Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Reportáž

  Brněnská divadla se otevírají

  Brněnská divadla se po dlouhé, pandemií vynucené přetržce otevírají divákům, za nezbytných omezení a opatření, bránících možnosti dalšího šíření nákazy. Výjimečným a vítaným vstupem, současně návratem do kulturního dění je festival Divadelní svět Brno, který obdržel výjimku Ministerstva zdravotnictví ČR. Od 20. května tak zahájil představení s diváky v sálech. Konání 12. ročníku festivalu, organizovaného Národním divadlem Brno, je tak pro příznivce Thalie příjemným překvapením, současně come backem společenského dění. Festival potrvá do 25. května.

  Tematickým heslem letošního ročníku je Nová perspektiva, která prolíná programovou skladbou festivalu. Zaujme, jak nabídkou českých i zahraničních souborů, ale i dosud neuvedenými inscenacemi brněnských scén. Z dílny činohry Národního divadla budou jistě zvlášť silným magnetem pro širokou kulturní veřejnost Majitelé klíčů Milana Kundery v režii Martina Glasera. (Brněnská premiéra hry v roce 1962 se konala 20. dubna, v tehdejším Divadle bratří Mrštíků – nyní Městské divadlo Brno.) Domácí scéna nabízí samozřejmě víc zajímavých titulů, zapojen v programu je i baletní soubor. Veškeré informace o festivalu jsou k dispozici na webových stránkách NdB.

  Příznivou informaci pro diváky je, že Národní divadlo Brno ve spolupráci s Podané ruce o.p.s. otevřelo speciální testovací centrum v prostorách bývalé restaurace Bohéma v Janáčkově divadle. Festivaloví návštěvníci se zde po předložení platné vstupenky mohou před představením otestovat. Nutná je registrace.

  Letní produkce bude probíhat i na Biskupském dvoře v Brně. Foto: archiv redakce.

  Husa na provázku v rámci festivalu na dvoře svého divadla uvede 25. května premiéru Setkání spiklenců s podtitulem konspirační praxe, mladého režijně-dramaturgického dua Petra Erbese a Borise Jedináka. Dramaturg Martin Sládeček přibližuje: Setkání spiklenců se zabývá fenoménem konspiračních teorií, který v posledních pandemických měsících nabral na síle způsobem, jaký čekal jen málokdo. O nic míň nečekaný je však i drzý a hravý přístup, který k němu tvůrci zvolili.

  Premiérou se současně otevírá Provázek.open: plenérový prostor dvora ožije nejen různými divadelními představeními, ale také koncerty nezávislých hudebních interpretů. Návštěvníci se mohou těšit na výrazná jména alternativní scény. Akce potrvá do 30. června.

  Na festivalu uvedou vlastní inscenace i další brněnská divadla. Z produkce Divadla Bolka Polívky Re-kabaret, své „vizitky“ nabídnou Divadlo Feste, Divadelní fakulta JAMU či Divadlo Polárka, které zodpoví Kudy vede cesta – interaktivní procházkou divadelním Brnem.

  Pro festivalové návštěvníky z Brna a regionu budou samozřejmě zvlášť přitažlivé tituly z repertoáru hostujících souborů – a z čeho vybírat je.

  Teplých slunečních paprsků jara dosud ani jižní Morava nerozdává. Navzdory tomu, pár dní po skončení festivalu Divadelní svět Brno, zahájí kulturní léto na Biskupském dvoře ve znamení divadla Městské divadlo Brno. Uvede sérii vybraných představení pro open air novou inscenací z dílny autorského kvarteta Cón+ Slovák+ Šotkovský+ Štěpán. Tentokrát připravilo historickou fresku: Napoleon aneb Alchymie štěstí, jistě plnou pilulek ničím nespoutaného humoru. Možná vhodná terapie pro čas pandemický, snad již i blížící se postpandemickému.


  Komentáře k článku: Brněnská divadla se otevírají

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,