Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Balancování s novým cirkusem

  Již 14. února začne svátek nového cirkusu – festival Cirkopolis 2016, který představí to nejlepší z české nezávislé scény a dvě zahraniční produkce. Slavnostní zakončení proběhne 19. února. Festival pořádá Palác Akropolis a CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus. 

  cirkopolis

  Diváci se mohou těšit 14. a 15. února na jeden z nejprogresivnějších žonglérských souborů v Evropě – belgická Compagnie EaEo pobaví svým energickým rituálem All the fun. Soubor ve své tvorbě vychází z čistě žonglérských technik, hraje si s rytmem, rychlostí, výkonností, letem i pádem a hlavně s humorem sobě vlastním. Další zahraniční hosté, Sanja Kosonen a Elici Abonce Muhonen, přijedou až z Francie, aby 17. a 18. února uvedly svůj unikátní projekt Capilotractées. Ten přinese celou řadu překvapivých a humorných momentů a hlavně českému publiku představí jedinečnou akrobatickou techniku hair-hanging. Poslední den festivalu, 19. února, bude věnovaný novému cirkusu u nás a české nezávislé tvorbě.  Od 18.00 bude v Paláci Akropolis prezentováno celkem deset vybraných projektů, které budou mít premiéru v roce 2016. Úplné finále bude patřit Elišce Brtnické a jejímu sólovému představení Enola. Nejslibnější česká závěsná akrobatka završí festival autorským představením inspirovaným knihou Sadako a tisíc jeřábů.

  FOTO Daniel Michelon

  Sanja Kosonen a Elici Abonce Muhonen předvedou unikátní projekt Capilotractées FOTO Daniel Michel

  Krátký rozhovor se Sanjou Kosonen (Finsko)

  Hair – hanging neboli zavěšení a akrobacie na vlastních vlasech je starobylou technikou, která má původ podle některých zdrojů v Číně a jinde se uvádí Jižní Amerika.  Existuje na přípravu vlasů pro techniku „hair-hanging“ nějaký speciální postup?

  Každá tradiční cirkusová rodina využívající hair hanging má své tajemství. Nemohli jsme najít nikoho, kdo by nás to ochotně naučil.  Tak jsme vynalezly náš vlastní účes. Vyžaduje hodně soustředění, času a hlavně praxi. A dlouhé vlasy.

  Jak vás napadlo se pouštět do takové techniky, ty jsi provazochodkyně a Elice závěsná akrobatka, proč jste si vybraly pro tohle představení úplně jinou techniku?

  Naší výzvou bylo udělat představení se s použitím „hair-hanging“. Poměrně rychle se zrodilo i téma, a to vlasy samotné, bylo zbytečné vymýšlet jiné téma. Pro každého člověka jsou vlasy velice intimní věc. Vypráví se o nich hodně příběhů. Je to zároveň něco velmi silného i křehkého. Vlasy mohou být vtipné nebo dojemné a to je, jak doufáme, i naše představení!

  Program a veškeré informace najdou zájemci na webových stránkách www.cirkopolis.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 11. února 2016

  Komentáře k článku: Balancování s novým cirkusem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,