Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ceny Thálie 2012: Nominace

  Ceny Thálie, které se letos budou vyhlašovat už podvacáté, se udělují především za mimořádné umělecké výkony v uplynulém kalendářním roce. Jsou udělovány interpretovi a interpretce ve čtyřech oborech: v činohře, v opeře, v baletu, pantomimě či jiném tanečnědramatickém žánru a v muzikálu, operetě či jiném hudebnědramatickém žánru.

  Tradiční Ceny Thálie – skleněné vázy z dílny Bořka Šípka. FOTO archiv

  O laureátech výročních Cen Thálie rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie, jmenované prezidiem Herecké asociace. Členové Kolegia vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Rozhodují se na základě vlastních diváckých zážitků z představení, v nichž účinkují interpreti, kteří se dostali do užšího výběru. Za asistence notáře jsou obálky s hlasy jednotlivých členů Kolegia otevřeny až v den vyhlašování CEN THÁLIE. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Kolegia, jímž je už několik let profesor pražské HAMU Jiří Hlaváč.

  Kolegium může, se souhlasem prezidia HA, udělit také Zvláštní cenu Kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

  Vedle výročních cen se od letoška udělují ceny za celoživotní mistrovství ve všech čtyřech výše zmíněných oborech (cena v oboru muzikálově-operetním byla doposud udělena jen jednou, a to hned v prvním ročníku) a nově také v oboru loutkového divadla. O laureátech těchto cen rozhoduje prezidium Herecké asociace, jemuž třetím rokem předsedá MgA. Jiří Hromada. Prezidium určuje také držitele Ceny Thálie pro mladého činoherce (do 33 let).

  Celkem se tedy letos bude 23. března v Národním divadle udělovat podle nově schváleného Statutu 15 Cen Thálie, což je o dvě více než v minulém ročníku.

  ///

  Nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon

  Činohra / ženy

  Ivana Hloužková

  Role: Miroslav Tichý
  Název inscenace: Tichý Tarzan
  Autor: Simona Petrů, Petr Jan Kryštof
  Režie: Anna Petrželková
  Premiéra: 13. ledna 2012
  Divadlo Husa na provázku Brno

  Herečka vytvořila z konkrétní osobnosti kyjovského fotografa ojedinělou jevištní postavu. Diváka překvapuje hlubokou pravdivostí svého výkonu, který naplňuje bizarní a přitom reálnou přítomností člověka, jenž bez ohledu na okolí žije svůj osobitý život.

  Gabriela Míčová

  Role: Romi
  Název inscenace: Odpad, město, smrt
  Autor: Rainer Werner Fassbinder
  Režie: Dušan D. Pařízek
  Premiéra: 15. prosince 2011
  Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie Praha

  Gabriela Míčová v roli prostitutky Romi podává naprosto dominantní herecký výkon inscenace. Její výkon je autentický, psychologicky naprosto přesně vrstvený s prvky vynikající akrobacie na šále. Její počáteční ironie a suverenita se přímo před očima diváka rozkládá, aby se postupně propadla do beznaděje, obviňování a záměrného sebeponižování. Romi, ač prostitutka, není tou nejprodejnější bytostí; po svém na ní prostituují všichni z jejího okolí.

  Tereza Vilišová

  Role: Anna Karenina
  Název inscenace: Anna Karenina
  Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj
  Dramatizace: Armin Petras
  Režie: Daniel Špinar
  Premiéra: 27. dubna 2012
  Národní divadlo Brno – Divadlo Reduta

  Tereza Vilišová je herečkou schopnou dokonale skloubit ostrou stylizaci s nepovrchním, niterným výrazem, což dlouhodobě dokazuje v řadě inscenací Jana Mikuláška či Anny Petrželkové v domovském Divadle Petra Bezruče. Její Anna Karenina ve Špinarově moderním „vztahovém kabaretu“ na půdorysu Tolstého klasického románu je přesně taková: neokázalý patos a pohybovou expresi Vilišová přirozeně spojuje se ztišenými, civilnějšími polohami i zcizujícími momenty, v nichž hovoří nikoliv za postavu, nýbrž o postavě. Neotřelými prostředky zpřítomňuje Anninu vášeň i dilema, její přerod z oslnivé krásky v neurotičku usilovně se upínající k mizící iluzi štěstí.

