Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Dítě v Dlouhé slaví dvacáté narozeniny

  Jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky pro dětské publikum Dítě v Dlouhé, který se bude konat ve dnech 18. – 22. dubna, přináší opět výběr z nejlepších inscenací, které v poslední době vznikly v mimopražských divadlech a v Praze budou k vidění většinou poprvé.

  Festival nabídne představení pro všechny věkové kategorie, od batolat po hravé dospělé, a také doprovodný program včetně oblíbeného divadelního jarmarku s výtvarnými dílnami, soutěžemi, prohlídkami zákulisí apod.

  Mnohé inscenace letošního ročníku vyprávějí příběhy podceňovaných outsiderů, kteří často prokáží víc kuráže, chytrosti nebo slušnosti než ostatní postavy. Maličký Tobiáš Lolness se během okamžiku stane psancem a jedinou nadějí na záchranu svých rodičů i celého stromu, v němž jeho lid žije. Proti bohatému, mocnému a populárnímu Jo Mitchovi zdánlivě nemá šanci, a přece se nevzdá. Bílý tesák je psancem mezi psy i mezi lidmi, neumí se přizpůsobit životu ve smečce, ani se nedokáže stát domácím mazlíčkem. Sám musí najít svou vlastní cestu. Komár Zdenda se hned během prvního letu dostane do ohrožení života a musí najít a zachránit svou unesenou nevěstu. Nejmladší ze tří bratrů-motorkářů (Tři siláci na silnici), na kterého zbyla nejpomalejší motorka, nakonec zachrání nejen oba své bratry, ale i nevěsty pro všechny tři. Ustrašený Jeníček v sobě najde víc odvahy než jeho škodolibá sestra Mařenka, která ho tak dlouho straší, až se začne sama bát (Pozor, děti, přijela k nám pouť!). Ani Bruncvík zpočátku není oním rytířem bez bázně a hany, který má českému národu vrátit hrdost na národní znak. S novým životem v neznámé zemi s rozdílnou kulturou, přírodou i jazykem se musel vypořádat tibetský chlapec Odzer (Jola)…

  Svým způsobem se toto téma dá vztáhnout i na celý festival, respektive na divadlo pro děti jako takové. Vedle „velké“ činohry pro dospělé je divadlo pro dětské diváky vnímáno ne snad přímo jako méněcenné, ale mnohdy jako méně důležité, jemuž stačí menší prostor, menší pozornost v médiích a koneckonců i menší rozpočet. Přitom inscenace připravené poctivě, s náležitou péčí věnovanou textu, scéně, kostýmům, hudbě, herectví a všem dalším složkám mohou dětem přinést opravdu hluboký zážitek, umocněný sounáležitostí v hledišti. Právě takové inscenace se festival Dítě v Dlouhé snaží každý rok nabídnout už dvacátým rokem.

  V neděli 22. dubna od 15 hodin se uskuteční jedinečný koncert písní z rodinných inscenací Divadla v Dlouhé Dětské písně z Dlouhé, kterým celý jubilejní ročník festivalu jeho organizátoři zakončí a zároveň při něm vyhlásí vítěze Ceny Vojty Šálka, čili nejúspěšnější představení festivalu dle hlasování diváků (koncert se odehraje mimo soutěž). Festival bude opět spolupracovat se studenty Divadelní vědy Divědy, kteří budou průběžně recenzovat všechna festivalová představení a na závěr udělí odbornou Cenu Dítko.

  Autorkou ilustrací v katalogu a dalších výtvarných prvků letošního festivalu je Veronika Bratrychová. Přibližuje na nich základní divadelní profese, které obvykle zůstávají skryté v zákulisí, ačkoliv bez nich by se žádné představení nekonalo.

  Dítě v Dlouhé

  Program

  Dopolední představení pro školy

  ST 18. 4. 10.00 Jola / Taneční studio Light, Praha

  ČT 19. 4. 10.00 Tobiáš Lolness / Divadlo J. K. Tyla, Plzeň

  PÁ 20. 4. 10.00 velký sál Komáři se ženili / Naivní divadlo Liberec

  Večerní představení pro veřejnost

  ST 18. 4. 19.00 Pozor, děti, přijela k nám pouť / Divadlo rozmanitostí, Most

  ČT 19. 4. 19.00 Bílý tesák / Divadlo DRAK, Hradce Králové

  PÁ 20. 4. 19.00 Tři siláci na silnici / Divadlo Alfa, Plzeň

  Víkendový program pro rodiče s dětmi

  SO 21. 4. 09.30 + 11.00 Jak dělá ryba / Divadlo Polárka, Brno

  SO 21. 4. 15.00 Bruncvík / Jihočeské divadlo, České Budějovice

  NE 22. 4. 15.00 Dětské písně z Dlouhé – koncert

  • Autor:
  • Publikováno: 17. dubna 2018

  Komentáře k článku: Dítě v Dlouhé slaví dvacáté narozeniny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,