Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadlo Polárka chystá Mimiart

  V Divadle Polárka se o jarních prázdninách 11.–⁠14. 3. 2023 již podruhé uskuteční divadelní festival pro nejmenší diváky Mimiart. Polárka na něm uvede obě své inscenace pro děti od 0 do 3 let, jako hosté vystoupí pražské Studio DAMÚZA a Nezávislé divadelné zoskupenie ODIVO ze Slovenska. Kromě divadelních představení jsou na programu festivalu také workshopy nebo montessori herna ve foyer divadla. V rámci programu pro dospělé bude, vůbec poprvé v Brně, uvedena inscenace A studia Rubín Jenom matky vědí, o čem ten život je.

  Foto: archiv projektu

  Loňský nultý ročník, který se těšil velkému zájmu veřejnosti, prokázal, že o program pro nejmenší diváky a jejich rodiče je velký zájem. Proto se Divadlo Polárka rozhodlo zařadit festival Mimiart mezi své pravidelné akce a vy se tak letos můžete těšit na 1. festivalový ročník. Představení pro nejmenší děti jsou vždy vyprodaná téměř ihned po spuštění prodeje. Festivalem se tak snažíme uspokojit poptávku rodičů a umožnit jim shlédnout také inscenace mimobrněnských souborů. Kulturní nabídka pro nejmenší děti stále není příliš bohatá, v České Republice zatím probíhá pouze festival KUK!, kterým jsme se částečně inspirovali, v Brně obdobná akce není, říká vedoucí Polárky Natálie Pelcová. První setkání dětí s divadlem je pro nás velmi důležitý, až formativní moment, proto chceme nabídnout nejmenším dětem program s vysokou uměleckou kvalitou a vytvořit tak prostor pro smysluplné trávení času dětí a rodičů, doplňuje ji organizátorka festivalu Marie Bravencová, lektorka Malého vozu Divadla Polárka.

  Foto: archiv projektu

  Vedle dvou domácích představení z repertoáru Divadla Polárka: Slyšíš? Kdo to zpívá? a Co šeptají stromy? budou ke shlédnutí inscenace pražského Studia Damúza Batosnění a Já, ty a to. Ze Slovenska k nám přijede zahrát Nezávislé divadelné zoskupenie ODIVO svou úspěšnou inscenaci Aero, která je určena pro diváky od 1,5 do 5 let, jejich rodiče a všechny, kteří mají chuť si ulítnout. Program festivalu uzavře oblíbená Tančírna z produkce Divadla Polárka.

  Součástí festivalu budou kromě divadelních představení také workshopy pro rodiče s dětmi, které se už staly neodmyslitelnou součástí Polárky. Tentokrát se můžete těšit na pohybový workshop Akrobatem od mala pod vedením Juliány Vališkové z Divadla DIP, na kterém si společně s dětmi můžete vyzkoušet základy párové akrobacie. Svou premiéru bude mít na festivalu workshop Co je moje doma z dílny lektorů Malého vozu, který vychází z principů montessori pedagogiky a svobodné hry.

  Foto: archiv projektu

  Letos se festival rozrostl také o tematický program pro dospělé s cílem otevírat tabuizovaná témata kolem rodičovství. V neděli 12. 3. 2023 bude uvedena inscenace A studia Rubín Jenom matky vědí, o čem ten život je, divadelní dokument o tom, jak česká společnost vnímá mateřství a otázky péče o dítě či rodinného rozpočtu. Po představení bude následovat diskuze s herci a režisérkou inscenace Barbarou Herz. Dále jsme navázali spolupráci se spolkem Úsměv mámy, jenž se dlouhodobě zabývá osvětou zaměřenou na mateřské psychické obtíže. V rámci festivalu proběhne přednáška na téma Křehká mateřská psychika. Rodičovská dovolená s sebou mnohdy nese pocit sociální izolace, je pro nás důležité, že Mimiart může být prostorem pro inspirativní setkání rodičů, sdílení a diskuzi o palčivých tématech, které s mateřstvím a výchovou dětí souvisí, uvádí dramaturgyně Polárky Alžběta Michalová.

  Během festivalu můžete také využít doprovodného programu ve foyer divadla, kde pro vás bude otevřená montessori herna pro děti, bazárek a swap s oblečením a samozřejmě kavárna Polárkafé se speciálním festivalovým menu. Těšíme se na vás!

  • Autor:
  • Publikováno: 23. února 2023

  Komentáře k článku: Divadlo Polárka chystá Mimiart

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,