kterých bude společnou diskuzi a program moderovat zkušený lektor. Pomyslným vrcholem dne bude událost divadelního soudu. Účastníci programu i další příchozí diváci budou na společném plénu komunikovat, shrnovat a reflektovat zážitky celého dne. Večer proběhne komentovaná procházka centrem Brna. Její průvodce, klimatický analytik Oldřich Sklenář, se v ní zaměří na limity a bariéry prostoru, ve kterém se obyvatelé Brna pohybují. Jaké jsou překážky, omezení a příležitosti urbánního prostoru? Je Brno dobré místo pro život?

  Den bude především setkáním lidí. Společně si budeme klást otázky, v menších skupinách – trošku podobně jako na festivalech – lidé zažijí jednotlivé stage, kde ohledají dobrý život a pak se to pokusíme sestavit do jednoho celku. Den lze pojmout velmi aktivně a do programu přímo vstupovat, ale také je možné být více pozorovatelem, nechat se nést a užít si interakce, inspiraci, hudbu a nebo třeba procházku centrem Brna o tom, jak město napomáhá nebo nenapomáhá dobrému žití v něm, vysvětluje jeden z kurátorů akce, Adam Čajka. Společně s Katarínou Gatialovou, se kterou program sestavoval, věří, že společné rozmýšlení potřeb pro dobrý život přinese účastníkům pocit naděje, ke kterému se odkazuje samotný název akce. O krizi současného světa – hlavně té klimatické a ekologické, ale i mnohých dalších, se dnes už mnoho ví a hodně se o nich hovoří. Je lehké a celkem přirozené, když člověk zváží všechna věděcká fakta, propadnout beznaději a může to být právě kultura, která nám z ní pomůže ven a dokáže v lidech vyvolat dostatečnou sílu krizím čelit, doplňuje Katarína Gatialová.

  Na událost Den kultury a naděje je možné se přihlásit pomocí přihlašovacího formuláře dostupného z webových stránek projektu a facebookové události. Na akci je zavedeno progresivní vstupné – účastníci si tedy mohou vybrat dle svých možností a uvážení, jakou cenu se rozhodnou zaplatit – možnosti jsou 150 Kč, 350 Kč či 750 Kč. Cena zahrnuje celodenní program včetně drobného občerstvení, oběda a večerní komentované procházky.

  ///

  Dům kultury a naděje
  Sobota 18. června 2022 od 9.30 hodin, HaDivadlo, Alfa pasáž

  Divadelní soud začíná v 16.00 a je možné se jej zúčastnit samostatně i bez přihlášení. Stejně tak procházky, která začíná v 18.00 před divadlem.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. června 2022

  Komentáře k článku: Divadlo: prostor pro dobrý život a lepší svět

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,