Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Česká televize se spojila s Dramoxem

  Díky spolupráci s Českou televizí můžeme divákům postupně ukázat nejlepší představení nejen za minulé roky, ale v podstatě za posledních 50 let, říká ředitel Dramoxu Martin Zavadil. Diváci na Dramox.cz tak budou mít možnost vidět skvělá představení z 50., 60. nebo 70. let.

  Kromě skvělých představení z Dejvic nebo Fidlovačky začneme historickou linku s Libuší Šafránkovou, Josefem Abrhámem v představení z Činoherního klubu Tři v tom, zve diváky na Dramox Martin Zavadil. V představení můžete vidět i Petra Čepka, Rudolfa Hrušínského mladšího a Veroniku Freimanovou. Libuši Šafránkové je v představení čerstvých 25 let. Jedna z vrcholných inscenací Činoherního klubu z roku 1978 se inspirovala komedií dell arte a dodnes baví humorem z domu otce snažícího se provdat své dcery, které o to ale opravdu nestojí…

  Na Dramox se vrací i bláznivá tragikomedie a předloha filmu Příběhy obyčejného šílenství. V Dejvickém divadle se pětatřicátníkovi Petrovi život po rozchodu trochu vymkl z rukou, a tak se rozhodl brát šílenství okolního světa ne jako stres, ale jako inspiraci. Brilantní Ivan Trojan v divadelním hitu Petra Zelenky, který získal Cenu Alfréda Radoka za hru roku 2001.

  Hudba Miloš Štědroň, text Milan Uhde – klasiku Balada pro banditu znovu uvedlo Divadlo Husa na provázku. Příběhu o lásce Nikoly a Eržiky se ujal režisér Vladimír Morávek a hudebník Petr Hromádka, který melodie Miloše Štědroně převedl do dynamické podoby. Záznam, který si režíroval Vladimír Morávek, vznikal několik dnů, a i když to pro herce bylo hodně náročné, z jedinečného představení vznikl ještě jedinečnější záznam, popisuje šéfka licenčního oddělení Dramoxu Ilona Horváthová. Jan Zadražil v roli Nikoly Šuhaje a Eva Vrbková jako Eržika jsou jistotou, že si diváci broukají melodie ještě několik dní.

  Nejslavnější případ Sherlocka Holmese v režii Petra Zelenky zinscenovali na otáčivém hledišti Jihočeského divadla v České Krumlově. V hlavní roli Sherlocka Holmese v představení Pes baskervillský exceluje Karel Roden. Po záhadné smrti pána se na baskervillském panství kolem jeho dědice stahuje síť. Podaří se zastavit pekelného psa? Zjišťuje výstřední a netradičně komický detektiv Holmes. Představení patřilo několik sezón mezi absolutně vyprodané a dostat se na něj se rovnalo zázraku, doplňuje Horváthová.

  Tři v tom. Foto: Činoherní klub

  Komické situace jako ze života skvěle znázorňuje i generační výpověď energické babičky, upjaté matky a rebelující dcery Tři holky jako květ. Každopádně potřeštěné jsou všechny tři. Představení původně z Divadla Na Fidlovačce patří mezi jeden z nejoblíbenějších hitů, který se vrací na Dramox. Humor a sebeironie v podání tří skvělých vypravěček Marie Doležalové, Ivy Pazderkové a Elišky Balzerové zajišťuje úžasný večer.

  Dramox se chystá vytáhnout z archivu České televize další desítky divadelních představení. S každým představením musíme vyřešit desítky licencí, což vzhledem k tomu, že některým představením je i 50 let, je občas opravdu detektivní práce, která zabírá spoustu času, vysvětluje ředitel Dramoxu Martin Zavadil s tím, že v plánu je například celá série legend z Činoherního klubu jako je Audience s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem, Ptákovinu s Ondřejem Vetchým nebo Revizora z roku 1967 v hlavní roli opět s Pavlem Landovským.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. února 2024

  Komentáře k článku: Česká televize se spojila s Dramoxem

  1. Burešová Alena

   Avatar

   ČT,
   za tak velký objem peněz bylo potřeba, když již zase zařazujete poplatky, alespoň se chovat jako televize. Neustalé komentáře, rozbory apod., to je náplň televize? I když se řekne veřejnoprávní. Za takový příjem, co máte, budeme se dívat na pořady z archivu 40 let staré? Prošlé dobou. Mluvilo se o komunistech, alespoň televize vysílala zábavné pořady, filmy atd. A nyní si dovolíte nutit lidi, aby vám platili za každou cenu. Kam ty vaše zisky jdou. Na platy? S tak obrovským množstvím prostředků nám podsouvat takové programy?
   JENOM ZISK A HODNE PENEZ DOMU.
   Nemam zájem o vaši odpověď!

   10.02.2024 (9.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Článek je informací
    o spolupráci platformy DRAMOX s ČT. DRAMOX nabízí abonentům opravdu hodně záznamů divadelních inscenací, skvělých, nových i starších, a pomáhá tak, spolu s ČT, českým divadlům. Nemá to nic společného s vaší nespokojeností s poměry a zřejmě i s koncem komunistické vlády.

    11.02.2024 (12.12), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Břetislav Rychlík

    Avatar

    Nejsem si jistý,
    jestli má redakce DN zveřejňovat takové trollení, jaké předvádí paní Burešová Alena. Poplatky veřejnoprávních médií se nezvyšovaly 16 respektive 19 let. K navýšení má přijít od ledna 2025. Za tu dobu se zvedly ceny energií, materiálu, technologií, vysílací práva, ehm, taky máme inflaci. Média veřejné služby nežijí ve vzduchoprázdnu. V současné době vychází televizní poplatek na 4,50 denně. 24 hodin denně na několika kanálech. A televize nevysílá neustálé komentáře, rozbory atd. Možná paní Burešová Alena netuší, že si může ovladačem přepnout na jiný program. To by pro začátek stačilo. Třeba dětský kanál, tam může sledovat pohádky. A ne je veřejně šířit.
    Jiná věc je kvalifikovaná debata o úrovni programu. Ta by DN slušela.

    12.02.2024 (8.58), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,