Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Činohru DJKT povede Apolena Veldová

  Soubor činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni povede od nové sezóny 2019/2020 herečka Apolena Veldová. Dosavadní členka uměleckého souboru, působící v DJKT od roku 2013, tak vystřídá ve vedení Natálii Deákovou.

  Apolena Veldová. Foto Pavel Křivánek

  Natália Deáková odchází z pozice šéfky souboru činohry k 1. srpnu 2019. Paní Deáková se chce více věnovat režii, nejen divadelní, ale i rozhlasové, a proto jsme se vzájemně dohodli na ukončení jejího působení v pozici šéfky činohry. Od 1. srpna 2019 bude pověřena vedením činohry na dva roky naše přední herečka Apolena Veldová. Zvažovali jsme asi deset kandidátů. Ale po deseti měsících hledání jsem dospěl k rozhodnutí, že danou situaci bude nejlepší řešit tímto způsobem, informuje ředitel divadla Martin Otava.

  Apolena Veldová nastoupila do činohry DJKT po téměř osmnáctiletém angažmá v Národním divadle moravskoslezském (v době angažmá Státní divadlo Ostrava) a jedenáctiletém angažmá ve Švandově divadle. Jako host působila také v Ostravě v Komorní scéně Aréna či v Praze ve Strašnickém divadle, Divadle Viola, Vile Štvanice a ve Vršovickém divadle MANA. Věnuje se dabingu i pedagogické činnosti, vyučovala na hudebně-dramatickém oddělení Pražské konzervatoře a na AMU, kde vedla hlavní obor – herectví. Před několika lety mi plzeňská činohra v čele s Natálií Deákovou pomohla obnovit víru ve smysluplnost mé herecké profese a divadla jako takového. Ráda bych svým počínáním přispěla k tomu, aby mí kolegové a samozřejmě také diváci o smysluplnosti mé práce v DJKT pokud možno nezapochybovali. Svou novou ‚roliʼ beru jeho zodpovědnou službu všem svým kolegům, respektive spolupracovníkům, kteří se podílejí na tom, aby plzeňský divák mohl prožít zážitek v hledišti DJKT. A také bych ráda navázala na dávné nepsané tvrzení o plzeňské činohře jako o nejlepší ‚štaciʼ pro začínající herce. Aby zdejší angažmá pro ně bylo lákavou profesní i lidskou výzvou, komentuje rozhodnutí divadla Apolena Veldová.

  Natália Deáková byla do postu šéfky činoherního souboru jmenována v září roku 2013 tehdejším ředitelem divadla Janem Burianem. Během svého působení posílila skladbu repertoáru o původní tvorbu, přičemž řada her vznikla přímo pro plzeňskou činohru, angažovala nové, zejména mladé herce a ke spolupráci vyhledávala významné režiséry s výrazným rukopisem.

  ///

  Více na i-DN:

  Změny ve vedení DJKT v Plzni

  • Autor:
  • Publikováno: 14. ledna 2019

  Komentáře k článku: Činohru DJKT povede Apolena Veldová

  1. Jana Prokůpková

   Profilový obrázek

   Protože vím,
   co je životní cesta protkaná úsilím, pílí, vzestupy a pády korunována úspěchem přesně po 40 letech, přeji Apoleně (pro nás vždy přátelské Apině) v její nové roli mnoho úspěchů a sil. Hodně štěstí, lásky, pohody, rovnováhy a dobrých lidí. Ať se Ti podaří předat všechny nabyté zkušenosti těm, kterým je to určeno.
   S láskou Jana Jindřišková, ve škol. roce 1978/1979 ještě Prokůpková

   17.09.2019 (14.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,