Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Dagmar Pecková zahájí německý Kurt Weill Fest

  Prestižní festival na počest skladatele Kurta Weilla se poprvé uskutečnil v roce 1993 v jeho rodném městě Dessau. Letos proběhne Kurt Weill Fest Dessau již po šestadvacáté, a to od 1. do 17. března. Festivalové akce zahrnují výstavy, přednášky a hudební představení v oblasti opery, klasické a současné hudby. Pořadatelem festivalu je Společnost Kurta Weilla, kterou financuje stát Sasko-Anhaltsko společně s Nadací Kurta Weilla se sídlem v New Yorku. Letošní ročník tohoto mezinárodně ceněného festivalu zahájí revue Wanted české mezzosopranistky Dagmar Peckové, která vznikla v režii a výpravě bratrů Šimona a Michala Cabanů s kostýmy Simony Rybákové a spolu s protagonistkou v ní vystupují barytonista Jiří Hájek, klavírista a dirigent Jan Kučera, Epoque Quartet & Orchestra a Miroslav Hloucal Jazz Band.

  V dubnu roku 2017 vydala Dagmar Pecková písně Kurta Weilla na albu nazvaném Wanted u vydavatelství Supraphon.

  Jedno z našich představení Wanted, které jsme hráli v dubnu 2017 v pražské Lucerně, navštívilo i umělecké vedení festivalu Kurta Weilla v Dessau. Produkce se jim tak velmi líbila, že začali jednat o možnosti hostování v Německu. A letos se tento sen všech, kteří se hudbě Kurta Weilla věnují, splnil i nám! Už 1. března zahajujeme s Wanted jedinečný festival v Dessau. Jsme úplně první česká produkce, která tam za šestadvacetiletou historii festivalu zavítá, uvedla Dagmar Pecková.

  V dubnu roku 2017 vydala Dagmar Pecková písně Kurta Weilla na albu nazvaném Wanted u vydavatelství Supraphon. Tato studiová nahrávka vznikla ve spolupráci se stejnými muzikanty a sólisty jako její následné jevištní ztvárnění, které se uskutečnilo celkem sedmnáctkrát za sebou v pražské Lucerně. Velkolepá kabaretní revue Dagmar Peckové s písněmi Kurta Weilla vznikla v produkci agentury Ságl Production.

  Kurt Julian Weill se narodil 2. března 1900 v německém Dessau do židovské rodiny. Odmala hrál na klavír a brzy začal komponovat. Od roku 1918 studoval hudbu na Vysoké škole hudby v Berlíně, dva roky nato dostal angažmá jako kapelník divadla v Lüdenscheidu. V roce 1926, kdy pracoval v rozhlase, se oženil s herečkou a zpěvačkou Lotte Lenyaovou. Svá nejznámější díla vytvořil s Bertoltem Brechtem. Spolupráci s Brechtem začal v roce 1927 a již následující rok vyšla z jejich dílny slavná Žebrácká opera (ze které pochází slavný song Mackie Messer). Společně napsali také Vzestup a pád města Mahagonny, než se, zřejmě kvůli rozdílným politickým názorům, rozešli. V roce 1933 Weill emigroval přes Paříž (kde složil balet Sedm smrtelných hříchů) a Londýn do USA a roku 1935 se usadil New Yorku. Z děl, jež složil v USA, jsou nejznámější dvojaktovka Street Scene, za niž dostal v roce 1947 cenu Tony, či muzikály Lost in the Stars, One Touch Of Venus, Lady In The Dark či Johnny Johnson, který Weill složil v roce 1936 v USA s Paulem Greenem na motivy Haškova Dobrého vojáka Švejka. V Americe se Kurt Weill angažoval v hnutí za vstup Spojených států do druhé světové války a v roce 1943 získal americké občanství. Zemřel v New Yorku 3. dubna 1950 krátce po svých padesátinách na infarkt.

  Více o festivalu na www.kurt-weill-fest.de nebo na Facebooku.

  Ukázky z alba Wanted si můžete poslechnout na stránkách Supraphonu.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. února 2019

  Komentáře k článku: Dagmar Pecková zahájí německý Kurt Weill Fest

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,