Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Brněnská setkávání 2013 (No. 1)

  Encounter se probouzí

  Úterý bylo dnem ve znamení závěrečných příprav Encounteru, které vyvrcholily oficiálním zahájením. Ale tím den zdaleka nekončil.

  Zahájení festivalu proběhlo bez větších nesnází. FOTO ARCHIV FESTIVALU

  V deset hodin dopoledne se ještě Brno jeví naprosto nedotčené festivalovým nadšením. V kavárně Spolek servírují stejně dobrou snídani jako každé ráno. Není znát, že dnes jde o jiné úterý než obvykle… Na Divadelní fakultě JAMU však panuje pracovní atmosféra, i když se oficiální zahájení koná až za pár hodin. První viditelnou známkou festivalového dění je pouliční divadlo domácích studentů, jehož dnešní vystoupení spočívá v synchronizované improvizaci na okolní podněty. Nejsem moc objektivní, protože studenty znám, ale zdá se mi, představení má úspěch a lidi na něj dobře reagují, říká absolventka JAMU, Janet Prokšová. Devatenáctiletá studentka Johana Malíšková se zase střetává s herci čistou náhodou: vůbec jsem nevěděla, co se tady děje, jestli se tady někdo nepere… tak jsem šla blíž. Představení má obzvláště úspěch při spolupráci s pouliční kapelou RÁDOBYNADOBY. Josef Zámečník, člen kapely, říká: my jsme teda věděli, že tady budou, ale to je všechno. To co probíhalo na ulici, už byla čistá improvizace.

  Centrem dění se před půl čtvrtou stává Divadlo na Orlí, kde se koná zahájení festivalu. To začíná s patnáctiminutovým zpožděním. Přivítání škol, proslovy organizátorů a představení poroty se nesou v příjemně nekonvenční veselé náladě, které dopomáhá i vysoký počet účastníků. Tolik lidí jsme nečekali a jsme příjemně překvapeni, komentuje nebývalou účast na zahájení koordinátorka celého festivalu Tereza Koudelová. Na otázku, jak hodnotí průběh dne, dodává: jsem spokojená a dojatá. Dneska to šlo hladce, infocentrum jede v pohodě a všechno šlape, jak má.

  Festival setkání je starší o jeden rok a o jeden prostor, komentuje ředitel festivalu Petr Oslzlý nově otevřené Divadlo na Orlí. Hlavní program začíná v šest hodin, bratislavská univerzita uvádí Výnosné místo (reflexe přineseme v dalším díle festivalového zpravodajství). Zaujala mě hlavně minimalistická scéna a samozřejmě výkony herců, odpovídá nám redaktorka festivalového zpravodaje Meeting Pointu Nikola Boková.

  Divadelní zakončení dne mají na starosti studenti JAMU svým offprogramovým vystoupením Pisum Sativum, které spočívá v němé komunikaci založené na hercově práci s celým tělem. Performance se setkává s velkým úspěchem u obecenstva. A kdo má po všech nabídnutých kulturních akcích ještě energii, může se jít pobavit na festivalovou Pub Night v klubu Livingstone, která všem nabízí spoustu tradičně českých aktivit jako například stolní fotbal.

  Přesto, že se jedná o první den a program nebyl zdaleka tak bohatý jako v nadcházejících dnech, tak se jednalo o zdařilé zahájení festivalu, které naplnilo účastníka příjemným očekáváním dalších dnů.

  Hana Neničková a Michaela Havlíčková


  Komentáře k článku: Brněnská setkávání 2013 (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,