  Širší nominace:

  Klemensová Renáta – role Olga v inscenaci Kuřačky (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
  Krupanská Sylvie – role Kateřina Earnshawová a Kateřina Lintonová v inscenaci Na Větrné hůrce (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)
  Kubařová Veronika – role Máša v inscenaci Rváč (Městská divadla pražská – Divadlo ABC)
  Laurinová Sabina – role Markéta v inscenaci Dáma s kaméliemi (Divadlo Antonína Dvořáka Příbram)
  Sasínová Polarczyk Alena – role Ona v inscenaci S nadějí, i bez ní (Komorní scéna Aréna Ostrava)
  Štorková Pavlína – role Richard III. v inscenaci Richard III. (Klicperovo divadlo Hradec Králové)
  Verzichová Dana – role Stella v inscenaci Tramvaj do stanice Touha (Jihočeské divadlo České Budějovice)

  ///

  Nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon

  Činohra / muži

  Miloslav König

  Role: Fernando
  Název inscenace: El Príncipe Constante/Vytrvalý princ
  Autor: Pedro Calderón de la Barca
  Režie: Štěpán Pácl
  Premiéra: 15. září 2012
  Divadelní společnost Masopust o. p. s. – Divadlo v Celetné Praha

  Uvedení Calderónovy hry je dramaturgickou i režijní událostí, jejíž oporou je výkon Miloslava Königa v úloze prince Fernanda. Vyniká hlubokou koncentrací a silným prožitkem. Oproti původní autorově představě dává svatému mučedníkovi projít mnohem složitějším, a tudíž aktuálnějším vývojem. Od počáteční pýchy, živočišnosti a ješitnosti se protrpět až k poznání a pokornému sebeobětování.

  Richard Krajčo

  Role: Denny
  Název inscenace: Deštivé dny
  Autor: Keith Huff
  Režie: Janusz Klimsza
  Premiéra: 2. listopadu 2012
  Divadlo Ungelt Praha

  Richard Krajčo podává jako Denny zcela ojedinělý autentický herecký výkon. Krajčo nehraje, Krajčo existuje. Na jednoduché, téměř prázdné scéně divadla Ungelt se před diváky otevře periférie amerického města se dvěma drsnými policisty. Dvě obyčejné divadelní židle, přesná režie Janusze Klimszy a dva skvělí herečtí představitelé vás přenesou snadno z exteriéru do interiéru, z jedoucího auta do nefalšovaného policejního bytu. Richard Krajčo nepotřebuje rekvizity, stačí mu uhrančivé oči, ve kterých je zpočátku jen nepřekonatelný hněv a nenávist, předzvěst osudové zrady, nakonec i slza, která se na tváři ale nikdy neobjeví. Krajčovo jemné až filmové herectví vychází z totálního osobního prožitku, z vydané energie, která musí diváka zasáhnout. Krajčo dokáže propojit jeviště a hlediště v jeden celek. Je nutné dodat, že skvělým partnerem Richardu Krajčovi je David Švehlík jako jeho kolega Joey.

  Ivan Trojan

  Role: Bůh
  Název inscenace: Ucpanej systém
  Autor: Irvine Welsh
  Autor dramatizace: Daniel Majling
  Režie: Michal Vajdička
  Premiéra: 20. února 2012
  Dejvické divadlo Praha

  V poněkud bizarní podobě pokáleného Boha je Ivan Trojan nejen sarkastickým glosátorem všeho dění, ale především dotváří dokonalý obraz vyprázdněného světa. Přispívá tak zásadně k zvýraznění tématu inscenace, která je zábavná i depresivní, kde za smíchem vzápětí mrazí. Stejně jako z metafory lidské společnosti, která už Boha ani nepoznává.

