Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Chaos v chaosu

  Projekt Divadla VOSTO5, VerTeDance a KALD DAMU Druhé město je razantním vstupem do veřejného prostoru pokračujícím v obdobných performancích minulých let. Odehrával se na Václavském náměstí před okny a v průchodu paláce U Stýblů. Diváci byli – nepočítáme-li nahodilé kolemjdoucí – shromážděni u oken prvního patra paláce, odkud se sluchátky na uších sledovali dění roztříštěné do mnoha miniakcí a dirigované režisérem Jiřím Havelkou u mixpultu a vysílačkou přes sluchátka a mikroporty komunikujícím s technickým personálem a herci. Tedy diváci byli v bezpečném prostředí, herci v nebezpečném.

  Druhé město

  p>Oživlé figuríny (tanečníci z VerTeDance) ve výloze nejmenovaného obchodu FOTO MARKÉTA M. ČERNÁ

  Nechci se zabývat pseudomytickým fantasy dějem míšeným s hyperrealitou ani jednotlivými akcemi a jejich provedením, vše bylo připraveno pečlivě a fungovalo dobře. Ale zdá se mi problematická sama koncepce projektu: vstup na Václavské náměstí. V programu se o tom píše: Na hraně fikčního a skutečného světa se bude bojovat o nadvládu nad Václavským náměstím. Pasáž U Stýblů se stane časoprostorovým tunelem z historie do budoucnosti a zpět. Občané se stanou herci a herci občany. Jenže Havelka a spol. se nesnažili o angažované politické divadlo a postoje. Šlo jim o humor a zábavu. Využili Václavské náměstí jako kulisu svévolného příběhu a humorných akcí.

  Václavák je plný lidí mnoha národností a osudů a herci je – pokud vůbec – do představení zapojovali jen jako nic netušící klauny, jimž se svým způsobem vysmívali (ukazovali jejich bizarnost a trapnost), nebo – ještě spíše – se o ně ani o dění na Václavském náměstí nestarali. Jeli si svou, tak jako Václavák si žil svůj život. Jeho svět byl pro ně jen šuměním pralesa, zoologickou zahradou s pitoreskními zvířátky, do nichž z bezpečí zajištěné produkce občas šťouchli klacíkem. Vytvářeli chaos v chaosu bez výrazného důvodu, co si s reálným prostředím počít, jak a proč život v něm ovlivňovat či do svých příběhů zapojovat. Lidé byli pro ně bezhlavým davem, jemuž se pochechtávají, ale o jejichž život se nestarají. Žádné politikum, žádný zřejmý občanský postoj od nich, natož od diváků, o nichž reálný svět Václavského náměstí neměl tuchy. Vlastně zbabělé divadlo s choreograficky a herecky ochotnickým zakončením v průchodu paláce.

  Hodnocení: 2

  Viz také recenze Lenky Dombrovské Tajemství Václaváku (hodnocení: 4)

  Divadlo VOSTO5, VerTeDance a KALD DAMU: Druhé město. Koncept a režie Jiří Havelka, Ondřej Cihlář a VOSTO5. Premiéra 11. října 2014 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu v paláci U Stýblů.


  Komentáře k článku: Chaos v chaosu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,