Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Daniel Špinar: Odcházím

  Milí přátelé,

  rozhodl jsem se odejít z funkce uměleckého šéfa ND. Zůstanu ještě tento rok, abych dodělal naplánovanou sezonu a předal agendu mému nástupci.

  František Fridrich: Hořící Národní divadlo (1881) Foto archiv Moravské galerie Brno

  Těm, kteří sledovali kauzu #nemusistovydrzet na DAMU, asi nemusím nic vysvětlovat. Pro ty, kteří chtějí vědět víc, vytvořím video, kde nastíním, kde jsou „zakopané mrtvoly“ a popovídáme si trochu o divadelní mafii, ke které jsem nikdy nepatřil a patřit nebudu – protože mám svědomí… Ale už jen přihlížet tomu všemu bylo dost nesnesitelný. Ačkoli vím, že se nic příliš nezmění a JB zřejmě bude ve svých nakumulovaných funkcích pokračovat, věřte, že už teď se cítím líp a rozhodně to stálo za to!

  Díky všem, kdo nám na naší cestě v ND drželi palce – moc vás teda nebylo, ale to už je tak nějak zakořeněno v naší společnosti. Přeju hlavně studentům na DAMU, aby se tamní klima výrazně změnilo, má to cenu!

  Daniel Špinar

  /Převzato z Facebooku Daniela Špinarazde/

  Oficiální informace na Facebooku ND:

  Daniel Špinar se rozhodl, že tato divadelní sezona 2021/22 bude jeho poslední v pozici uměleckého ředitele Činohry ND. V pondělí zveřejníme video s informacemi, které jej k tomu vedly.

  Děkujeme všem, kteří v uplynulých šesti letech jeho tvorbu v Činohře ND sledovali!

  Činohra Národního divadla (zde)

  ///

  Další informace zjišťujeme.

  /Pro i-DN připravil a zpracovává hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 26. srpna 2021

  Komentáře k článku: Daniel Špinar: Odcházím

  1. DN

   Avatar

   Na webu Aktuálně.cz
   dnes vyšel rozhovor Daniela Konráda a Marie Reslové s ředitelem ND Janem Burianem nazvaný Z vedení katedry DAMU neodstoupím, jeden pedagog přeruší výuku. Z rozhovoru vybíráme pasáže vztahující se k danému tématu:

   Váš šéf činohry v Národním divadle Daniel Špinar řekl rozhlasu, že vás mezi čtyřma očima vyzval, abyste z DAMU odešel. Co jste mu odpověděl?
   Burian: Že neodejdu. Že tu práci dělám dobře, že jsem právě uspěl v konkurzu, kde v komisi jmenované děkanem seděli relevantní lidé, kteří by mi to jistě řekli do očí, kdyby si mysleli opak. S Danielem Špinarem jsem se sešel již před prázdninami, asi týden před performancí studentů, kdy se mě ptal, jestli by také mohl učit na DAMU. Řekl jsem mu, že to zvážím a poradím se s kolegy, protože o tom nerozhoduji sám, ale tehdy mi nic kritického k mému působení na DAMU nesděloval.

   Špinar v Národním divadle skončí po sezoně 2022/2023, kdy mu vyprší mandát, nebo se s ním rozloučíte dřív?
   Burian: Rozloučíme se dřív. Dodělá aktuální sezonu. Daniel Špinar to včera navrhl a já jsem s tím souhlasil.

   Souvisí Špinarův odchod s tím, jak vás teď veřejně kritizoval? Neřeknete k tomu víc?
   Burian: Spolupracovat za stávajících okolností by bylo mimořádně těžké a neprospělo by to ani Národnímu divadlu. Odvedl zde velký kus práce, která je náročná a únavná.
   /…/

   Bývalý proděkan DAMU Petr Prokop vás označil za „nejmocnějšího muže českého divadla, který sedí na mnoha židlích, má příliš dlouhé prsty, a všichni mají strach, že by jim to možná jednou mohl vrátit“.
   Burian: To je s prominutím naivní. Jsem hodně pyšný na to, že umím pracovat v týmu i že jsem tolerantní vůči různým typům divadla. Začínal jsem v Olomouci, léta jsem byl v Plzni, a samozřejmě že když mi je teď přes šedesát, vedu Národní divadlo a učil jsem desítky úspěšných divadelníků, občas mě asi někdo bere vážně.

   Zároveň ale vedete Národní divadlo, katedru na DAMU a ještě plzeňský festival Divadlo. Nemůže být ten souběh funkcí problematický?
   Burian: Ve střetu zájmů nejsem, protože nevedu žádný činoherní soubor, a plzeňský festival programově řídí dramaturgická rada. V kultuře platí, že čím jste výš, tím větší ohledy musíte brát na všechny spolupracovníky a víc vyjednávat, aby se mezi sebou lidé dohodli. To se mi zatím docela dařilo. Až se mi to dařit přestane, půjdu dělat něco jiného. V Národním divadle nehodlám být déle než do roku 2025, kdy mi vyprší mandát, což znamená, že už v roce 2023 by se měl začít hledat někdo, kdo to po mně vezme.

   A proč vám tak záleží na tom, abyste dál vedl katedru na DAMU?
   Burian: Je to hodně rodinné prostředí, důležitá práce a zároveň takový koníček, který děláte s láskou a stále vás těší. Je nesmírně osvěžující být v kontaktu se začínajícími umělci, neustále se s nimi vracet k základům divadla a tím si je i pro sebe oživovat. To člověka nabíjí. A celkově to posiluje moji víru v divadlo, když vidím jeho budoucnost a nadané lidi, kteří se mu chtějí věnovat.

   /Více zde: https://magazin.aktualne.cz/kultura/divadlo/burian-z-vedeni-katedry-damu-neodstoupim-rozhovor-divadlo/r~203f34be064611ec966d0cc47ab5f122/

   26.08.2021 (22.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   I Mladá fronta Dnes publikovala s ředitelem ND Janem Burianem rozhovor (autor Tomáš Ščástka). Vybíráme z něj opět otázky a odpovědi k aktuální kauze:

   Máte zprávy, že by Daniela Špinara v odchodu následoval někdo z uměleckého vedení činohry či herců?
   Jan Burian: Daniel Špinar mi oznámil, že odejde i šéfdramaturgyně Marta Ljubková.

   Jak jako ředitel hodnotíte Špinarovu dosavadní éru z hlediska uměleckého a ekonomického?
   Jan Burian: Ekonomicky si Činohra vedla ukázněně, čemuž, myslím, přispěla i mnou provedená reorganizace správních činností v divadle. Vznikla řada pěkných a několik oceňovaných představení režisérů střední generace. Umělecké činnosti souboru Činohry si vážím a budu i nadále obdivovat Špinarovu divadelní fantasii.

   Kritici vám vyčítají kumulaci funkcí (Národní divadlo, DAMU, festival Divadlo). Uvažujete vzhledem k aktuální kauze, že byste některou z nich opustil?
   Jan Burian: Myslím, že řada manažerů má práci náročnější než já. Že každá škola je pyšná, působí-li tam lidé z praxe. A pro každou firmu a instituci je dobře, když si její šéf udržuje odbornou erudici. Platí to například v medicíně, architektuře i v technických oborech. Je běžné, že lékaři pracují v nemocnicích, učí na vysokých školách, dělají vědu a mají i soukromé praxe. Na jejich lékařský názor se stojí fronty.

   /Více zde: https://www.idnes.cz/kultura/divadlo/reditel-narodniho-divadla-jan-burian-rozhovor-kauza-damu-spinar.A210827_104028_divadlo_ts

   28.08.2021 (2.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,