  Širší nominace:

  Cisovský Pavel – role Farář Čaja v inscenaci Chlív/Paternoster (Komorní scéna Aréna Ostrava)
  Dastlík Tomáš – role Heathcliff v inscenaci Na větrné hůrce (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)
  Král Radovan – role Orestés v inscenaci Oresteia (Městské divadlo Zlín)
  Madeja Radim – role Caligula v inscenaci Caligula (Městské divadlo Most)
  Pavlovský Pavel – role Harpagon v inscenaci Lakomec (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
  Šulaj Tomáš – role Lopachin v inscenaci Višňový sad (Slovácké divadlo Uherské Hradiště)
  Švehlík David – role Joey v inscenaci Deštivé dny (Divadlo Ungelt Praha)

  Schválila odborná porota ve složení: Jana Paterová (předsedkyně), Ljuba Benešová, Tomáš Engel, Alexandra Gasnárková, Jiří Hanák, Ondřej Kepka, Taťjana Lazorčáková, Ladislav Slíva, Jaroslav Someš, Radka Tesárková, Dora Viceníková, Martin Vokoun, Mojmír Weimann a Michal Zahálka.

  ///

  Nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon

  Balet, pantomima a jiný tanečnědramatický žánr / ženy

  Ivona Jeličová

  Role: Lucidor
  Název inscenace: Lucidor a Arabella
  Hudba: Alexander Glazunov
  Libreto, choreografie a režie: Youri Vamos
  Premiéra 19. října 2012
  Národní divadlo Brno

  Dvojrole jsou vždy výzvou pro tanečníky. Takovou je i role Lucidora (Lucile – Lucidor). Tuto velmi obsažnou roli uchopila tanečnice s mimořádnou schopností dramatického vystavění role. Uplatnila beze zbytku své výrazové schopnosti. Citem pro detail, aniž by pomíjela celkové vyznění, dávala zřetelně nahlédnout do nitra postavy. Přirozeným byl u tanečnice skvěle vybavený technický rejstřík, který byl harmonicky spojen s výrazem, a výsledkem bylo velmi silné vyznění její role a jejích emocí.

  Alina Nanu

  Role: Kitri
  Představení: Don Quijote
  Hudba: Ludwig Minkus
  Choreografie: Jaroslav Slavický, Kateřina Slavická, Hana Vláčilová
  Premiéra 16. února 2012
  Národní divadlo – Státní opera Praha

  Tanečnice se skvěle vyrovnala s velmi vysokými nároky a možnostmi role Kitri. Vedle širokého vějíře klasické baletní techniky s vysokou náročností, vedle skvělé partnerské spolupráce a výrazového vyjádření své role disponovala vysokou estetikou, čistotou klasického tance, ohnivým temperamentem a poetickou lyrikou. Výsledkem byl harmonický celek a natolik výrazné vyznění její role, že byla nominována do užší nominace Thálie 2012.

  Lucie Skálová

  Role: Sakura, žena Shidova
  Název inscenace: Poslední samuraj
  Hudba: Rjuiči Sakamoto
  Choreografie: Eric Trottier, Igor Vejsada
  Režie: Eric Trottier
  Premiéra 1. listopadu 2012
  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  Samurajka Sakura, role vytvořená tanečnicí, divákům předložila dramatickou a silnou dívku, která v sobě má silně vyzařující ženskost, poetickou něhu, v tanci i v boji se zbraní energii střídající napětí s uvolněním, táhlý široký pohyb a naprostou harmonii v pohybu se svým partnerem. Její tanec ve fyzicky náročné a současné choreografii je skvěle plynoucí ať už v emoci, nebo v klidu hraničícím s meditaci. To vše ve spojení s estetikou zjevu i pohybu dává vzniknout silné a mimořádné roli.

