Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Branické divadlo po pěti letech obnovilo činnost

  Po pěti letech se Branické divadlo dočkalo znovuotevření. Svou obnovenou činnost zahájilo českou premiérou komedie Dva nahatý chlapi francouzského autora Sébastiena Thiéryho.

  branicke-divadlo-logo_figury_cerna_zlata-p-500x723

  Kvůli špatnému technickému stavu Branické divadlo dlouhá léta nehrálo. Ačkoliv městská část Prahy 4 minulý rok po jeho rekonstrukci vyhlásila výběrové řízení, jež končilo loni v prosinci, vhodného nájemníka nevybrala. Stalo se tak až na konci července letošního roku, kdy byl ohlášen nový nájemce – společnost BCD CZ a.s., která zaštiťuje divadelní společnost Pakliže divadlo herce, režiséra a producenta Václava Čížkovského.

  Vzhledem k tomu, že se Branické divadlo mělo otevřít na podzim letošního roku, musel ředitel divadla Václav Čížkovský společně s vedením divadla ve složení Barbora Hanychová (šéf producent), Petr Našic (project manager) a Kristina Kurešová (ředitelka provozu) v šibeničním termínu sestavit profesionální tým lidí, který začne budovat repertoár. Podařilo se a v pátek 3. listopadu 2016 zaplněné Branické divadlo zahájilo činnost českou premiérou divadelní komedie francouzského autora Sébastiena Thiéryho Dva nahatý chlapi.

  FOTO archiv divadla

  FOTO archiv divadla

  Slavnostnímu představení, ve kterém vystoupili Barbora Mottlová, Sabina Valová, Jiří Racek a Václav Čížkovský a které režíroval Jan Nosek Novák, byli mimo jiné přítomni zpěvák Václav Neckář, herečka Vilma Cibulková, jíž čeká v Branickém divadle premiéra komedie Zázračné cvičení (25. listopadu), partneři divadla či zastupitelé městské části Prahy 4 včetně místostarosty Lukáše Zichy, který nad premiérou převzal čestnou záštitu. Jsem nadšen, s jakým elánem se společnost BCD CZ vrhla do otevření Branického divadla. Jsou to jen dva měsíce od převzetí klíčů od budovy a nyní již startujeme s premiérou srovnatelnou s ostatními zavedenými divadly. Plně si uvědomuji složitosti zprovoznění budovy po pěti letech nečinnosti. Věřím však, že budou poslední chybičky brzo doladěny a divadlo naběhne do ostrého provozu, uvedl místostarosta Lukáš Zicha (STAN – Tučňák).

  Pátek 3. listopadu 2016, slavnostní otevření Branického divadla. FOTO archiv divadla

  Pátek 3. listopadu 2016, slavnostní otevření Branického divadla. FOTO archiv divadla

  Na stránkách divadla se můžeme dočíst: Branické divadlo není jen standardní divadelní či kulturní prostor, ale zároveň pojem ve smyslu tradice, která se počala roku 1925, kdy jej vybudovali z vlastních finančních prostředků braničtí občané. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény. Na tuto tradici chceme navazovat ve smyslu inscenační i interpretační úrovně jak jednotlivých inscenací, které budou tvořit repertoár divadla, tak ve smyslu výběru a volby plánovaných tematických projektů.

  ///

  Více na i-DN:

  Nájemce Branického divadla vybrán

  • Autor:
  • Publikováno: 13. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Branické divadlo po pěti letech obnovilo činnost

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,