Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadelní putování s Odyseem

  Nová mezinárodní přehlídka Divadelní Odysea se bude konat od 20. do 30. července 2014. Pražská část rozsáhlého čtyřletého projektu Meeting the Odyssey bude probíhat na Lodi Tajemství bratří Formanů, v Divadle Hybernia a v cirkusové aréně v Zítkových sadech. Síly spojilo přes sto tanečníků, (loutko)herců a performerů z jedenácti zemí Evropy.

  divadelni-odyssea-1020px300p

  Lodí i po souši budou cestovat po čtyři roky divadelníci napříč Evropou, aby přinášeli radost, kreativitu, ale také kladli znepokojivé otázky a hledali na ně spolu s publikem odpovědi, říká Šárka Pavelková z produkční platformy ProFitArt, která stojí za českou částí projektu, a dodává: Před pětadvaceti lety, v létě bouřlivého roku 1989, křižoval Evropou Mir Karavan, projekt, který spojil alternativní divadelníky z tehdejšího Východu a Západu. Napříč kontinentem pomáhal hledat cestu porozumění a svobody, kterou si zanedlouho poté lidé vybojovali. Ale tato cesta je i nadále složitá a klikatá a také navýsost potřebná. Proto se vydala na dlouhou pouť po Evropě také Divadelní Odysea…

  Kulturní nabídku letní Prahy zpestří světově proslulé studio Farma v jeskyni, přední soubor fyzického divadla Teatr Novogo Fronta, tanečnice a choreografka Lenka Vagnerová, performerka Patricie Poráková či polský soubor Opolski Teatr Lalki i Aktora. Ten do Prahy přijede s inscenací inspirovanou mytickým příběhem Odysseovy manželky Penelopé Waiting for the Rain (Čekání na déšť ), připravenou speciálně pro Divadelní Odyseu. Pražskému publiku se představí krátce po úspěšné premiéře v polské Opoli a v Berlíně, aby pak tito známí (loutko)herci pokračovali na sever do Kodaně a Helsinek.

  Pro nejmenší návštěvníky (a vlastně pro všechny hravé diváky bez rozdílu věku) vyroste v Zítkových sadech u Palackého náměstí nová cirkusová aréna. Nabídne divadelní představení a klauniády v podání v oboru jedinečných ansámblů Sacra Circus Števa Capka, Squadra Sua, La Mauvaise Graine či Divadla Minor. Většině představení budou předcházet kreativní dílny, kde se děti naučí hravou formou novým věcem a budou se také moci později do představení zapojit. Dospělým návštěvníkům pak zpestří letní noci na Vltavě dílny argentinského tanga či koncerty Jany Vébrové, jež se uskuteční po skončení hlavního programu na Lodi Tajemství.

  Slavnostní zahájení Divadelní Odysey v neděli 20. července bude patřit mezinárodně uznávané tanečnici a choreografce Lence Vagnerové a její Taneční inscenaci roku 2013 Jezdci. Inscenace plná dynamického pohybu a tance vypráví fascinující příběh konfrontace jednotlivce s přírodou. Ještě před slavnostním zahájením však odstartuje Divadelní Odysea svůj první ročník open-air představením přímo na Václavském náměstí. Zdravě šílené a spontánní představení Much More Than Nothing zde uvede nezávislá taneční skupina ME-SA společně s Peterem Šavelem a Stanem Dobákem. V bravurním podání 420PEOPLE se po třech letech vrátí do Prahy také legendární Package japonského choreografa Shusakua Takeuchiho.

  Jezdci Lenky Vagnerové & Comp. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Jezdci Lenky Vagnerové & Comp. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Ještě déle publikum čekalo i na ceněnou inscenaci SCLAVI/Emigrantova píseň studia Farma v jeskyni, jež toto hudebně-vizuální pásmo inspirované příběhy a písněmi Rusínského etnika a noetickými texty Karla Čapka uvede hned třikrát (23., 24. a 25. července).