  Širší nominace:

  Yui Kyotani – role Odetta/Odilie v inscenaci Labutí jezero (Moravské divadlo Olomouc)
  Nikola Márová – sólo v inscenaci Amerikana III /In the Middle Somewhat Elevated/ (Národní divadlo Praha)
  Zuzana Pokorná – role Anna Karenina v inscenaci Anna Karenina (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
  Nikol Šneiderová – role Julie v inscenaci Romeo a Julie (Jihočeské divadlo České Budějovice)
  Markéta Vacovská – sólo v inscenaci One Step Before the Fall (Spitfire Company – Studio DAMÚZA o. s., Bezhlaví o. s. – Divadlo UFFO Trutnov)

  ///

  Nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon

  Balet, pantomima a jiný tanečnědramatický žánr / muži

  Robert Skujenieks

  Role: Jim Morrison
  Název inscenace: The Beatles – The Doors
  Hudba: The Doors
  Choreografie a režie: Igor Vejsada
  Premiéra 23. listopadu 2012
  Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

  Vyzrálý tanečník mimořádně mužného zjevu se skvěle vyrovnal s náročnou – zejména po výrazové stránce – rolí Jima Morrisona, vůdčího ducha rockové skupiny The Doors. Jemné odstíny jeho duševního stavu, výrazy extáze, bolesti, lásky, tvůrčího zápalu a opojení pramenící z popularity, vyjádření jeho vztahu k ženám, včetně vztahu k jeho osudové životní partnerce, spolu s mimořádně dynamickým tanečním projevem daly vzniknout neobyčejnému a na diváky silně působícímu výkonu.

  Ondřej Vinklát

  Role: Basil
  Název inscenace: Don Quijote
  Hudba: Ludwig Minkus
  Choreografie: Jaroslav Slavický, Kateřina Slavická, Hana Vláčilová
  Premiéra 16. února 2012
  Národní divadlo – Státní opera Praha

  Role Basila je interpretačně velmi bohatá a náročná. Vedle mimořádných nároků na klasickou techniku klade vysoké nároky i na přirozenost výrazu a hereckého projevu. Snad kromě tragiky se tu prezentují téměř všechny lidské nálady. S jemným humorem tanečník vytvořil tuto postavu velmi zdařile, včetně čistě a lehce prováděné techniky klasického tance, harmonie s partnerkou a také skvělým vyjádřením hudby samotné svým pohybem. Tím se stal natolik výrazným tanečníkem v tomto představení, že jeho výkon lze označit za mimořádný.

  Adam Zvonař

  Role: Princ Desiré
  Název inscenace: Šípková Růženka
  Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
  Choreografie: Javier Torres
  Premiéra 29. března 2012
  Národní divadlo Praha

  V roli, která patří k nejnáročnějším v klasickém repertoáru, předvedl Adam Zvonař taneční techniku na vysoké úrovni, včetně lehkých a vysokých skoků, a to vše spojil s lehkostí a stylovostí svého celkového tanečního projevu. Velmi harmonicky působil spolu s partnerkou v náročných partnerských částech. Dynamikou tance, elegancí a také souzněním s hudbou Čajkovského vytvořil pozoruhodný taneční výkon. To vše v celku dalo vzniknout mimořádnému interpretačnímu výkonu.

  Širší nominace:

  Ivan Popov – role Notář v inscenaci Lucidor a Arabella (Národní divadlo Brno)
  Giovanni Rotolo – sólo v inscenaci Amerikana III / In the Middle Somewhat Elevated / (Národní divadlo Praha)
  Peter Rovó – role Merkucio v inscenaci Romeo a Julie (Jihočeské divadlo České Budéjovice)
  Filip Staněk – role Adam v inscenaci Poslední samuraj (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
  Alexej Jurakov – role Harald v inscenaci Harald – hvězda se vrací! (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

  Schválila odborná porota ve složení: Vladimír Nečas (předseda), Ljubov Dančenko, Lucie Dercsényiová, Kateřina Franková Dedková, Jiří Horák, Ivanka Kubicová, Astrid Štúrová.

