Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Cenu Marka Ravenhilla získala Martina Kinská

  Inscenace Agent tzv. společenský pražského nezávislého souboru Testis v režii Martiny Kinské získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2018. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovil český scénograf a kostýmní výtvarník Petr Vítek, předala 17. dubna v pražské VILE Štvanice francouzská dramatička Alexandra Badea.

  Cenu Marka Ravenhilla získala Martina Kinská za inscenaci
  Agent tzv. společenský nezávislého spolku Testis. Foto Divadlo LETÍ

  Letošní slavnostní večer proběhl po několikerém hostování na předních českých divadelních festivalech opět v Praze, tentokrát ve VILE Štvanice. V rámci večera byla uvedena scénická skica hry Autorka od Elly Hicskon v režii Lukáše Kopeckého. Po ní následovala debata s českými autory a autorkami o postavení autora v současném českém divadelním kontextu. Zúčastnili se jí čeští autoři Petra Hůlová, Martina Kinská a Ondřej Novotný.

  Cena Marka Ravenhilla je součástí projektu Centrum současné dramatiky, který od roku 2010 realizuje Divadlo LETÍ, a letos byla udělena již podeváté. Osmičlenná nezávislá porota vybírala v roce 2018 z více než osmdesáti premiér, z nichž do finále nominovala pět inscenací. Kromě Agenta uváděného ve Studiu Švandova divadla to bylo pražské Dejvické divadlo s inscenací Elegance molekuly, nezávislá produkce Viktora Tauše Heaven’s Gate s Amerikánkou, Jihočeské divadlo s Téměř dokonalou láskou a amatérský soubor Ty-já-tr Hrobeso s inscenací Zlatý drak.

  Výběr vítězné inscenace zdůvodňuje členka poroty, divadelní publicistka a redaktorka Divadelních novin Jana Soprová: Původní hra Martiny Kinské a Radka Schovánka Agent tzv. společenský, uvedená společností Testis ve Studiu Švandova divadla, v současné české dramatice nemá obdoby. V komorním příběhu jedné rodiny se autorům podařilo dokonale zachytit tragickou rozporuplnost existence v době socialismu, kdy bylo velmi těžké udržet si čistý štít, neublížit sobě ani ostatním. Hra zároveň ukazuje, jak obtížné je posuzovat tehdejší situaci z dnešního pohledu. V rodině, kterou po léta držela vzájemná láska a pochopení, jako by odhalením starých hříchů vybuchla bomba, rozmetala v jediném okamžiku všechny jistoty a zanechala spoušť. Je tu, velmi neokázale a přitom silně znázorněn generační konflikt, fatální střet minulosti se současností, nemožnost určit hranici dobra a zla a dopátrat se pravdy, kdo vlastně nese největší díl viny. Společně s citlivou interpretací textu, soustředěné čistě na psychologicky silné výkony čtveřice herců, je to titul, který dokáže oslovit všechny generace diváků.

  Cenu předala mezinárodně úspěšná francouzská autorka rumunského původu Alexandra Badea, jejíž hru Europe Connexion od února letošního roku uvádí ve VILE Štvanice Divadlo LETÍ. Divadlo LETÍ s Badeou spolupracuje v rámci evropského projektu Fabulamundi – Playwrighting Europe, jehož cílem je rozproudit výměnu současné dramatiky napříč Evropou, a tedy dokonale konvenuje s iniciativou Ceny Marka Ravenhilla.

  Přehled všech nominovaných projektů a porotců a více informací o Ceně Marka Ravenhilla je k dispozici na i-DN.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. dubna 2019

  Komentáře k článku: Cenu Marka Ravenhilla získala Martina Kinská

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,