Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Divadelní týden v metropoli

   

  Hned dva festivaly – Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod a Mezinárodní festival pouličního divadla Za dveřmi začínají v pondělí 16. července v Praze. Společně na týden oživí centrum metropole.

  Pátý ročník festivalu Nultý bod letos přiváží coby jednu z hvězd svého programu německou performerku Juschku Weigel. Ta v jeden večer (20. 7.) ve společnosti Ference Fehéra z Maďarska uvede představení JUSCHKA 3D+, které vzniklo speciálně pro festival. Premiérově se na programu Nultého bodu poprvé v Česku objeví rovněž Company Prototype Status ze Švýcarska (18. 7.), na Václavském náměstí v rámci programu Za dveřmi pak budou moci čeští diváci poprvé zhlédnout představení CARMEN FUNEBRE od světoznámých Teatr Biuro Podrózy z Polska (19. 7.). Čeká je rovněž česká premiéra CAUSA FATALIS česko-ruských Teatr Novogo Fronta (18. 7.) nebo první hostování německého ansámblu antagon theaterAKTion s představením TIME OUT (21. 7.).

  Snímek z projektu 13. měsíc / Requiem za Bruno Schulze (v Divadle v Celetné bude uveden 19. 7.) FOTO ARCHIV SPITFIRE COMPANY

  Již pátým rokem se snažíme koncepčně přivážet novinky na poli fyzického a tanečního divadla a je nám tak ctí představit českým divákům etablovaná jména, jako je Juschka Weigel nebo Jasmine Morand. Na druhou stranu mě těší, že se v programu objeví umělci z domácí špičky fyzického a tanečního divadla, a to v pražské či světové premiéře. Uvidíme nejnovější představení Divadla Continuo či Miřenky Čechové & Tantehorse, nastiňuje umělecký šéf Nultého bodu Petr Boháč dramaturgii, která se točí především kolem středoevropské divadelní spolupráce. V tom se jednoznačně setkáváme – festival Za dveřmi plánuje v rámci programu neformální kulatý stůl, na které se sejdou za účasti publika organizátoři pouličních festivalů a ředitelů divadelních souborů z Česka, Slovinska, Německa, Polska a Slovenska. Jeho tématem bude spolupráce organizátorů a zástupců měst při oživování veřejného prostoru, doplňuje Boháče Jakub Vedral, ředitel festivalu Za dveřmi.

  Na závěr týdne se festival Nultý bod přesune 22. 7. na Divadelní loď Tajemství Bratří Formanů, kde proběhne již třetí komponovaný večer Mladé krve. Festival Za dveřmi se zase od pátku 20. 7. přesune v rámci svých ozvěn na festival Živá ulice v Plzni. Akce Za dveřmi je Plzeň bude trvat do 22. 7.

  Kompletní program obou festivalů naleznete na www.nultybod.cz či na www.zadvermi.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 12. července 2012

  Komentáře k článku: Divadelní týden v metropoli

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,