Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Divadlo Na Fidlovačce Praha

    Historie nuselské scény se začala psát v roce 1921, kdy herec a režisér Stanislav Lang nechal postavit provizorní dřevěnou budovu Tylova divadla (lidově zvané Tyláček) podle návrhu architekta Aloise Zimy a stavitele Josefa Dneboského. Po Langovi byl vlastníkem divadla J. A. Sedláček, který v letech 1939–1941 nahradil dřevěný základ budovy železobetonem, vznikly i přístavby rozšiřující zázemí umělců, vše pod patronací architektů Václava Müllera, Václava Hlaváčka a Leopolda Plešingera. Budovu v roce 1950 prodal Okresnímu národnímu výboru Prahy 14. Další zásadní úpravy nastaly v letech 1959–1962, včetně zrušení původního klasicistního vzhledu budovy. V roce 1978 byla budova jako druhá scéna Hudebního divadla v Karlíně uzavřena pro nevyhovující stav elektroinstalace, hlavním důvodem však byla spíše politická snaha zredukovat ideologicky kontrolovatelnou síť divadel.

    Chátrající nevyužívaný objekt se znovu otevřel v roce 1997, zrekonstruovaný z iniciativy herců Elišky Balzerové a Tomáše Töpfera a především díky celonárodní veřejné sbírce jako Divadlo Na Fidlovačce. Eliška Balzerová dlouho toužila po intimnějším jevištním prostoru – v roce 2006 tak byla přesně třistatřiatřicet kroků od „velké“ Fidlovačky otevřena Komorní Fidlovačka pro 160 diváků. Sídlí v bývalém biografu Morava, který se na počátku nového milénia filmový nadšenec Milan Wolf marně pokoušel proměnit v artové kino a následně v muzeum kinematografu.

    Divadlo se provozuje v polních podmínkách! říkal v roce 2017 tehdejší správce budovy Karel Štrombach, což je samozřejmě konstatování signifikantní pro takřka všechna česká divadla. Určitou nepříjemností Divadla Na Fidlovačce jsou pro některé diváky nekomfortní dřevěné sedačky, jež mají vytvářet atmosféru staročeské arény. Před lety chtěl Tomáš Töpfer ze své kapsy zaplatit polovinu nákladů na nové sedačky, zbytek financí měla poskytnout městská část, k čemuž ale nedošlo. Kapacita sálu je 490 míst.

    Připravujeme ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea v Praze.

    Herecká šatna Foto Eliška Fuxová

    Divadlo Na Fidlovačce Praha Foto Eliška Fuxová

    Maskérna Foto Eliška Fuxová

    Bývalý baletní sál, dnes zkušebna Foto Eliška Fuxová

    Sklad kulis Foto Eliška Fuxová

     


    Komentáře k článku: Divadlo Na Fidlovačce Praha

    1. Zuzana Vasa

      Avatar

      Moc by mne zajimalo,
      jestli se dochovaly fotky z roku od druhe svetove valky do roku ca. 1964? Sbor hercu tehdejsi doby – nebo to vsechno odnes cas?

      S pozdravem Z. V.

      06.03.2020 (20.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,