Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Čtyři Marty a jeden Swag

  Pět festivalových uznání v podobě čtyř sošek Marta a jedné studentské – Swag – včera večer rozdělila porota při závěrečném ceremoniálu Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2018, který se konal v brněnském Divadle Husa na provázku. Vyvrcholila tak jedinečná pětidenní nesoutěžní přehlídka pořádaná Divadelní fakultou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

  V hlavním programu se letos představilo tucet divadelních souborů z celého světa. Podle pořadatelů o účast na letošním ročníku usilovalo dokonce šestačtyřicet škol, což je dosavadní rekord v historii této ojedinělé přehlídky. Očekávali jsme, že uvidíme skvělé inscenace, a tak se i stalo, hodnotila celou přehlídku slovinská režisérka Maša Pelko. Student herectví ze State Theatrical Institute z ruského města Jaroslavľ Stanislav Burov zase na celém podniku oceňuje, že šlo o unikátní „setkání jazyků i různých kultur, divadelních jazyků i materiálů“. Měli jsme se tady krásně a celý festival byl super, shrnula skotská režisérka Megan Valentine, která si za inscenaci The Words of Others z Brna odvezla ocenění The Swag udělované studentskou porotou.

  Z inscenace londýnské The Royal Academy of Dramatic Art The Trojan Women. FOTO archiv festivalu

  Vedle tradičních tuzemských účastníků z tuzemska, Slovenska a Polska do Brna zavítali umělecké akademie z Německa, Slovinska, Velké Británie, Ruska, Izraele či právě Skotska. Mezi festivalové nováčky patřily školy z Jihoafrické republiky, Arménie nebo londýnská The Royal Academy of Dramatic Art, která na festivalu uvedla inscenaci The Trojan Women. K možnému srovnání posloužila podobně tematizovaná izraelská produkce The Lost Women of Troy, v níž přední izraelský dramatik Hanoch Levin taktéž vyšel z motivů trójské války. Právě na jih Afriky a do Izraele putovala festivalová ocenění, kterými profesionální mezinárodní porota upozorňovala na mimořádné výkony či počiny.

  Z izraelské produkce The Lost Women of Troy studentů z Yoram Loewenstein acting School z Tel Avivu. FOTO archiv festivalu

  Ředitel festivalu a rektor JAMU profesor Petr Oslzlý své ocenění udělil jihoafrickému studentovi Luntu Masizovi za jeho výkon v inscenaci The Island. Ocenil jsem osobnostní herecký projev vypovídající v souhře s partnerem Siaongou Mayolou výrazný etický názor na totalitní tendence a rasismu v širším společenském kontextu, zdůvodnil Oslzlý svůj verdikt. Hodinové představení jmenované dvojice studentů z The South African School of Motion Picture, Medium and Live Performance představilo drama z období apartheidu a bylo inspirováno skutečným příběhem. Inscenace se odehrávala v nepojmenovaném vězení na notoricky známém ostrově Robben Island, kde byl po sedmadvacet let držen Nelson Mandela.

  Ředitel festivalu a rektor JAMU profesor Petr Oslzlý své ocenění udělil jihoafrickému studentovi Luntu Masizovi za jeho výkon v inscenaci The Island. FOTO archiv festivalu

  Další uznání mezinárodní poroty získala autorka scénografie Tereza Gsöllhoferová, která navrhla výpravu k inscenaci Žranice, s níž do Brna přijela pražská DAMU. Výtvarné řešení inscenace It’s not that way, it’s over here v podání studentů z německé Academy of Performing Arts Baden-Wuerttemberg také bodovalo. Porota ocenila autory scénografie Nele Bühler a Luise Ehrenwerth a jejich scénické řešení v inscenaci složené z jednaktovek francouzsko-rumunského dramatika Eugèna Ionesca. Poslední festivalová soška Marta putovala do Izraele za ženský herecký výkon Michaly Uziel v představení The Lost Women of Troy studentů z Yoram Loewenstein acting School z Tel Avivu.

  Poslední festivalová soška Marta putovala do Izraele za ženský herecký výkon Michaly Uziel v představení The Lost Women of Troy studentů z Yoram Loewenstein acting School z Tel Avivu. FOTO archiv festivalu

  Pětidenní přehlídka nabídla řadu novinek. Patřila k nim kupříkladu programová premiéra prestižní The Royal Academy of Dramatic Art z Londýna, spuštění venkovní Open Air Stage na Moravském náměstí či festivalová mobilní aplikace dostupná pro IOS i Android, s níž si zájemci mohli vytvořit vlastní oblíbený program nebo nakoupit festivalové předměty.

  Více: www.encounter.cz

  Více na i-DN:

  SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2018 se blíží


  Komentáře k článku: Čtyři Marty a jeden Swag

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,