Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Chrudim se opět připojí k Noci literatury

  Ve čtvrtek 9. května 2019 od 18 hodin se v Chrudimi uskuteční již šestý ročník Noci literatury. Akci, která si klade za cíl zprostředkovat českým čtenářům nejnovější překlady děl současných evropských autorů, již tradičně spolupořádají Chrudimská beseda, Městská knihovna Chrudim a Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi.

  Noc literatury každoročně přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v podání známých nebo zajímavých osobností ze světa kultury. Čtení je spojené s dalším programem, jako jsou koncerty nebo divadelní představení, a probíhá na neobvyklých, divácky atraktivních místech. V Chrudimi se Noc literatury takříkajíc „zabydlela“ v Klášterních zahradách a Muzeu loutkářských kultur a tyto dvě scény přivítají návštěvníky i letos.

  Večer plný zajímavých ukázek z nejnovějších českých překladů současné evropské literatury začíná od 18 hodin v Klášterních zahradách, kde bude číst tři vybrané texty herec a dabér Jakub Skála. Od 19 hodin pak v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi vystoupí s ukázkou z knihy irského spisovatele Johna Banvilla, píšícího pod pseudonymem Benjamin Black, osobitý písničkář Marcel Kříž. Příběh z prostředí rudolfinské Prahy, kde o tajemství a nebezpečí není nouze, vychází u nás pod názvem Zkrotit vlka.

  Renesanční detektivku na letní terase renesančního Mydlářovského domu doplní Marcel Kříž básněmi ze svojí oceňované sbírky Jen ať řvou kolejnice a následně i hudebním vystoupením. Jeho písně vychází z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku šedesátých let minulého století. Náměty textů čerpá z životních příběhů, které interpretuje se surrealistickou hravostí i beatnickou syrovostí. Je autorem mnoha skvělých překladů textů Boba Dylana, Neila Younga nebo Toma Waitse, jejichž písně zařazuje pravidelně do svého repertoáru.

  Vstupné na Noc literatury je jako obvykle zdarma, v případě špatného počasí se program uskuteční v Muzeu barokních soch a vnitřních prostorách Muzea loutkářských kultur.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. dubna 2019

  Komentáře k článku: Chrudim se opět připojí k Noci literatury

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,