Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Divadlo a svoboda

  U příležitosti vydání nové publikace pořádá Institut umění – Divadelní ústav Slavnost divadla a svobody. Křest nové publikace s podtitulem První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989 nabídne setkání s osobnostmi divadla a tance i performativní intervence. Akce proběhne v rámci festivalu oslavujícího 30. výročí založení Divadla Continuo, který se uskuteční ve dnech 19.–24. září 2022. Součástí oslav také bude výstava divadelních fotografií přibližující tvorbu souboru od počátků až po současnost, která vznikla ve spolupráci s IDU.

  IDU. Foto: Otto Drexler

  Publikace Divadlo a svoboda: První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989 vznikla v rámci dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace financované Ministerstvem kultury ČR a mapuje české nezávislé divadlo po revoluci. Jako významně rozšířený kritický katalog, na kterém se podílel autorský kolektiv Martina Pecková Černá, Dagmar Čiripová, Petr Dlouhý, Kateřina Dolenská, Vladimír Mikulka a Hana Strejčková, představuje bouřlivou energii a pluralitu estetik, témat i aktivit českého nezávislého divadla prvního porevolučního desetiletí – období kdy vznikly dnes již legendární soubory, jako například Divadlo Continuo. Jednotlivé oddíly publikace se soustředí na vývoj podmínek a infrastruktury pro provozování nezávislého divadla a na činoherní, loutkové a pohybové divadlo 90. let. Kromě odborných studií obsahuje publikace bohatý obrazový materiál a úryvky z rozhovorů, které byly v rámci výzkumu vedeny s téměř sedmdesátkou osobností české a slovenské divadelní scény 90. let.

  Publikace díky citacím z natočených rozhovorů nabízí čtenáři nejen značnou dávku faktografie, ale také emocí. Mentální návrat do ‚divokých devadesátek‘ byl pro řadu narátorů spojen nejen s euforickými očekáváními ohledně přechodu české společnosti k demokracii, ale také s dnešní deziluzí z polistopadového vývoje nejen v oblasti kultury, přibližuje svazek jeho editorka Martina Pecková Černá. Slavnost se uskuteční 20. září od 16:30 v Divadle X10. V rámci programu se můžete těšit na setkání s autorkami a autory publikace i osobnostmi českého i zahraničního divadla a tance, performanci Triangl (pocta B.N.) v podání souboru Tonton Macoutes nebo čtení tarotů o tom, jak si dnes dokážeme představit divadlo v roce 2089.

  Výstava fotografií dokumentujících historii souboru Divadla Continuo představí návštěvníkům výběr 30 panelů s tématy: TĚLO/HMOTA – LOUTKA – PROSTOR. Komorní kolekce byla vybrána z více než deseti tisíc fotografií, jež prezentují jak starší období existence divadla, tak jeho zrání a současnost. Vedle snímků z inscenací přinášejí vystavené fotografie i pohledy do „zákulisí“. Odkrývají tak nejen nuance samotné scénické události, ale i specifické společenství umělců, z něhož vyzařuje autentické tvůrčí soustředění, napětí, očekávání příštích okamžiků i uvolnění po fyzickém a duševním výkonu. Nejsou jen dokumentem, jsou hlavně poutavým svědectvím, říká teatroložka IDU a kurátorka výstavy Denisa Šťastná. Skrze snímky fotografů, kteří se v průběhu 30 let Divadlu Continuo věnovali (Josef Ptáček, Viktor Kronbauer nebo Michal Hančovský) budou prezentovány inscenace a site-specific projekty jako například Mrakavy, Finis Terrae, Jizvy v kameni, Jezero Grus Grus či V břiše velryby. Expozice bude k vidění v Divadle Archa od 19. září, kdy bude v 18:00 vernisáží zahájen celý festival, do neděle 25. září.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. září 2022

  Komentáře k článku: Divadlo a svoboda

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,