Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Daniel Herman ministrem kultury

  V pátek 31. 1. 2014 byl uveden do funkce nový ministr kultury. Stal se jím Daniel Herman, který tak přebírá místo po Jiřím Balvínovi.

  Předseda vlády Bohuslav Sobotka, bývalý ministr kultury Jiří Balvín a nový ministr kultury Daniel Herman. FOTO MK

  Předseda vlády Bohuslav Sobotka, bývalý ministr kultury Jiří Balvín a nový ministr kultury Daniel Herman. FOTO MK

  Po oficiálním převzetí ministerstva následovala krátká tisková konference.

  Já si pokládám za velikou čest, a je to samozřejmě pro mě i radost, že mohu nyní přebírat tento resort, protože – tak, jak pan premiér řekl – ho pokládám za resort velmi důležitý. Ne snad po stránce ekonomické síly, ale po stránce významu. Já jsem přesvědčený, že je třeba pomoci, a v tom právě kultura může udělat velice mnoho, pozvednout úroveň naší společnosti po stránce intelektuální, po stránce i mravní, po stránce estetické. Toto všechno jsou prvky, které do našeho resortu spadají, uvedl nový ministr ve svém projevu.

  Tisková konference po uvedení nového ministra kultury do funkce. FOTO MK

  Tisková konference po uvedení nového ministra kultury do funkce. FOTO MK

  Životopis:

  Mgr. Daniel Herman se narodil 28. 4. 1963 v Českých Budějovicích. Po maturitě na gymnáziu nastoupil na pedagogickou fakultu, kterou po jednom roce opustil. Po tři sezóny pracoval jako průvodce turistů na zámku Hluboká nad Vltavou, po zásahu StB jako pomocný dělník v Jihočeských pekárnách. V roce 1984 začal studovat teologickou fakultu v Litoměřicích, v létě 1989 byl vysvěcen na kněze. Po necelém roce v duchovní službě se na jaře 1990 stal na pět let sekretářem kardinála Miloslava Vlka.

  Po absolvování studijní stáže v Německu a USA byl v letech 1996–2005 mluvčím České biskupské konference. Mezi lety 2005–2007 pracoval na Lince pomoci v krizi při Policejním prezidiu České republiky. V roce 2007 požádal papeže o uvolnění z duchovních závazků (laicizaci), v čemž mu bylo vyhověno. V civilní sféře pracoval pro Ministerstvo vnitra, jako vedoucí Informační kanceláře Ministerstva kultury a jako vedoucí kanceláře prof. Jana Švejnara. V r. 2010 byl zvolen ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů z deseti kandidátů. Na jaře 2013 byl Radou ÚSTR z funkce ředitele odvolán.

  Po odvolání z funkce vstoupil do KDU-ČSL a působil jako mluvčí strany a jejího senátního klubu. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v říjnu 2013 kandidoval v Praze jako lídr za KDU-ČSL a byl zvolen poslancem. 29. 1. 2014 byl jmenován ministrem kultury ČR. D. Herman je svobodný a bezdětný, hovoří anglicky, německy a italsky.

  Více o Danielu Hermanovi: Daniel Herman

  Více na i-DN:

  Jsme schopni změnit pohled společnosti

  Vladimír Franz míří na Ministerstvo kultury

  • Autor:
  • Publikováno: 31. ledna 2014

  Komentáře k článku: Daniel Herman ministrem kultury

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,