  ///

  Nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon

  Opera / ženy

  Kateřina Jalovcová

  Role: Panna Róza
  Název inscenace: Tajemství
  Hudba: Bedřich Smetana
  Libreto: Eliška Krásnohorská
  Dirigent: Jiří Štrunc
  Režie: Dominik Beneš
  Premiéra: 27. října 2012
  Divadlo J. K. Tyla v Plzni

  Altistka Kateřina Jalovcová vyniká vyrovnaným, sametově znějícím hlasem, s nímž dokáže do nejmenších detailů nuancovat emocionální rozpoložení vytvářené dramatické postavy. Panna Róza ze Smetanova Tajemství je v jejím podání ušlechtilým obrazem inteligentní ženy konce 19. století, která se odvahou poukázat kriticky na neduhy maloměstsky úzkoprsého okolí řadí mezi vzory české duchovní elity tehdejší doby. O své znovunalezené štěstí bojuje s rozvahou, nekompromisně; nesmlouvavým postojem dokáže být morální oporou i ostatním.

  Jana Šrejma Kačírková

  Role: Julie
  Název inscenace: Romeo a Julie
  Hudba: Charles Gounod
  Libreto: Julius Barbier a Michel Carré
  Dirigent: Tomáš Brauner
  Režie: Peter Gábor
  Premiéra: 15. prosince 2011
  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  Jana Šrejma Kačírková je pěvkyní, která na sebe každou nově vytvořenou rolí upoutává pozornost nejen pražského nebo ostravského publika, ale i odborné kritiky. Je to dáno především výbornou hlasovou technikou a přirozeným, od všeho operního patosu oproštěným herectvím. Roli Julie navíc propůjčila bezprostřednost svého mládí, což bylo zcela v souladu s režijní koncepcí Petera Gábora. Spolu s Alešem Brisceinem vytvořila věrohodný pár veronských milenců s přesahem do dnešních dnů.

  Pavla Vykopalová

  Role: Míla Válková
  Název inscenace: Osud
  Hudba: Leoš Janáček
  Libreto: Fedora Bartošová
  Dirigent: Jakub Klecker
  Režie: Ansgar Haag
  Premiéra: 16. listopadu 2012
  Národní divadlo Brno

  Míla Válková, hlavní ženská postava Janáčkovy opery Osud, trpí rozporem mezi svou láskou a nutností zachovávat měšťanské dekorum. V brněnské inscenaci Pavla Vykopalová s výborným využitím svých fyzických dispozic velmi dobře herecky ztvárnila elegantní mladou dámu, která přece jen podléhá svému citu, a vedla svoji figuru až k tragickému konci. Dokonalý vokální projev s naprosto zřetelnou artikulací slova odkrýval bohatý vnitřní svět Míly. V komplementárním souladu pěvecké i herecké složky vystavěla tak Pavla Vykopalová velmi přesvědčivou postavu.

  Širší nominace:

  Marie Fajtová – role Norina v inscenaci Don Pasquale (Jihočeské divadlo České Budějovice)
  Livia Obručník – Vénosová – role Violetta v inscenaci La Traviata (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
  Jana Sýkorová – role Varvara v inscenaci Káťa Kabanová (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
  Ivana Veberová – role La Gioconda v inscenaci La Gioconda (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
  Jana Wallingerová – role Dulcinée v inscenaci Don Quichotte (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

