Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadelní akcent na uprchlictví a dokument

  V termínu 27. až 31. května 2016 přivítá festival Divadelní svět Brno to nejlepší z české i světové divadelní tvorby. Pozvání přijaly přední soubory z Belgie, Izraele, Maďarska, Německa, Slovenska či Slovinska. Pořadatelé festivalu lákají také na řadu představení pro celou rodinu a nevšední doprovodný program.

  logodsb

  Loňský 6. ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, organizovaného Národním divadlem Brno ve spolupráci s Městským divadlem Brno, Centrem experimentálního divadla, divadlem Radost a Janáčkovou akademií múzických umění v Brně, oslovil rekordní počet diváků. Jaký bude 7. ročník tohoto divadelního svátku s podtitulem Festival progresivního divadla, přiblížil ředitel festivalu Martin Glaser: Po úspěšném restartu DSB chceme i v 7. ročníku zachovat důraz na progresivní podoby činoherního, hudebního a pohybového divadla. Vzhledem k současnému dění v Evropě akcentujeme téma uprchlictví a brněnskému publiku zatím nepříliš známou formu dokumentárního divadla.

  Jedním z vrcholů festivalu bude nepochybně magická inscenace proslulého dramatu Faust v podání slovinského souboru Slovensko narodno gledališčce drama Ljubljana, kterou diváci uvidí v prostorách Janáčkova divadla. V Mahenově divadle pak bude k vidění např. řecký pohybový projekt skupiny Rootlessroots s názvem Europium.

  Archiv divadla SNG Drama 1

  Jedním z vrcholů bude magická inscenace proslulého dramatu Faust v podání slovinského souboru FOTO ARCHIV

  Dále do Brna zavítá Theater Bremen s česko-německou inscenací Kafkova Zámku, která je ozvláštněna živou hudbou, již zajišťuje kapela Kafka Band složená z českých umělců (např. Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 ad.). Německou linku posílí v Hadivadle slavná performerská skupina She She Pop, která před diváky otevře své Šuplíky (Schubladen), či německé divadlo roku 2014 Maxim Gorki Theater se svou divadelní roadmovie nazvanou Mrzutí (Die Ungehaltenen).

  FOTO UTE LANGKAFEL

  Maxim Gorki Theater uvede divadelní roadmovie nazvanou Mrzutí (Die Ungehaltenen) FOTO UTE LANGKAFEL

  Hned čtyři inscenace přiveze do Brna oceňované Městské divadlo Kladno: Brémskou svobodu, Přízraky, Otce a Matku. Poslední dvě jmenované, které se v sobě navzájem zrcadlí, budou v Městském divadle Brno uvedeny během jediného večera a v jediné scénografii, což jejich návštěvníkům zajistí neopakovatelný a evropsky zcela unikátní zážitek, prozradil dramaturg MdB Jan Šotkovský.

  Dodatečně se pořadatelům podařilo obohatit program ještě o další exkluzivní položky: Doslova v poslední chvíli se nám k naší velké radosti povedlo dojednat hostování dvou pozoruhodných zahraničních produkcí: Dostojevského Zločinu a trestu v podání maďarské Forte Company a tanečního představení belgické choreografky Karine Ponties s názvem Hero%, které velmi zábavným a místy až dojemným způsobem tematizuje střet touhy člověka po nadpřirozených schopnostech s limity jeho vlastního těla. Pokud jde o produkce z Česka a Slovenska, přibyla do nabitého festivalového programu ještě výborná inscenace Petrolejových lamp z ostravského Divadla Petra Bezruče a Bratři Karamazovi z Činoherního klubu v režii Martina Čičváka. Velmi nás těší i účast Slovenského národného divadla, které k nám přiveze inscenaci hry Ivana Vyrypajeva Ilúzie, v níž vystoupí čtyři přední slovenští herci: Zuzana Kocúriková, Božidara Turzonovová, Martin Huba a Dušan Jamrich,“ řekl dramaturg činohry NdB Martin Sládeček.

  Režisérka Michaela Homolová zvolila přístup výsostně hravý, místy i trochu dryáčnický. FOTO archiv NDL

  Režisérka Michaela Homolová zvolila v pohádce O beránkovi, který spadl z nebe přístup výsostně hravý FOTO ARCHIV DIVADLA

  Festival pamatuje i na rodiny s dětmi. Po loňském vysokém zájmu o dětský program nabídne tentokrát nejmenším divákům např. kouzelnou inscenaci libereckého Naivního divadla O beránkovi, který spadl z nebe nebo skvostnou koncertní verzi známé pohádky Perníková chaloupka v podání divadla Minor.

  V rámci doprovodného programu vystoupí na své domovské scéně divadlo Buranteatr s inscenací hry Rolanda Schimmelpfenniga Létající dítě, tamtéž budou k vidění tři kusy Malého divadla kjógenu – prvního zahraničního laureáta nejprestižnější japonské divadelní ceny Saikašó za 26 let její historie. Za zmínku stojí i večer improvizačního tria IMPRA, oceněného studentskou Thálií za rok 2015. V Divadle Polárka nadchne děti představení režiséra Jiřího Jelínka Mami, už tam budem? i jedinečný workshop bubnování v kruhu s názvem Drum circles, vhodný jak pro žáky prvního stupně základní školy, tak pro ty skutečně nejmenší děti v doprovodu rodičů. Nevšedním zážitkem jistě bude Kamion, parkující 28. a 29. května na náměstí Svobody. Přímo v něm se odehraje fantazijní příběh syrského děvčátka, které muselo opustit svou zemi. V Divadle Husa na provázku pak otevřou Ukrajinskou čítanku s podtitulem Ukrajina, davaj, Ukrajina.

  Vstupenky na představení je možné zakoupit na pokladnách Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla, divadla Radost a Divadla na Orlí nebo online na webových stránkách www.divadelnisvet.cz, kde je rovněž uveřejněn kompletní program.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. května 2016

  Komentáře k článku: Divadelní akcent na uprchlictví a dokument

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,