Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Batolata hrající si se světlem

  Téměř na den přesně před čtyřmi lety měla v Divadle loutek Ostrava premiéru inscenace Bato a Lato pro ty nejmenší a nejmladší diváky. Děti, které kolem jednoho roku navštívil divadlo, však v mezičase povyrostly a tak si pro ně loutkáři připravili navazující divadelní představení. Nová inscenace se jmenuje Bato! Lato! Kde je světlo? a jak říkají sami tvůrci inscenace, pokud diváci nestihli první setkání, nevadí to, nic jim nebrání přijít do divadla až od dvou let.

  Nový příběh postaviček Bata a Lata si tentokrát hraje s napětím a legrací, kterou s sebou nese to, když zmizí světlo a co se děje v noci, když je tma a ticho. Foto: archiv divadla

  Nový příběh postaviček Bata a Lata si tentokrát hraje s napětím a legrací, kterou s sebou nese to, když zmizí světlo a co se děje v noci, když je tma a ticho. V atmosféře klidu rozezvučí Bato a Lato různé věci, objekty a předměty. Bato! Lato! Kde je světlo? je inscenace určená dětem od 2 do 4 let a plně využívá principu hry, který je pro děti právě v tomto období důležitý. Právě proto také celá scéna připomíná jedno velké kouzelné dětské hřiště. Hřiště, kde můžete zkoumat a zkoušet, co se stane, když něco uděláte, do něčeho bouchnete, ťuknete nebo třeba fouknete.

  Většina tvůrčího týmu inscenace má děti v daném věku a tak jsme věděli, že je hra světla a stínů fascinuje. V naší inscenaci jsme světlo doplnili interakcí s hudbou. Světlo reaguje na hudbu a zvuky, naopak zase hudba reaguje na světelné podněty. Pro děti je nesmírně zábavné sledovat, co všechno se stane, když postavy Bata a Lata objevují svět zvuků a ticha, světla a tmy, upřesňuje Hana Volkmerová, autorka námětu a koncepce celého představení.

  Za vznikem inscenace stojí obdobný, i když ne stejný, tvůrčí tým jako v případě prvního představení. Nápad na vznik navazující inscenace pro nejmenší návštěvníky divadla se opět zrodil v autorském týmu Hany a Tomáše Volkmerových. Ti se schovávají za tvůrčí zkratku HaTo. Za realizací a designem dřevěných objektů, které tvoří prostor inscenace, stojí i tentokrát Petr Dvorský. Loutky Bata a Lata opět navrhl Tomáš Volkmer. Hudební složku celé inscenace má nově na starosti  Dan Skála, který si přizval řadu hudebníků, aby pomohli inscenaci zvukově dotvořit. Na světelném designu se podílí Lukáš Kocián. S Batolaty si pak hrají Anna Jurčíková, Jakub Georgiev, Vojtěch Havle, Hana Volkmerová, Tomáš Volkmer a Jana Vozáriková.

  Malí návštěvníci divadla se setkají s loutkami Batem a Latem a společně s nimi se budou snažit přijít na kloub záhadě zmizelého světla poprvé v pátek 2. prosince na alternativní scéně Divadla loutek. V závěru inscenace mohou děti sami objevovat svět zvuků a hudby, divadlo doslova rozezvučet a rozehrát.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Batolata hrající si se světlem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,