  ///

  Nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon

  Opera / muži

  Aleš Briscein

  Role: Romeo
  Název inscenace: Romeo a Julie
  Hudba: Charles Gounod
  Libreto: Jules Barbier a Michel Carré
  Dirigent: Tomáš Brauner
  Režie: Peter Gábor
  Premiéra: 15. prosince 2011
  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  Aleš Briscein dnes patří k tenoristům, kteří se s úspěchem uplatňují na zahraničních operních scénách. V jeho rozsáhlém repertoáru je Gounodův Romeo rolí, která přesně odpovídá jeho světlejšímu pohyblivému lyrickému tenoru, ideálnímu pro francouzskou hudbu. V džínách, tričku a sportovní bundě nebo odvážně jen v černých slipech a rozepnuté košili vystihl v souladu s režijní koncepcí přesně mladíka chlapecky vzpurného, rozverně skotačícího, mrštně prchajícího, něžně stydlivého, prudce vášnivého i muže odhodlaného obětovat vše pro svoji lásku.

  Tomáš Černý

  Role: Rinald
  Název inscenace: Armida
  Hudba: Antonín Dvořák
  Libreto: Jaroslav Vrchlický
  Dirigent: Robert Jindra
  Režie: Jiří Nekvasil
  Premiéra: 3. května 2012
  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  Tomáš Černý je díky svému pevnému, hutnému a zároveň kantabilnímu tenoru ideálním představitelem českých mladodramatických rolí. Platí to i pro postavu Rinalda v Dvořákově Armidě. V podání Tomáše Černého byl „rytířstva perlou skvělou“, odhodlaný dostát svému poslání ve jménu Božím, ale i mužem zmámeným Armidinou vábivostí a čarovnými rozkošemi. Zejména rozsáhlý výstup ve 4. dějství, kdy se osamocený, vysílený Rinald probírá ze svého milostného opojení a prosí Boha o očistu ze své hanby, měl strhující přesvědčivost.

  Luciano Mastro

  Role: Kudrjáš
  Název inscenace: Káťa Kabanová
  Hudba: Leoš Janáček
  Libreto: Leoš Janáček
  Dirigent: Robert Jindra
  Režie: Jiří Nekvasil
  Premiéra: 15. listopadu 2012
  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  Již deset let působí v Národním divadle moravskoslezském sympatický italský tenorista Luciano Mastro, který sklízí úspěchy nejen v italském, ale také v českém operním repertoáru. Jeho nejnovější rolí je Kudrjáš v Kátě Kabanové, v níž úročí všechny své zkušenosti nejen z oper Janáčkových, ale i Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka. V Kudrjášovi vytvořil sympatického mladého učitele, výborně zpívajícího, s příkladnou českou výslovností.

  Širší nominace:

  Martin Bárta – role Barnaba v inscenaci La Gioconda (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
  Michal Lehotský – role Turiddu/Canio v inscenaci Sedlák kavalír/Komedianti (Národní divadlo – Státní opera Praha)
  Nikolaj Někrasov – role Nabucco v inscenaci Nabucco (Slezské divadlo Opava)
  Richard Samek – role Vít v inscenaci Tajemství (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
  Svatopluk Sem – role Kalina v inscenaci Tajemství (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

  Schválila odborná porota ve složení: Zbyněk Brabec (předseda), Jan Dehner, Magdaléna Hajóssyová, Helena Havlíková, Eva Herrmannová, Ivan Ruml, Pavel Stejskal, Tomáš Šimerda.

  ///

  Nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon

  Muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr / ženy

  Soňa Hanzlíčková Borková

  Role: Evita Peronová
  Název inscenace: Evita
  Hudba: Andrew Lloyd Webber
  Libreto a písňové texty: Tim Rice
  Přebásnil: Michael Prostějovský
  Hudební nastudování: Pavel Kantořík, Martin Kumžák
  Choreografie: Pavel Strouhal
  Režie: Roman Meluzín
  Premiéra: 3. prosince 2011
  Divadlo J. K. Tyla Plzeň

  Muzikálová Evita libretisty Tima Rice a skladatele Andrewa Lloyda Webbera patří mezi vrcholná díla světového repertoáru. Soňa Hanzlíčková Borková, sólistka plzeňského Divadla J. K. Tyla, předvedla v titulní roli Evy Peronové bravurní pěvecký i herecký výkon, který je na našich jevištích etalonem této mimořádně náročné a komplexní muzikálové role. Z jejího pěveckého projevu je cítit lehkost i cit pro niterný vnitřní život hlavní hrdinky.

