Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Daň zrušena, otazníky zůstávají

  Finanční ředitelství prominulo Národnímu divadlu daň 21,9 milionu korun a s ní související penále 16,2 milinu, které mu dříve finanční úřad vyměřil za údajné porušení rozpočtové kázně.

  Historická budova Národního divadla. FOTO archiv

  Historická budova Národního divadla. FOTO archiv

  Vyplývá to z rozhodnutí o prominutí daně, které vydalo Generální finanční ředitelství 4. června. Údajné porušení rozpočtových pravidel přitom uvedl loni v září náměstek ministryně kultury Martin Sankot jako jeden z důvodů, proč byl odvolán z čela Národního divadla jeho ředitel Ondřej Černý.

  Potvrdilo se, že ND pod mým vedením nezpůsobilo státnímu rozpočtu žádnou újmu, a kauza energetických úsporných opatření se tím definitivně vyřešila. Za otázkou, jakou hru hrálo ministerstvo kultury loni v září s Národním divadlem, ovšem přibyl další otazník, řekl k rozhodnutí finančního úřadu Černý.

  Sankot Černému vytýkal, že neoprávněně podepsal smlouvy na zavedení energetických úsporných opatření a že celá věc je v šetření finančních orgánů. Již tehdy se ale vedení ND proti tomuto tvrzení ohradilo a uvádělo, že jde o pochybení zcela formální a že ze státního ani jakéhokoliv jiného rozpočtu nebyla vydána ani koruna navíc. Nyní Generální finanční ředitelství konstatovalo, že „použitá metoda financování byla hodnocena jako úspěšná“. Úřad také připomíná, že ministerstvo kultury souhlasilo s celým projektem a systémem financování a že „realizovaný projekt splnil garance zaručených úspor energií“.

  Údajné pochybení se týká programu energetických úspor, za který dostalo ND ocenění Evropské komise i ceny na energetických veletrzích. Rozpočtová pravidla při financování energetických úspor porušil Černý tím, že si investici nenechal schválit od ministerstva financí, tvrdilo dříve MK. Pokud tento souhlas měl být udělen, mělo o něj požádat ministerstvo kultury, neboť ND přímo s ministerstvem financí komunikovat samo ani nemůže, řekl již dříve Václav Pelouch, který je po odvolání Černého pověřen řízením ND.

  Vedení ND také tvrdilo, že všechny kroky týkající se projektu Energy Performance Contracting (v překladu uzavírání smluv na energetický výkon, EPC) se děly se souhlasem MK. O pokutě, kterou ND kvůli chybějícímu souhlasu ministerstva financí uložil finanční úřad, informoval Černý MK již loni v dubnu.
  Ministerstvo se rozhodlo o finančním prošetřování informovat až v souvislosti s náhlým odvoláním Černého. Náměstek Sankot k důvodům Černého odvolání přidal ještě to, že první scéně údajně klesá počet diváků a odcházejí kvalitní umělci. Za pár dní připustil, že tato jeho tvrzení se nezakládají na pravdě.

  /převzato z Divadlo.cz/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 15. června 2013

  Komentáře k článku: Daň zrušena, otazníky zůstávají

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Neměl by Martin Sankot
   z tohoto rozhodnutí (a z předchozích svých dementi) veřejně vyvést závěry a – přinejmenším – se O. Černému omluvit? Neměl by Ondřej Černý po MK chtít nějaké zadostiučinění?
   Myslím, že to vše vypovídá o marasmu současného typu vládnutí a rozhodování u nás obdobně jako současná vládní krize. Jak mohl být ze dne na den odvolán ředitel ND a po (necelém) roce se ukáže, že všechny zveřejněné důvody byly liché?!
   Asi apeluju v nesprávné společnosti a v nesprávné době, a informace v běsu dnešních dnů zapadne.

   16.06.2013 (23.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Takto v Česku končí kauzy.
   Bez zájmu i tam, kde bylo loni tolik vzruchu. O víkendu tuto zprávu dáme do archivu a voda nad případem se – zřejmě – uzavře.
   Dobrou noc.

   21.06.2013 (2.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,