Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Divácká Zlomená závora putuje na Palmovku

  Hlavní cenu „Zlomenou závoru“ z jedenatřicátého ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který vyvrcholil v sobotu 8. října 2022 v Českém Těšíně a Cieszyně, si letos neodnesla jen jedna inscenace. Odborná porota se rozhodla udělit hned několik cen. Diváci pak ve svém hlasování dali jasně najevo, že se jim nejvíce líbilo představení 294 statečných Divadla pod Palmovkou.

  294 statečných. Foto: archiv redakce

  Odborná porota festivalu ve složení Dorota Buchwald, Karel Král a Miron Pukan se rozhodla letos udělit tři „Zlomené závory“: V kategorii divadel, pro které je inscenačním základem literatura cena se uděluje napůl: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy – Sztuka intonacji – Tadeusze Słobodzianka a Divadlo pod Palmovkou Praha – 294 statečných Tomáše Dianišky. V kategorii divadel, kde jsou loutky rovnocennými aktéry a hrdiny se cena uděluje pro Divadlo Bouchty a loutky Praha – R.U.R. podle Karla Čapka a v kategorii divadel překračujících hranice druhů a žánrů se cena uděluje Divadlu Husa na provázku Brno – Gadžové jdou do nebe Jiřího Havelky a kolektivu, uvedla porota ve svém hodnocení.

  Diváci pak ve svém hlasování se rozhodli udělit nejvyšší ocenění pražskému souboru Divadlo pod Palmovkou a jejich doku-fikci 294 statečných. Vybírat letos mohla porota i diváci z celkem šestnácti představení, se kterými se festivalovému publiku představily soubory z Česka, Polska a Slovenska. Hrálo se nejen v kamenných divadlech na hlavních i malých scénách, ale i pod širým nebem, v kulturních střediscích obou měst, bývalé synagoze či literární čítárně.

  Děkujeme všem divákům i hercům za skvělou atmosféru, kterou se na hranicích bez hranic povedlo vytvořit. Letošní ročník potvrzuje, že živou kulturu nic nenahradí. Navzdory nelehké době přijali naše pozvání do divadelních sálů a mnohdy je zaplnili až po okraj, což je nejlepším oceněním našeho úsilí, ohodnotila osmidenní kulturní maraton očima organizátorů, kterými jsou sdružení Člověk na hranici a Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Cieszyn, organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. října 2022

  Komentáře k článku: Divácká Zlomená závora putuje na Palmovku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,