  Hana Holišová

  Role: Jana
  Název inscenace: Papežka
  Hudba a písňové texty: Dennis Martin
  Libreto: Dennis Martin, Christoph Jilo podle románu Donny W. Crossové
  Překlad libreta: Stanislav Moša
  České texty písní: Mikuláš Bryan
  Hudební nastudování: Ondřej Tajovský, Dan Kalousek
  Choreografie: Kristýna Černá
  Režie: Stanislav Moša
  Premiéra: 4. února 2012
  Městské divadlo Brno

  Autorský muzikál Papežka německého skladatele a textaře Dennise Martina je překvapivou událostí muzikálové sezóny v Městském divadle Brno. Historické legendě o dívce, která díky pozoruhodným okolnostem a fascinujícím schopnostem měla v polovině 9. století usednout na papežský stolec, dominuje výkon Hany Holišové v roli dospělé Jany. Bezchybná herecká interpretace a především pěvecký výkon učinily z této role mimořádný zážitek v rámci i jinak velmi zajímavé inscenace.

  Martina Šnytová

  Role: Helena Zarembová
  Název inscenace: Polská krev
  Hudba: Oskar Nedbal
  Libreto: Leo Stein
  Překlad: Jindřich Janda
  Úprava: Luboš Šterc, Gabriela Petráková, Daniel Jäger
  Písňové texty: Zdeněk Knittl
  Hudební nastudování: Karol Kevický
  Choreografie: Jana Hanušová Vašáková
  Režie: Gabriela Petráková
  Premiéra: 16. února 2012
  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  Martina Šnytová, sólistka souboru operety a muzikálu NDM Ostrava, patří k nastupující generaci hudebního divadla a přes své mládí je skutečnou oporou ostravského souboru. Je doma stejně tak v muzikálovém i operetním žánru. V inscenaci Nedbalovy operety Polská krev svou pozici opět potvrdila. Suverénní pěvecký výkon, kterým obdařila roli Heleny Zarembové, je ukázkou živé a moderní interpretace operetní klasiky. Výrazné hlasové dispozice se snoubí s přirozeným hereckým projevem.

  Širší nominace:

  Bergerová Lucie – role Kněžna v inscenaci Lucerna (Těšínské Divadlo/Česká scéna/ Český Těšín)
  Brožová Kateřina – role Hedy La Rue v inscenaci Jak udělat kariéru snadno a rychle (Divadlo Na Vinohradech Praha)
  Hošpesová Iva – role Hraběnka Karolína z Dubna v inscenaci Casanova (Divadlo Pikl Hluboká nad Vltavou)
  Marešová Iva – role Lucrezia Borgia v inscenaci Lucrezia Borgia (Ema Krahulíková – Musical Production – Divadlo Hybernia Praha)
  Novotná Lucie – role Beggar Woman v inscenaci Sweeney Todd (Prague Playhouse – Divadlo Na Prádle Praha)

  ///

  Nominace na Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon

  Muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr / muži

  Jan Kříž

  Role: Danny Zuko
  Název inscenace: Pomáda
  Hudba, libreto a texty písní: Jim Jacobs, Warren Casey
  Další písně: Barry Gibb, John Farrar, Louis St. Louis, Scott Simon
  Překlad: Adam Novák
  České texty písní: Eduard Krečmar
  Hudební a pěvecké nastudování: Miroslav Vydlák, Ľubo Dolný
  Režie a choreografie: Ján Ďurovčík
  Premiéra: 6. září 2012
  Hamlet production a.s. – Divadlo Kalich Praha

