Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Baxa ocenil historičku scénografie Ptáčkovou

  Ministr kultury Martin Baxa udělil historičce scénografie Věře Ptáčkové resortní medaili Artis Bohemiae Amicis za její dlouhodobé a významné činnosti, jimiž cílevědomě přispěla k šíření dobrého jména české kultury u nás i v zahraničí. Významná česká historička, scénografka, teatroložka se podílela na řadě divadelních a scénografických výstav, z nichž nejvýznamnější je Pražské Quadriennale.

  Foto: Vilém Faltýnek, IDU

  Působila rovněž jako vysokoškolský pedagog v Praze, Brně a Olomouci. V letošním roce oslavila 90. narozeniny. Ocenění jejím jménem převzali rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jindřich Vybíral a ředitelka IDU Pavla Petrová.

  Věra Ptáčková vystudovala dějiny umění a klasickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, dnešní Masarykovy univerzity v Brně.  V roce 1967 obdržela doktorát z dějin umění a divadelní vědy. V letech 1959 – 1995 pracovala ve Scénografickém oddělení Divadelního ústavu, kde vytvářela a iniciovala mnohé významné publikace a periodika. Z těch nejvýznamnějších to byly například výbory ze zahraničních odborných článků časopisu Scénografie, časopis Interscena, monografie významných scénografů, např. Josefa Svobody, publikace Mozartův Don Giovanni v Praze, Česká scénografie XX. století, Zrcadlo světového divadla a další.

  Paní Věra Ptáčková svůj celý profesní život, vzdělání a talent věnovala scénografii. Svým sugestivním projevem a entuziasmem dokázala získat pro scénografii další příznivce. Dlouhá léta bojovala za uznání této disciplíny jako svébytného oboru, který má právo na samostatný vědecký výzkum a zařadila jej do kontextu výtvarného, divadelního i společenského. Jsem nesmírně rád, že jsem měl možnost jí udělit medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury doma i ve světě a tím jí poděkovat za celoživotní práci, uvedl ministr Baxa.

  Jako kunhistorička i teatroložka dokázala Věra Ptáčková nahlížet na obor scénografie z různých stran a klást sobě i jiným při jeho výzkumu nové a nové, často překvapivé a inovativní otázky. Věra Ptáčková nebyla nikdy konzervativním vědcem, ale je stále otevřená novým pohledům na vývoj divadla a scénografie. Její přístup k práci a výzkumu v sobě spojuje léty získané a prohlubované vzdělání i energii mladistvého, neustále hledajícího člověka. Ve spolupráci s nakladatelstvím Pražská scéna se podílela na publikaci o scénografovi Jaroslavu Malinovi, dále vydala sborník esejů o scénografii Divadlo na konci světa a reprezentativní publikaci Český divadelní kostým, která je výsledkem její dlouhodobé práce na tomto tématu. Je rovněž autorkou odborných hesel o scénografii v uměnovědných publikacích. Za svou práci byla několikrát oceněna například Zlatou medailí na Mezinárodním triennale v Novém Sadu (1985) nebo Zlatou medailí na Pražském Quadriennale 1995.

  ///

  V rámci projektu Orální historie českého divadla si můžete ve studovnách IDU poslechnout rozhovor s Věrou Ptáčkovou. Protokol z rozhovoru naleznete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 15. prosince 2023

  Komentáře k článku: Baxa ocenil historičku scénografie Ptáčkovou

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Káťo
   (nikdo, kdo Tě zná, Ti – ani nevím proč – jinak neřekne), náš festival …příští vlna/next wave… Tě ocenil poctou Živoucí poklad již v roce 2017. Ale i tak Ti blahopřeju. Máš to posvěcené z ještě vyšších míst.
   Měj se dobře a buď tu s náma co nejdýl. Tvůj nekonvenční – vtipný, intelektuální, osobně angažovaný, s velkým kulturním rozhledem – přístup k scénografii, divadlu i životu byl – aspoň pro mě (zvlášť když jsme v devadesátých letech sedávali vedle sebe v Divadelním ústavu) – dycky mysl i ducha rozjasňující.

   17.12.2023 (23.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,