Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Činohře ND bude šéfovat duo SKUTR

  Činohru Národního divadla od příští sezony společně povedou Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka (rozhovor pro DN z roku 2016 neleznete zde), kteří společně tvoří pod značkou SKUTR. Pro Národní divadlo už Trpišovský s Kukučkou připravili jako režiséři osm inscenací. Jako kmenového režiséra si přizvou do ND Michala Vajdičku, který dříve působil v Dejvickém divadle a Činohře Slovenského národního divadla v Bratislavě. 

  Dvojice Skutr, režiséři Martin Kukučka (vlevo) a Lukáš Trpišovský. FOTO PETR ZIKMUND

  Předložené strategie svědčí o prokazatelných znalostech a schopnostech všech uchazečů vést činoherní soubor a realizovat v systému repertoárového divadla kvalitní divadelní produkci v domácím a potenciálně i zahraničním kontextu, uvedl generální ředitel ND Jan Burian, který duo jmenoval na šestileté období 2022 až 2028. Komise posuzovala ještě projekty, které představili Marián Amsler a Lenka Havlíková. Vítězný projekt reflektoval potřebu širšího zaměření estetické podoby inscenací Národního divadla a je podpořen dobrou zkušeností uměleckého souboru s předchozí tvorbou režijního dua, shrnul výsledek Jan Burian.

  Ve výběrové komisi zasedli umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková, emeritní ředitelka Dejvického divadla a výkonná ředitelka Asociace profesionálních divadel Eva Kejkrtová Měřičková, prorektor AMU Jan Hančil, kteří jsou také zároveň členy Garanční rady Národního divadla, ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser a herec David Prachař, který byl nominován uměleckým souborem Činohry.

  SKUTR už v Národním divadle pro všechny soubory připravili osm inscenací, například tituly Don Giovanni, Čarodějův učeň, Human Locomotion, Malá mořská víla či úspěšnou adaptaci Erbenovy Kytice. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský se potkali na studiích na pražské DAMU. Inscenace SKUTRu se představily na mnoha festivalech v Evropě a Asii, na festivalu Fringe v Edinburghu například absolvovala jejich inscenace Plačky 22 repríz a byla nominována na Total Theatre Award.

  Věnují se autorské tvorbě i režii opery, tanečních inscenací, činohry, cirkusu a dalších divadelních žánrů pro české i evropské scény. Za svou tvorbu získali několik cen, z nichž nejvýznamnější jsou Cena Divadelních novin 2015 za nejlepší taneční inscenaci roku, jíž se stal titul Walls & Handbags, Cena Grenouille 2017 za inscenaci Pěna dní, Grand Prix na Mezinárodním festivalu studentského divadla FIST v Bělehradě 2007 za inscenaci Ráj srdce a labyrint světa, Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. Od roku 2017 jsou členy uměleckého vedení Divadla v Dlouhé.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Činohře ND bude šéfovat duo SKUTR

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   SKUTRům blahopřeju
   a nebudu zastírat, že jsem z mnoha důvodů „fandil“ Lence Havlíkové.
   Doufám, že duo nebude opakovat své úprky z obdobných funkcí v jiných divadlech. Nejprve v roce 2015 ani nenastoupili na místa rok předtím jmenovaných a jimi stvrzených uměleckých šéfů opery JD v Českých Budějovicích, nyní odcházejí z daleka ještě nedokončené práce v Divadle v Dlouhé, kam nastoupili v sezoně 2016/2017.
   Jejich umělecká vedení působí obdobně jako jejich režie. „Takové švestkové kompoty…,“ říkával profesor Jan Císař.

   25.11.2021 (2.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,