Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Ceny Ministerstva kultury za rok 2021

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek předal 24. října v Národním divadle Státní ceny za literaturu a překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury v dalších uměleckých oblastech. Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Zdeňku Svěrákovi. Foto: archiv MKČR

  Gratuluji všem letošním laureátům ve  všech uměleckých oborech. Patří jim velký dík a přání, aby jejich  práce co nejdéle dělala radost nám i dalším generacím, aby jim zůstávala srozumitelná a blízká, řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

  Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny Ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.

  Státní cena za literaturu byla udělena Miloslavu Topinkovi za výjimečné dílo básnické a esejistické. Státní cena za překladatelské dílo byla udělena Aleně Morávkové za celoživotní dílo. Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Haně Burešové za moderní přístup k dramatickému textu, za vnitřně soudržné rozvíjení vlastního režijního stylu a za úspěšné umělecké vedení ansámblového divadla, ve kterém se svým týmem dokázala oslovit generačně různorodé publikum. Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby byla udělena Čestmíru Huňátovi za celoživotní organizátorskou a osvětovou činnost, kterou zásadním způsobem přispěl a přispívá k rozvoji širokého spektra nekomerční hudby, a které se věnoval již v dobách nesvobody, a to navzdory tehdejší perzekuci. Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění byla udělena Adéle Matasové za celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost, především pak za vliv na etablování intermediálních přístupů na české umělecké scéně. Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury byla udělena Benjaminu Fragnerovi za iniciování a dlouhodobé vedení výzkumu průmyslového dědictví i odbornou popularizaci jeho výstupů. Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Zdeňku Svěrákovi. Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize in memoriam byla udělena Ester Krumbachové.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. října 2021

  Komentáře k článku: Ceny Ministerstva kultury za rok 2021

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,