Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Dirigent Václav Smetáček zítra ožije

  Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil online pořad k příležitosti výročí narození dirigenta Václava Smetáčka. Pořad z Divadla Viola s názvem Život s taktovkou se bude vysílat na sociálních sítích orchestru zítra, ve čtvrtek 1. dubna v 18:00.

  Rok 2021 značí výročí 115 let od narození a zároveň 35 let od úmrtí Václava Smetáčka, dirigenta, který v orchestru FOK působil celých 30 let a byl pro něj klíčovou osobností. U této příležitosti o něm vznikne ve spolupráci s Divadlem Viola pořad nazvaný podle knihy Život s taktovkou, kterou napsala Smetáčkova druhá žena Míla. Právě z této knihy bude předčítat herečka Taťjana Medvecká nejzajímavější úryvky z dirigentova osobního a pracovního života. O hudební doprovod se postarají dva členové FOK – Liběna Séquardtová a Jan Hoďánek. Volba padla logicky na dva vynikající hobojisty, vždyť právě hře na hoboj se Václav Smetáček léta věnoval a vyučoval ji.

  Václav Smetáček se svou manželkou Mílou. Foto archiv FOK

  Václav Smetáček (30. 9. 1906 – 18. 2. 1986) byl šéfdirigentem FOK. V téhle prosté větě se skrývá mnohé. Byl jeho nejdéle sloužícím šéfem, přísným, a přesto milovaným. Celých třicet let pravidelné spolupráce, stovky koncertů, desítky zájezdů a tisíce zážitků a příběhů. Ty nejdůležitější zaznamenala ve vzpomínkové knížce Život s taktovkou jeho laskavá a milující manželka Míla, která s neutuchající něhou pečovala o maestrovo zdraví a pohodlí, popisuje Smetáčkovo působení v FOK dramaturg Martin Rudovský.

  Pořad bude možné zhlédnout na sociálních sítích Facebook a YouTube FOK. V pořadu budou použity také fotografie z archivu rodiny Smetáčkovy.

  U příležitosti vysílání pořadu připravil FOK ještě jedno překvapení, při kterém Václava Smetáčka „přivede k životu“ prostřednictvím Instagramu:

  Instagram takeover FOK je projekt, kdy se každý čtvrtek na našem Instagramu představí jeden ze členů orchestru úplně podle sebe. Jelikož se nám sešel první duben, tedy apríl, a pořad Život s taktovkou, řekli jsme si, proč vtipnou cestou nepřiblížit našim posluchačům i tuto pro FOK tak významnou osobnost, která ve své době tyto možnosti neměla, charakterizuje projekt marketingová ředitelka Anna Bakošová.

  /Převzato z tiskové zprávy FOK/

  ///

  Více zde:

  Web FOK: www.fok.cz
  Instagram: https://www.instagram.com/orchestrfok/
  Youtube kanál: Pražští symfonikové FOK
  Facebook: www.facebook.com/orchestrFOK
  Upoutávka na pořad Život s taktovkou: https://youtu.be/6wLUMK0Lc6g

  • Autor:
  • Publikováno: 31. března 2021

  Komentáře k článku: Dirigent Václav Smetáček zítra ožije

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,