Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Činoherní klub bude mít nového ředitele

  Od ledna 2023 čekají pražský Činoherní klub změny ve vedení divadla. Dosavadní ředitel Vladimír Procházka se rozhodl po 23 letech v ředitelské funkci z divadla odejít. Na postu ředitele jej vystřídá dlouholetý manažer ostravského Divadla Petra Bezruče Tomáš Suchánek.

  Tomáš Suchánek. Foto: archiv redakce

  Ve středu 7. prosince proběhl v Činoherním klubu po představení PODIVNÉHO ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO večírek na rozloučenou s ředitelem Vladimírem Procházkou. Na oslavě nechyběli režisér Ladislav Smoček nebo herci Bolek Polívka, Ondřej Vetchý či Petr Nárožný. Vladimír Procházka s koncem roku ve své funkci končí po téměř 23 letech (funkci spolu s funkcí uměleckého šéfa, kterou v roce 2018 nejdříve předal Ondřeji Sokolovi a posléze Martinu Fingerovi, zastával od července 1999). Jeho spojení s Činoherním klubem však trvá již od poloviny 70. let, kdy sem nastoupil jako lektor a později tu začal působit jako dramaturg. Podílel se na víc než 70 inscenacích Činoherního klubu a významně tak spoluutvářel jeho podobu.

  Činoherní klub byl vždycky divadlo, které mi vyhovovalo. Svými základními východisky, svým pohledem na svět, svým přemýšlením, smyslem pro humor i estetikou své tvorby. Když jsem do něj přišel, líbilo se mi a neměl jsem potřebu je nijak měnit či opravovat. Snad jen dále rozvíjet a usměrňovat, říká o divadle, se kterým spojil největší část svého profesního života, Vladimír Procházka.

  K současnému směřování Činoherního klubu na začátku sezóny dodal: Vím, že se mi nebude všechno nové úplně líbit, ale také vím, že  divadlo je třeba dělat osobitě a po svém. Činoherní klub má už sedmapadesát let své pevné pilíře. Na ně lze postavit novou střechu, vyplnit je novými stěnami a zařídit novým, současnějším nábytkem. Ty pilíře tu ale pořád jsou. A tak si je na závěr troufnu připomenout. Tvůrčí svoboda, smysl pro humor, neortodoxnost, slušnost, vzájemný respekt, dobrovolnost, svobodomyslnost, velkorysost, liberálnost. Schopnost původně vidět, mít něco skutečně na srdci a poutavě to vyjádřit. Já vím. Ne vždycky to jde, ne vždycky se to stejně daří. Mám ale mnoho dobrých důvodů se domnívat, že ti, v jejichž rukou teď Činoherní klub je a bude, to umějí.

  Od ledna 2023 Vladimíra Procházku ve funkci ředitele vystřídá Tomáš Suchánek, dlouholetý kreativní manažer Divadla Petra Bezruče v Ostravě, který uspěl ve výběrovém řízení vyhlášeném loni na podzim: Tvorbu Činoherního klubu sleduji přes třicet let. Nejprve jsem, jako student se vstupenkou za desetikorunu, z činoheráckého bidýlka hltal mistrovské herecké výkony Libuše Šafránkové, Niny Divíškové, Josefa Abrháma, Petra Nárožného, Ondřeje Vetchého a mnoha dalších. Posléze jsem, jako dramaturg Dream Factory, vybíral výjimečné inscenace pro festival. Je mi velkou ctí, že dnes mohu být součástí této legendární pražské scény, říká Tomáš Suchánek a dodává: Činoherní klub je mi blízký svou poetikou, komorním prostředím, blízkostí herců a diváků. Spatřuji tu velkou podobnost s Bezruči, kde jsem strávil 25 let svého profesního života. Máme nač navazovat a pokusíme se o to. Těším se na setkávání s výraznými režiséry, špičkovými herci, novými kolegy a především našimi diváky!

  Tomáš Suchánek se narodil v Českém Těšíně, po studiu gymnázia ve Frýdku-Místku vystudoval obor sociologie – andragogika na Univerzitě Palackého v Olomouci. Takřka čtvrt století působil jako kreativní manažer ostravského Divadla Petra Bezruče, kde se setkal s osobnostmi, které ovlivnily jeho umělecké směřování. Rád vzpomíná na Janusze Klimszu, Jana Mikuláška a Martina Františáka. V roce 2009 stál u zrodu festivalu Dream Factory Ostrava, jehož je ředitelem a dramaturgem. Od stejného roku působil jako externí pedagog na Slezské univerzitě v Opavě, kde přednášel kulturní management. Od roku 2019 je členem odborné poroty Cen Thálie. 1. ledna 2023 se stává ředitelem Činoherního klubu v Praze.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. prosince 2022

  Komentáře k článku: Činoherní klub bude mít nového ředitele

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Vladimírovi Procházkovi,
   našemu bývalému redakčnímu kolegovi, přeju do dalších let dostatek sil a tvořivého elánu a doufám, že jako autor na náš list nezapomene. Jeho éra v Činoherním klubu byla na české poměry nejen výjimečně dlouhá, ale i nebývale klidná a umělecky vyrovnaná. I když v posledních letech ČK trochu ztrácel na svém artovém, a přitom divácky atraktivním „tahu“, je stále špičkovou lodí českého hereckého divadla, což je Procházkovou velkou zásluhou. Dokázal jej „vytáhnout“ z různých krizí – personálních i finančních – a šlamastyk.
   Děkuju Ti, Vladimíre. Jako kritik, kolega i divák.

   Tomášovi Suchánkovi
   svému mnoletému druhu v různých komisích a hledištích nezávislého divadla, přeju dostatek vůle, síly, klidu, nápadů a tvůrčí energie, aby vydržel sem tam nějakou tu bouřku a nebál se zavedenou pirátskou loď českého divadla stále nově kormidlovat k vždy unikajícím, ale pokaždé na dohled se blížícím horizontům svobodného, otevřeného, kvalitního – pravděpodobně vždy především hereckého, komediantského, a přitom kvasně intelektuálního, autorského – divadla.
   Změny myslím přicházejí ve správný čas. ČK je konsolidovaným divadlem a Tomáš v tom správném životním období. Se zkušenostmi, a přitom stále – doufám – i s ideály.
   🙂

   28.12.2022 (17.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Milada Carbolová

   Avatar

   Tomáši Suchankovi držíme palce,
   ať se mu daří v novém působišti alespoň tak jako u Bezručů. Hodně nových nápadů a úspěchů v Činoherním klubu, ať jsou představení vyhledávaná diváky a mají stále vyprodáno.
   Přejí všichni Carbolovi z Frýdku

   04.01.2023 (14.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,