Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Dejvické divadlo v přímém přenosu

  Po loňském fenomenálním úspěchu představení Ucpanej systém v kinech, který se stal zatím nejnavštěvovanějším přímým přenosem divadelního představení v Česku, vtrhne Dejvické divadlo do kin s dalším oblíbeným titulem. Tentokrát mohou diváci v celé České republice a na Slovensku vidět 7. dubna jednu z neúspěšnějších a nejoceňovanějších inscenací současného repertoáru divadla, hru Petra Zelenky Elegance molekuly. Titulní roli v příběhu o geniálním vědci Antonínu Holém, který revolučním způsobem změnil léčbu HIV a žloutenky, ztvárňuje Martin Myšička. V dalších rolích vystoupí Ivan Trojan, Veronika Khek Kubařová, Zdeňka Žádníková, Pavel Šimčík, Petr Vršek, Vladimír Polívka, Václav Jiráček, Elizaveta Maximová a Lada Jelínková. Předprodej vstupenek na jinak nedosažitelné představení je spuštěn. Do kin distribuuje společnost Aerofilms.

  Navzdory omezené kapacitě svého domovského sálu se snaží Dejvické divadlo o to, aby jeho představení byla přístupná co nejširší veřejnosti a fanouškům po celé republice. Kromě četné zájezdové činnosti doma i v zahraničí využívá také přenosů do kin. Po obrovském zájmu o přímý přenos derniéry Ucpanej systém, který v dubnu 2023 zhlédlo v kinech 32 999, a nespočtu pozitivních ohlasů se divadlo rozhodlo v tomto trendu pokračovat a po roce pokračuje s dalším přímý přenosem. Tentokrát výběr padl na hru Elegance molekuly oblíbeného dramatika a režiséra Petra Zelenky, který stojí například za hrou a následně filmem Příběhy obyčejného šílenství, hrou Teremin anebo filmy Knoflíkáři, Samotáři, Rok ďábla, Karamazovi a další. Za svou práci získal Petr Zelenka několik Českých lvů.

  Elegance molekuly, kterou 7. dubna uvidí příznivci Dejvického divadla po celé republice, dává nahlédnout do života jednoho z nejvýznamnějších chemiků 20. století, Antonína Holého. Ten zásadně ovlivnil životy lidí po celém světě svými objevy antivirotik používaných při nákaze virem HIV, hepatitidy typu B či oparů. Petr Zelenka ve své hře odkrývá život tohoto geniálního vědce a zachycuje jeho cestu během výzkumu léčivé molekuly i strasti vzniku léků skrze farmaceutické firmy. Pro zachycení autenticity se na scénáři podíleli i pracovníci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde Holý působil.

  Dejvické divadlo usiluje o co nejvyšší technickou kvalitu přenosu, aby byl divácký zážitek z návštěvy přímého přenosu v kině co nejvěrnější. Přenášená představení jsou snímaná špičkovou záznamovou technikou od společnosti Vantage. Distribuci přenosu zajišťuje společnost Aerofilms. Přímý přenos ve vybraných kinech se uskuteční 7. dubna 2024, začátek představení je v 19 hod.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. března 2024

  Komentáře k článku: Dejvické divadlo v přímém přenosu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,