Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Bergman slaví v divadle – nonstop!

  Švédský režisér Ingmar Bergman by letos oslavil stovku. Projekt Bergman 100 připomene tuto osobnost netradičně – jako divadelníka. Spolu se dvěma novými inscenacemi nabídne Bergmanovský divadelní týden ve dnech 15. – 19. října v prostorách pražského Paláce Kolowrat non-stop čtení Bergmanových her, povídek a memoárů a řadu besed a seminářů.

  Divadelní fakulta Akademie múzických umění se ve spolupráci s rodinou Kolowrat-Krakowských, Velvyslanectvím Švédska, Českým rozhlasem, Skandinávským domem, distribuční společností Film Europe Media Company a Činohrou 16:20, z. s. připojí v rámci projektu Bergman 100 k oslavám velkého divadelního a filmového tvůrce Ingmara Bergmana, od jehož narození 14. července uplynulo 100 let, festivalem zaměřeným na Bergmanovu divadelní tvorbu. Před rokem Vítek Schmarc přišel s nápadem doprovodit celoroční filmové oslavy Bergmanova výročí oslavami divadelními. Byl jsem tím nápadem nadšen a spolu se studenty DAMU vymyslel celý festivalový týden, pro který vzniknou dvě premiérové divadelní inscenace Bergmanových textů a kde proběhne řada happeningů a setkání. Festival odhalí Bergmana jako člověka, který v divadle strávil ještě více času než ve filmových studiích, vysvětluje režisér Štěpán Pácl, ředitel festivalu Bergmanovský divadelní týden.

  První festivalovou premiérou bude divadelní adaptace Bergmanova scénáře Léto s Monikou, v jehož filmové podobě v roce 1953 zazářila Harriet Anderssonová. Realizaci jevištní podoby tohoto příběhu o vzplanutí letní lásky se ujme výrazná režijní osobnost nastupující divadelní generace Aminata Keita, která ke spolupráci přizvala Gabrielu Mikulkovou, Petra Kubese a své herecké kolegy z Divadelní fakulty AMU.

  Ústřední manželský pár si v Páclově inscenaci Bergmanova scénáře Ze života loutek zahrají Zuzana Černá a Jiří Suchý z Tábora. Foto archiv festivalu

  Hlavním bodem programu pak bude premiéra inscenace Bergmanovy dramatické povídky Ze života loutek, podle které natočil Bergman v roce 1980 stejnojmenný film. V hlavní roli Petra, který se spolu s Bergmanem v této inscenaci ptá, zda jsme pouze loutky svého podvědomí, nebo dokážeme jednat svobodně a dospěle, uvidíme Jiřího Suchého z Tábora pod režijním vedením renomovaného českého divadelního režiséra Štěpána PáclaKdyž jsem začal přemýšlet o tom, jak Bergmanovo výročí oslavit divadelně, začal jsem se pohybovat – náhodou?! – v okruhu jeho velmi důvěrně blízkých postav: Johana s Marianne a Petra s Kateřinou. Oba páry známe z filmu Scény z manželského života. S první dvojící jsem se setkal letos na jaře při natáčení rozhlasové adaptace jednoho z posledních Bergmanových děl Sarabanda pro Český rozhlas. S druhým párem se budeme potkávat na podzim v inscenaci Ze života loutek, dodává režisér Štěpán Pácl.

  /Z oficiálních stránek události pro i-DN zpracovala KK/

  • Autor:
  • Publikováno: 14. října 2018

  Komentáře k článku: Bergman slaví v divadle – nonstop!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,