Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Čelákovické glosy (No. 43)

  Gratulační pastýřská hra Dies numini et principi

  Soubor opery Národního divadla v adventní době koncertně provedl nově objevenou hru z roku 1770, určenou k inaugurační oslavě nového opata břevnovského kláštera Fridricha. Na latinské libreto školské hry zkomponoval mnich Augustin Šenkýř hudbu slohově situovanou mezi barokem a raným klasicismem. Dílo bylo objeveno nedávno: hru našel Karel Mikula a Jiří Mikuláš v břevnovském archivu nalezl party hudby, kterou společně přiřadili k textu hry.

  Koncert se odehrál v kostele svaté Anny (Pražské křižovatce). Foto ND

  Orchestr dal svým výkonem najevo, že nepůjde o „poučenou interpretaci staré hudby“, nýbrž o obvyklý operní doprovod: intonace smyčců nebyla křišťálově čistá a některé figury kvůli přehnaně rychlému tempu, jež nasadil dirigent Zdeněk Klauda hned v předehře, trochu kloktaly.

  Pozitivní dojem jsem měl naopak ze zpěváků. Sopranistka Markéta Böhmová (Pietas) všestranně zužitkovala nejen svoji dlouholetou praxi (začínala v dětském sboru Kantiléna), ale také italské školení; postavu Pietas (Zbožnost) interpretovala s velkou technickou jistotou (její koloratury byly až oslnivé, zvláště v kadencích), ale především s velkým pozitivním výrazem. Také ještě studující tenorista Jakub Koś (Damoetas) upoutal pozoruhodně vyrovnaným materiálem a dobrou technikou i výrazem; možná i on by mohl získat zkušenosti na některé zahraniční škole. Výkony ostatních sólistů byly jisté a spolehlivé, koloratury zazněly v pořádku.

  V lehce zavlaženém kostele sv. Anny (Pražské křižovatce) dostali posluchači k dispozici překlad latinského textu hry, v chrámové lodi se však zhaslo, a tak jej nemohli sledovat.

  Národní divadlo – Augustin Šenkýř: Dies numini et principi. Dirigent: Zdeněk Klauda, cemballo: Filip Dvořák. Účinkují: Markéta Böhmová, Yukiko Kinjo, Michaela Zajmi, Stanislava Jirků, Jakub Koś a Roman Hoza za doprovodu Orchestru Národního divadla a Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové. Uvedeno v Pražské křižovatce (kostele sv. Anny) 15. 12. 2018.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. prosince 2018

  Komentáře k článku: Čelákovické glosy (No. 43)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,