Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nový cirkus intimně

  Na pražském festivalu Cirkopolis předvedou zahraniční i čeští performeři, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a v Paláci Akropolis, který akci pořádá společně s centrem CIRQUEON. Startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17.  února.

  Akrobat a žonglér Hisashi Watanabe z Japonska, akrobatické duo Circus Katoen z Nizozemska a Belgie nebo multižánrový umělec Jonathan Guichard vystoupí v únoru na pražských scénách a rozvíří tak tradiční představy o podobě cirkusového vystoupení.  Dramaturgicky se opět vydáváme na pomezí žánrů živého umění a nového cirkusu. Cirkus a choreografické dílo, cirkus a performance, cirkus a sound design. Přivážíme ojedinělé osobnosti i mladé tvůrce a jsem moc rád, že ne pouze z Mekky nového cirkusu z Francie, ale také z Německa, Holandska a z dalekého Japonska,  říká Petr Boháč, divadelní dramaturg Paláce Akropolis.

  V projektu 3D je propojen tanec s akrobacií a zvukovými experimenty FOTO Mathieu Bleton

  Jako první ze zahraničních interpretů předstoupí před publikum v Paláci Akropolis mistr současného žonglování Stefan Sing s představením Entropía. Z 99 bílých míčků staví náhodné figury, které skrývají vlastní význam a krásu, aby vzápětí mohly zaniknout. Další interpret Rémi Luchez představí pouze za pomoci lana a čtyř kusů dřeva neotřelý přístup k akrobatickému divadlu. Rémi je dramaturgickým úlovkem roku 2018. Šest let jsem se ho snažila do Prahy pozvat a jsem ráda, že konečně naše pozvání přijal. Jeho něžná manipulace s divákem a charakter, který přivádí na jeviště, pobaví a uchvátí zároveň. Nečekejte velkolepou cirkusovou show, ale obrovský intimní zážitek, Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu.

  V druhé polovině festivalu okouzlí české publikum svou akrobatickou flexibilitou i žonglováním Hisashi Watanabe z Japonska. Hisashi působí v Evropě jako zjevení. Jeho nadlidské fyzické výkony, které s lehkostí a unikátní japonskou estetikou přináší nejen v  Inverted Tree na diváky, jsou skutečným zážitkem.

  Hisashi Watanabe a jeho nalidské fyzické výkony v projektu Inverted Tree FOTO Shinya B

  V projektu mladého uměleckého dua Circus Katoen zase hraje zásadní roli hmotnost, a tak za pomoci 18 těžkých pytlů groteskním způsobem zkoumají aspekty fyzické práce a toho, co se dá „unést“ v každém slova smyslu. Jsou nejmladšími interprety festivalu, ale již zaujali porotu Circus Next. Dále na festivalu vystoupí Cie H.M.G propojující v představení 3D tanec s akrobacií a zvukovými experimenty.

  Notnou dávkou černého humoru festival obohatí také čeští interpreti Bratři v tricku, jejichž Funus je součástí programu na Jatka 78. K zamyšlení nad chybami diváky dovede nejnovější inscenace Víta Nezvala s názvem Chyba. Do dramaturgie festivalu zapadá především svojí mezižánrovostí. Nebojí se improvizací a všech „chyb“, které mohou nastat.

  Závěr festivalu bude patřit v Paláci Akropolis Circus battlu. Na takto neobvyklý formát, ve kterém vystoupí nejlepší performeři nového cirkusu, se u nás diváci mohou těšit vůbec poprvé.

  Kompletní seznam interpretů a program festivalu Cirkopolis je k dispozici na stránkách www.cirkopolis.cz. Cena za představení se pohybuje od 180 do 250 Kč a vstupenky je možné zakoupit v kavárně Paláce Akropolis na Praze 3, v PONEC-divadlo pro tanec, v síti GoOut nebo také na stránkách festivalu.

  PROGRAM:

  PALÁC AKROPOLIS

  11. 2. 20:00 Stefan Sing – Entropía (DE)

  12. 2. 20:00 Stefan Sing – Entropía (DE)

  13. 2. 18:00 Vít Neznal & kol – Chyba (CZ)

  15. 2. 18:00 Cie H.M.G – 3D (FR)

  16. 2. 18:00 Cie H.M.G – 3D (FR)

  17. 2. 18:00 Circus battle

  PONEC – divadlo pro tanec

  12. 2. 18:00 Rémi Luchez  – Miettes (FR)

  13. 2. 20:00 Rémi Luchez  – Miettes (FR)

  15. 2. 20:00 Circus Katoen – Heavy as it goes (NL) + Hisashi Watanabe – Inverted Tree (JAP)

  16. 2. 20:00 Circus Katoen – Heavy as it goes (NL) + Hisashi Watanabe – Inverted Tree (JAP)

  JATKA 78

  11. 2. 18:00 Bratři v tricku – Funus (CZ)

  • Autor:
  • Publikováno: 5. února 2018

  Komentáře k článku: Nový cirkus intimně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,