Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Cheb hostí přehlídku Divadlo jednoho herce

  Západočeské divadlo v Chebu bude opět po dvou letech hostit nejstarší setkání sólových projektů v České republice, 22. ročník přehlídky Divadlo jednoho herce. Konat se bude od 5. do 8. října 2023.

  Jana Wernerová z košického Divadla Na Peróně přiveze křehký imaginativní příběh osamělé ženy v psychiatrické léčebně Dívka z mořského dna. Foto: archiv divadla

  Výběr inscenací je i tentokrát postaven na silných osobních výpovědích jedince s výrazným autorským vkladem. Festival nabídne na obou scénách Západočeského divadla 12 inscenací českých i světových herců či performerů v široké škále žánrového zpracování od činohry přes pohybovou performanci, výtvarné divadlo či klauniádu až po nepojmenovatelný mix jevištních prostředků.

  Zahraniční hosté jsou tentokrát čtyři: Jana Wernerová z košického Divadla Na Peróně přiveze křehký imaginativní příběh osamělé ženy v psychiatrické léčebně Dívka z mořského dna. Po šesti letech se na přehlídku vrací Claude Cordier z francouzského spolku La Compagnie Choc Trio, tentokrát se zbrusu novou hravou multimediální variací na Kandinského výtvarné dílo s návem Preludium v jasně modré, která byla nominována na prestižní cenu Prix Molière v kategorii divadla pro mládež. Maďarská performerka Rita Góbi přiveze pohybový dialog mezi stářím a mládím Dva metry čtvereční. Izraelka Netta Yaschin ve své one woman show Sabra – matka dcerou v nové zemi odvypráví příběh, odehrávající se během přistěhovalecké vlny ze Sovětského svazu do Izraele během 70. let minulého století.

  Opakujícím se tématem letošního výběru jsou tentokrát lidská práva pošlapávaná v nelidských režimech, kterých se dotýká hned úvodní představení Cikánský boxer o sportovní hvězdě Německa 30. let, zavražděné nacisty, nebo Jedu do Magadanu: nevěř, neboj se a nepros podle deníku běloruského disidenta a anarchisty, obojí v podání brněnských herců, v prvním případě Filipa Tellera, ve druhém pak Marka Kristiána Hochmana.

  Specialista na one man show Pavol Seriš přiveze svůj komediální koktejl skečů DADA revue, s nímž se objevil v širších nominacích na letošní ceny Thálie, ašská rodačka Miřenka Čechová odehraje scénický multimediální projekt, vycházející z jejího knižního bestselleru Baletky.

  Domácí chebský soubor zastupuje David Beneš s autorskou výpravou na nejvyšší horu světa Everest a stálý host Západočeského divadla Hanny Firla, který předvede svou schopnost Improvizace. Nejmenším divákům je určena pohádka s ekologickým přesahem podle Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka a dynamický příběh zvířecích hrdinů Cirkusárium.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. září 2023

  Komentáře k článku: Cheb hostí přehlídku Divadlo jednoho herce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,