Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo na cucky, rok první

  Vedení olomouckého Divadla na cucky se právě před rokem pustilo do úprav objektu na Dolním náměstí. Letní rekonstrukce proměnila bývalou prodejnu elektra a později textilu v plnohodnotné kulturní zařízení s celodenním provozem, kde návštěvníci najdou kromě divadelních produkcí také galerii současného výtvarného umění nebo kavárnu. Ředitel divadla Jan Žůrek získal na konci května za úspěšný projekt Cenu města Olomouce.

  FOTO archiv

  Díky přesunu z Wurmovy ulice do centra města se nám publikum doplnilo o střední a starší generaci diváků, popisuje Jan Žůrek. Co se diváckého zájmu týče, dosáhli jsme už teď, v červnu, čísel, která jsme měli za celý rok 2017, dodává. Divadlo v právě skončené sezoně 2017/18 rozšířilo programy pro děti a otevřelo cyklus pravidelných besed se zajímavými osobnostmi. V posledních měsících sem zavítal například kněz a vysokoškolský profesor Tomáš Halík, investigativní novinářka Pavla Holcová nebo válečná reportérka Markéta Kutilová. Domácí soubor pak přenesl na Dolní náměstí část repertoáru z Wurmovy ulice a vyprodukoval dvě nové inscenace – komedii Jsem do tebe v režii umělecké šéfky souboru Silvie Vollmannové a „téměř detektivní“ inscenaci Opletal v režii Michala Háby. Náš repertoár nyní sestává především z autorských inscenací, které cílí na široké spektrum diváků. Jedna z dramaturgických linek se pak soustředí na mladé publikum, vysvětluje Žůrek.

  Nová olomoucká scéna se bude podle jeho slov i v dalších letech profilovat jako otevřený prostor pro kulturu určený všem generacím a zároveň oživující Dolní náměstí. Divadlo na cucky jako jednu ze svých scén letos také využily festivaly Přehlídka animovaného filmu, Academia film Olomouc, Prix Bohemia Radio, Jeden svět, Olmützer Kulturtage a Divadelní Flora. Festivalovou tečkou sezony se staly ozvěny mezinárodní přehlídky Tanec Praha. Díky naší letité spolupráci s pražským festivalem se nám podařilo uvést přímo na Dolním náměstí pod širým nebem strhující performanci Origami japonsko-francouzské tanečnice Satchie Noro, které se dostalo nadšených diváckých ohlasů, řekl Žůrek.

  Divadlo letošní sezonu oficiálně uzavřelo minulý pátek 22. června uvedením inscenace MATE s hereckým duem Bořek Joura – Viktor Zavadil. FOTO archiv Divadla na cucky

  Divadlo letošní sezonu oficiálně uzavřelo minulý pátek 22. června uvedením inscenace MATE s hereckým duem Bořek Joura – Viktor Zavadil. V posledním červnovém týdnu pak jeviště obsadili absolventi dramatického kurzu SENior, kteří tu představili svoji dramatizaci Exupéryho Malého prince.

  Prázdniny odstartují v divadle v pondělí 2. července tanečním workshopem Filipa Staňka Smart body. Staněk vychází z technik současného tance, ale zároveň přejímá prvky z dalších odvětví (sport, bojová umění, fyzioterapie, Fighting Monkey aj.)

  Plány pro příští sezónu zatím vedení divadla tají. Chceme naši tvorbu více prezentovat na festivalech a soustředit se na celodenní provoz divadla, aby se stalo skutečně živým, tepajícím kulturním centrem. Už teď je jisté, že se nevyhneme dalším investicím, které budou směřovat především do zázemí divadla – musíme adaptovat prostory zkušebny, sklad a zázemí pro herce, aby mohly plnohodnotně sloužit, uzavřel Žůrek.

  /Z webových stránek divadla a z Divadlo.cz převzal a upravil hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Divadlo na cucky Olomouc

  Rezidenční výzva Divadla na cucky

  • Autor:
  • Publikováno: 30. června 2018

  Komentáře k článku: Divadlo na cucky, rok první

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,