Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Chtějme novou Komedii!

  Při burcování za záchranu souboru Company.cz v Divadle Komedie, jež po několik měsíců rozdmýchává ředitel této scény Vojtěch Štěpánek s poukazem na nedostatečné finance, poněkud zaniká, že soubor získal prostor Komedie na jasně vymezené čtyřleté období, jež by mělo touto sezonou končit.

  Před čtyřmi lety touto dobou, na podzim 2011, se konal konkurz na provozovatele Komedie, kolem něhož vybublalo mnoho vzepjatých emocí. Už tehdy se vědělo, že se koná na poslední chvíli, pouhých pár měsíců před odchodem tehdejšího provozovatele, Pražského komorního divadla. Nyní, jakkoli ředitel Štěpánek obden vyhrožuje blížícím se zánikem scény, žádný konkurz vypsán není a magistrát se k němu zřejmě ani nechystá. Ve hře je tak patrně prodloužení smlouvy s Company.cz na další čtyři roky, což vzhledem k průběhu toho prvního mandátu zní jako špatný vtip.

  Už výběrové řízení v roce 2011 vzbudilo úžas: v konkurenci takových uchazečů, jako byly týmy Jiřího Havelky, Daniela Špinara, Štěpána Pácla či Jana Horáka, zvítězila sestava ze Strašnického divadla v čele s Evou Bergerovou. Dnes už snad není pochyb o tom, že to byl obrovský lapsus; Havelka je pořád jedním z nejvýznamnějších českých režisérů, Daniel Špinar je šéfem činohry Národního divadla, Pácl šéfoval u Bezručů v Ostravě a nyní zamířil rovněž do Národního, Jan Horák a spol. vybudovali úspěšné Studio Hrdinů. To nejzdvořilejší, co je naopak slyšet o dnešním dění v Divadle Komedie, je mlčení. Vlastně jediným pozitivem tehdejšího výsledku je uvolnění Strašnického divadla, kde se nyní pod vedením Lenky Kolihové Havlíkové hraje daleko zajímavější divadlo než za časů Company.cz.

  Vyhlášení konkurzu na nového provozovatele od sezony 2016/2017 je nezbytností. Ovšem s tím, že by bylo dobré napravit klíčovou systémovou chybu, která z pobytu v Komedii dělá neustálý boj s nedostatkem financí a s nejistotou. Totiž spojit smlouvu o podnájmu divadla s jasně vyčíslenou čtyřletou dotací. V případě, že nájemce získává pouze prostor a musí se o peníze ucházet v grantovém řízení, ztrácí takový konkurz smysl – pokud grantové komise nesdílejí názor komise výběrové, dochází k jasné disproporci, jako tomu bylo v případě Company.cz. Grantové komise jsou pak de facto vydírány (nemůžeme jim nedat nic, když už mají ten prostor), případně je jejich rozhodnutí obcházeno mimořádnými dotacemi ze strany městské rady.

  Kromě technického zajištění financí by měl magistrát tentokrát věnovat větší péči také zadání, co od příštích provozovatelů Divadla Komedie chce, aby nedošlo k další blamáži. Praha má velké, podle mého naddimenzované množství divadelních sálů i divadelních souborů. Přesto – i vzhledem k tomu, jak vypadá situace v dalších pražských scénách – si další čtyři promarněné roky v místě, jehož minulá sláva a tradice zavazují, nemůže dovolit.


  Komentáře k článku: Chtějme novou Komedii!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,