  Kromě toho, že Lence Vagnerové patří úvodní večer Odysey, přispěla do programu i další dramaturgickou lahůdkou. 28. července uvede v Divadle Hybernia společně s německým choreografem Felixem Landererem premiéru koprodukční inscenace Sorcerer. Z různých stran v ní zkoumají téma iluze, manipulace, čarodějnictví magie a fenoménu strachu jako jedné z nejsilnějších lidských emocí. Její taneční platforma Lenka Vagnerová & Company stojí i za další z uváděných inscenací – La Lobou, která staví na dvou výrazných jevištních osobnostech – zpěvačce Janě Vébrové a tanečnici Andree Opavské. Právě ta si za svůj skvělý výkon odnesla ocenění Tanečnice roku 2014. Vždy po představení se Jana Veberová představí ještě jednou, tentokrát v roli zpěvačky. Na následných koncertech také pokřtí nové album Ivana Achera s jevištní hudbou z inscenací Jezdci a La Loba. Dalším festivalovým lákadlem pak bude Cenou diváka České taneční platformy oceněné představení Mah Hunt.

  Také tanečnice a performerka Patricie Poráková a její autorský projekt Quilombo, který láká do tajemného světa vášnivého argentinského tanga, sklízí pochvalné kritiky. Autorka na něm spolupracuje s vynikajícími tanečníky argentinského tanga. Tomuto živočišnému tanci bude Loď Tajemství patřit po tři večery – od 20. do 22. července. Vždy po představení se pro diváky otevře tančírna Milonga, aby to, co před tím viděli na jevišti, mohli sami vyzkoušet na parketu.

  Druhá z festivalových premiér, Čekání na déšť polského souboru Opolski Teatr Lalki i Aktora, je jedním ze čtyř projektů, které vzniknou během čtyřletého putování mezinárodního projektu Meeting the Odyssey. V inscenaci s mezinárodním obsazením se na jevišti potkají herci, muzikanti, tanečníci a loutky. Poprvé se tak stane v sobotu 26. července.

  Poslední den, 30. července, nabídne program inscenaci With Unarmed Forces. Půjde o společné dílo dvou špičkových souborů v oblasti pohybového divadla – vizuálního Clipa Theater z Izraele a v Praze usazeného fyzického Teatr Novogo Fronta.

  With Unarmed Forces

  With Unarmed Forces FOTO MIROSLAV HALADA

  Divadelní Odysea nabízí témata jak současná, tak mytologická – například inspirovaná Homérem. V každém z měst, v nichž zakotví, převypráví jednu z epizod Odysseova putování, která bude mladými umělci pod vedením členů italského divadla Cada Die Teatro adaptována na podobný příběh z historie dané země. Inscenace nesou příznačný název Instants, neboli Představení v přítomném okamžiku. Tématem pražského představení, které proběhne 27. a 28. července na Lodi Tajemství, je Sestup Odyssea do podsvětí. Že by reminiscence na český underground?

  V neposlední řadě bude mladým umělcům a jejich tvorbě patřit i večer s příznačným názvem Esence tance. V něm se představí zajímaví a nadějní tvůrci: Performance BOI Kataríny Kalivodové a Martina Talagy je fúze tance a tradičních lidových písní z různých regionů Slovenska, rámcovaná otázkami a odpověďmi na to, co je „mužské“. Duo Hand to Violin připravilo „novocirkusové“ vystoupení, v němž kombinují ekvilibristiku, současný tanec a hru na housle. Výzkumná pohybová skupina Loco:Motion Company představí Kismet. Vrcholná technika umožňuje fyzický dialog, při kterém se divákům tají dech, napsal kritik o Tešlon a Frkl tanečníků Lukáše Karáska a Florenta Golfiera s podtitulem Pohybová setkání třetího druhu.

  Podrobné informace o Divadelní Odysee naleznete na: www.odysea.pro a na mezinárodních stránkách projektu www.meetingtheodyssey.eu.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. července 2014

  Komentáře k článku: Divadelní putování s Odyseem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,