Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kontext Zprávy

  České filmy v Karlových Varech

  V sobotu se uzavřel 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Kromě oslav jubilea byl zvláštní také tím, že se v soutěži objevilo hned několik českých snímků.

  poster2015Dva z nich si odnesly ceny za herecké výkony, a to pro Kryštofa Hádka ve filmu Kobry a užovky (recenzi naleznete zde) a pro Alenu Mihulovou ve filmu Domácí péče. Dalším soutěžním snímkem byl Prach debutujícího Víta Zapletala.

  Kobry a užovky

  Bratři Užovka (Matěj Hádek) a Kobra (Kryštof Hádek) FOTO ARCHIV

  V nesoutěžních sekcích představil festival novinku Nenasytná Tiffany a další české hrané filmy, které se již promítají v kinech: Odborný dohled nad východem slunce (recenze zde), Malá z rybárny, Fotograf, Místa, Schmitke (recenze zde), Tři bratři a My 2. Silně byly zastoupeny i dokumenty. Mallory Heleny Třeštíkové v této sekci zvítězil. Dokument Miroslava Janka o historii karlovarského festivalu s názvem Filmová lázeň zaujme archivními záběry hvězd, které festival v průběhu let navštívily, i vzpomínkami pamětníků a organizátorů.

  Schmitke

  Petr Vršek v roli geologa ve filmu Schmitke FOTO ARCHIV

  Tradiční Ozvěny představí v Praze a v Brně od 11. do 19. července jednatřicet festivalových snímků, z nichž část již je v distribuci, anebo dříve či později bude. Pokud ovšem nevydržíte čekat do podzimu či do Vánoc, vydejte se tento týden do Světozoru, Aera nebo brněnské Scaly; doporučuji Zbrusu Nový zákon Jaca Van Dormaela a opus Malgorzaty Szumowské Tělo, který dost možná jinak neuvidíme. (Koneckonců i vítěz festivalu, americký paradokument Bob a stromy teprve hledá distributora.) Z oceněných filmů se promítá snímek Babai (Cena za režii, Cena Europa) a Transdarinka (Cena Fóra nezávislých). Divácký hit Mládí režiséra Paola Sorrentina se v Ozvěnách neobjeví, ale vtrhne do kin v říjnu.


  Komentáře k článku: České filmy v Karlových Varech

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,