  Jan Kříž je jednou z nejvšestrannějších mladých osobností české muzikálové scény. Vystudovaný scénograf ke své původní specializaci přidal muzikálové herectví s pozoruhodnou lehkostí i talentem, který zdařile využívá v celé řadě inscenací na mnoha českých jevištích. Jednu z nejvýraznějších rolí ztvárnil v letošní sezóně v novém nastudování legendárního muzikálu Pomáda v pražském divadle Kalich. Svého Dannyho Zuka obdařil interpretační jistotou i přirozeným humorem, který u diváků sklízí zasloužený úspěch.

  Michal Novotný

  Role: J. P. Finch
  Název inscenace: Jak udělat kariéru snadno a rychle
  Hudba a písňové texty: Frank Loesser
  Libreto: Abe Burrows, Jack Weinstock, Willie Gilbert
  podle knihy Shepherda Meada How to Succeed in Business Without Really Trying
  Překlad: Jan Klíma
  České texty písní: Václav Kopta
  Hudební a pěvecké nastudování: Martin Kumžák, Jana Balašová Trčková
  Režie a choreografie: Radek Balaš
  Premiéra: 15. října 2012
  Divadlo na Vinohradech Praha

  V žánru broadwayského komediálního muzikálu patří titul Jak udělat kariéru snadno a rychle, navzdory svému názvu, k těm obtížným. Michal Novotný ztvárnil v inscenaci Divadla na Vinohradech příběh umývače oken J. P. Finche stoupajícího po kariérním žebříčku jako milého, přesto však ambiciózního manažera toužícího po úspěchu ve světě velkých firem. Cit pro jemný temporytmus humorné nadsázky a vykreslení každé drobné pointy jsou skvělým motorem celé inscenace.

  Igor Orozovič

  Role: Faraon
  Název inscenace: Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť
  Hudba: Andrew Lloyd Webber
  Libreto a texty písní: Tim Rice
  Přebásnil: Michael Prostějovský
  Hudební nastudování: Jakub Žídek
  Choreografie: Pavel Strouhal
  Režie: Gabriela Petráková
  Premiéra: 4. října 2012
  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  Muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť z dílny Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera patří k nejhranějším světovým titulům, které však v podmínkách českých divadel není vždy lehké uvádět pro interpretační náročnost. Inscenaci souboru operety a muzikálu NDM Ostrava kraluje svým výkonem Igor Orozovič, který na nevelké ploše postavy Faraona dokáže vyklenout jeden z vrcholných okamžiků celé inscenace.

  Širší nominace:

  Fric Zbyněk – role Cesare Borgia v inscenaci Lucrezia Borgia (Ema Krahulíková – Musical Production – Divadlo Hybernia Praha)
  Korsa Karel – role Tobias v inscenaci Sweeney Todd (Prague Playhouse – Divadlo Na Prádle Praha)
  Novotný Tomáš – role Josef v inscenaci Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
  Říčař Roman – role Che v inscenaci Evita (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
  Savka Tomáš – role Kennyckie v inscenaci Pomáda (Michal Kocourek – Hamlet production – Divadlo Kalich Praha)

  Schválila odborná porota ve složení: Zdeněk Barták (předseda), Patrick Fridrichovský, Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Lumír Olšovský, Gustav Oplustil, Michael Prostějovský a Ivan Zelenka.

  /Více na: Ceny Thálie/

  • Autor:
  • Publikováno: 23. ledna 2013

  Komentáře k článku: Ceny Thálie 2012: Nominace

  1. Michal Zahálka

   Michal Zahálka

   Na webové stránky
   Cen Thálie (a následně i sem) se vloudila chyba: Pavlína Štorková je samo sebou v širší nominaci za titulní roli v Shakespearově-Drábkově Richardu III. v Klicperově divadle.

   23.01.2013 (21.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Opraveno.
   Díky za upozornění.

   23.01.2013 (22.35), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,