Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Balkán v Akropoli

  Od 28. do 30. září bude Palác Akropolis okupovat balkánské divadlo. Festival Balkán Spirit otevře Marko Mandić, který přiveze cenami ověnčený projekt Mandić Trilogy. Představí se také vycházející hvězda a provokatér současného tance, bulharský performer Ivo Dimchev. Závěrečný večer pak bude patřit ironikům chorvatské performativní scény – skupině 100 ROOM, která představí projekt o občanské válce Chorvatů a Srbů, jež je zpracována mixem taneční techniky hip-hop a butó. V druhé části večera bude uveden work-in-progress projektu Jindřišky Křivánkové.

  Via Negativa_Mandic Trilogy_fotograf_MarcandreaVia Negativa_Mandic Trilogy_fotograf_Marcandrea

  Via Negativa: Mandic Trilogy FOTO MARCANDREA

  První část festivalu Balkán Spirit se již uskutečnila v letních měsících ve spolupráci s Festivalem Nultý bod. Diváci mohli vidět slovinského tanečníka Matiju Ferlina a bulharsko-německý projekt Secret Radio odehraný v nezvyklém nedivadelním prostoru nákupního centra Palladium, kde došlo k naprostému zboření hranic mezi obecenstvem a performery.

  Marko Mandić a skupina Via Negativa vzbuzují vášně všude, kde se jejich projekt hraje, především v samotném Slovinsku. Mandić patří mezi známé herce slovinského Národního divadla. Mandić Trilogy se skládá ze tří sólových vystoupení – Viva Mandić, Extract Mandić aMandićMachine a v každém z nich Marko vznáší tři jednoduché, ale zásadní otázky:

  1. Proč dělám tohle všechno?

  2. Komu je to určené?

  3. Jaké je moje poslání?

  Jeho odpovědi jsou nekompromisní:

  1. Kvůli mně.

  2. Pro mě.

  3. Mě.

  A po tom všem můžeme dostat odpověď na poslední otázku: Kdo je Marko Mandić? Exhibicionista. Narcis. Šašek. Intelektuál. Zvíře. Egoista. Umělec. Mandić je bouře, uragán, běs. Divím se, že ještě nezešílel. Nevím, ke komu bych jej přirovnal. Snad pouze ke Karlu Dobrému. Jeho tělo doslova požírá prostor. Na jevišti si dovolí věci, které jsem u nikoho jiného neviděl. Jsem šťastný, že se nám jako prvním v zahraničí podaří celou triologii uvést v jediném večeru.”, říká divadelní dramaturg Paláce Akropolis Petr Boháč.

  Co do kontroverze se Ivo Dimchev, který uvede 29. září performanci nazvanou I-On, Mandićovi vyrovná zcela jistě. Tento bulharský performer a tanečník v současné době zazářil na mnoha evropských i amerických scénách. Jeho poslední premiéra uvedená na vídeňském ImpulsTanz dostala nálepku: šokující, nevhodné pro všechny bez rozdílu věku. Projekt I-On je ovlivněn ironickým, orgastickým dílem plným nadsázky vídeňského výtvarníka Franze Westa. A stejně jako on i Dimchev trhá na kusy všechna myslitelná klišé o pohlaví, gendru, lidství a samotném umění. Ivo Dimchev se v Praze objeví znovu po dlouhých deseti letech v plné síle a na vrcholu tvůrčích sil, jak to dokázala i jeho nedávná vídeňská premiéra.

  To skupina ROOM 100 před deseti lety neexistovala. Její historie je mnohem skromnější, nikoliv však jejich estetické a divadelní požadavky kladené na sebe i na diváky. Již v roce svého vzniku 2010 obdrželi prestižní ocenění Jeunes Talents Cirque Europe 2009 – 2010. Od této chvíli patří mezi hlavní organizátory nového cirkusu a fyzického divadla v Chorvatsku. Jsou známí především tím, že zpracovávají palčivá témata neobvyklými a netušenými způsoby. Tak je tomu i u inscence Seed, kde jsou občanská válka a její následky zobrazovány mixem tanečních technik hip-hopu a butó. Představení Seed bude odehráno 30. září ve společném večeru s work-in-progress Jindřišky Křivánkové.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. září 2014

  Komentáře k článku: Balkán v Akropoli

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,