Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo Drak povede Tomáš Jarkovský

  Ředitelem Divadla Drak v Hradci Králové bude dosavadní dramaturg a scenárista divadla Tomáš Jarkovský. Nahradí Elišku Finkovou, která stojí v čele divadla od 1. ledna 2010. Novinářům to v pondělí 17. června oznámili zástupci divadla. Jarkovský se ujme funkce 1. ledna 2020, ředitel divadla je jmenován na šest let. Finková jde do důchodu.

  Tomáš Jarkovský. Foto Změna pro Hradec-Zelení

  Byl vybrán při otevřeném výběrovém řízení, kdy se přihlásili tři kandidáti, řekla mluvčí divadla Martina Marková. Výběrová komise zasedala ve středu 12. června, večer vytvořila doporučení na nového ředitele a ve čtvrtek Jarkovského potvrdila šestičlenná správní rada.

  Chci rozhodně pokračovat a rozvíjet věci, na které je v Draku podle mého názoru dobře zaděláno. Do divadla nepřicházím zvenku, proto se moje koncepce nevymezovala proti stávajícímu dlouhodobému směru, kterým bylo vedené, řekl Jarkovský.

  Eliška Finková. Foto David Taneček

  Dosavadní ředitelka Eliška Finková výběr svého nástupce označila za dobrou volbu. Dostala jsem se do věku, kdy je potřeba odejít. Výběr chápu jako zcela kompetentní. Výběrová komise i správní rada, která potvrdila výsledky výběrové komise, byla ve výborném složení. Funkci si možná předáme o chvíli dříve, ale oficiální nástup pana Jarkovského je 1. leden 2020, řekla Finková.

  MgA. Tomáš Jarkovský

  Tomáš Jarkovský. Foto Divadlo Drak

  Narodil jsem se v roce 1986 v Hradci Králové. Po maturitě na Gymnáziu J. K. Tyla jsem nastoupil ke studiu oboru režie a dramaturgie na pražské DAMU. Jako dramaturg či autor jsem od té doby spolupracoval s celou řadou divadel u nás i v zahraničí, díky čemuž mohu na základě osobní zkušenosti porovnávat podmínky pro kulturu v Hradci s jinými městy. Nejsoustavněji pak v posledních letech spolupracuji s hradeckým Drakem, kde jsem byl také tři roky zaměstnán. Vedle toho se živím jako televizní scénárista. V minulém volebním období jsem pracoval v kulturní komisi Rady města, jejímž jsem byl členem. Jsem ženatý, mám tři děti.

  /Převzato z kandidátky koalice stran Změna pro Hradec – Zelení, volby 2018/

  Divadlo Drak

  Divadlo Drak, Hradec Králové. Foto archiv Draku

  Divadlo Drak loni oslavilo 60. výročí založení. Scéna vznikla v Hradci Králové v roce 1958 jako Východočeské loutkové divadlo. Drak se v názvu divadla, které na sebe začalo výrazně upozorňovat od konce 60. let, objevil v roce 1968. Divadlo vychází z tuzemské loutkářské tradice a je jednou z nejvýznamnějších českých loutkových scén. Své postavení Drak podtrhl od roku 1992 také provozováním Mezinárodního institutu figurálního divadla, místa konfrontace domácích a zahraničních tvůrců loutkového divadla. Od roku 2010 nabízí v Labyrintu Divadla Drak zájemcům možnost vyzkoušet si, jak vzniká divadelní inscenace. Divadlo Drak je také tradičním spoluorganizátorem mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který začal včera.

  ///

  Více na i-DN:

  Divadlo DRAK hledá nového ředitele

  • Autor:
  • Publikováno: 22. června 2019

  Komentáře k článku: Divadlo Drak povede Tomáš Jarkovský

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,