Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Avantgarda žije!

  Pradědeček multimediální tvorby Emil František Burian, přední osobnost československé avantgardní kultury, by 11. 6. 2019 oslavil 115. narozeniny. Zároveň letos uplyne šedesát let od jeho úmrtí (9. srpna 1959). Jeho vnučka, režisérka Zuzana Burianová, ve spolupráci s divadelním spolkem BodyVoiceBand, divadlem Archa a mnoha dalšími, pořádá při této příležitosti festival. Ten je věnován výhradně osobnosti a odkazu E. F. Buriana a reakci na jeho hudební dílo. Koná se v termínu 11. – 19. října tohoto roku v Praze na šesti různých místech: Divadlo Archa, Alfred ve Dvoře, Švandovo divadlo, Venuše ve Švehlovce, Kino Ponrepo a Divadlo DISK.

  Emil František Burian by 11. 6. 2019 oslavil 115. narozeniny. Zároveň letos uplyne šedesát let od jeho úmrtí (9. srpna 1959). Foto archiv

  Emil František Burian (1904-1959) byl osobností mnoha profesí. Jako hudební skladatel, divadelní režisér a inovátor se proslavil u nás i v zahraničí. Byl jedním z hlavních představitelů československé meziválečné avantgardy, zakladatelem a vůdčí osobností divadla D34, vynálezcem voice-bandu a techniky theatergraph – předchůdce legendární Laterny Magiky. Byl autorem první knihy o jazzu na evropském kontinentě a jediné české skutečně dadaistické sbírky poezie Idiotheon z té doby. Jeho jméno dodnes vzbuzuje silné protichůdné emoce odborné veřejnosti, ta Buriana často prezentuje jako kontroverzní uměleckou a angažovanou osobnost. Jisté je, že se jednalo o jednoho z nejvýraznějších československých umělců evropského formátu, režisérů a hudebních skladatelů své doby a že ho stále ještě velmi málo známe. Jeho skladby na repertoáru hudebních těles najdeme ve srovnání s jeho současníky zřídka. (Dušan Navařík, ředitel festivalu)

  Prvním impulsem pro vznik Festivalu EFB bylo rozhodnutí uspořádat notovou pozůstalost u manželů Burianových. Katalogizace začala v zimě roku 2017, kdy Zuzana Burianová oslovila hudebníka Dušana Navaříka ke společnému zkoumání rodinné hudební pozůstalosti. Během této práce přirozeně narůstala chuť obou zúčastněných poslechnout si nově probrané, pozapomenuté Burianovy skladby a po konzultaci s některými oslovenými umělci se zrodil koncept hudebního festivalu. Ten by měl oživit nejen skladby různých žánrů a druhů, ale také umožnit vystoupení výrazných uměleckých osobností, které se k Burianovi svým uměním přímo či nepřímo hlásí či vycházejí z podobných principů tvorby.

  Na festivalu vystoupí více jak desítka hostů. Například Orchestr Berg s hostujícím holandských dirigentem Wernerem Herbersem, Jiří Adámek se skupinou Bocalocalab s interpretací slavného Burianova Máje, BodyVoiceBand s jevištní básní Láska, vzdor a smrt nebo Pavel Bořkovec Quartet s uvedením zapomenutého smyčcového kvartetu a desítka dalších hudebních těles a interpretů.

  Festival otevře divadelní spolek BodyVoiceBand, se kterým Zuzana Burianová dlouhodobě spolupracuje a který se k odkazu EFB od svého vzniku hlásí. Stejně tak jej uzavře derniérou Vojny. Foto Tomáš Svoboda

  Program Festivalu je naplánován zeširoka a pestře. Kromě klasického koncertu v Arše vznikne pro festival několik autorských skladeb na motivy Burianova díla, výtvarná audioinstalace, v kině Ponrepo poběží cyklus projekcí Burianovy známější i méně známé filmové tvorby. Uslyšíme jeho vůbec první zaznamenanou skladbu, budovatelské sbory a skladby z 50. let nebo píseň složenou v koncentračním táboře. Ve Švandově divadle vznikne komponovaný večer z básní, prózy a deníků. Na závěr festivalu proběhne v divadle Archa dvoudenní symposium zaměřené na kontext a odkaz Burianova díla. (Zuzana Burianová)

  Jako hlavní producent Festivalu vystupuje divadelní spolek BodyVoiceBand, se kterým Zuzana Burianová dlouhodobě spolupracuje a který se k odkazu Emila Františka Buriana hrdě hlásí již od svého vzniku v roce 2013. Úvodní den festivalu proběhne ve Venuši ve Švehlovce, kde bude představena nová koncertně divadelní inscenace BodyVoiceBandu Láska, vzdor a smrt. BodyVoiceBand také Festival uzavře – v sobotu 19. října proběhne v Arše derniéra Burianovy Vojny.

  Láska, Vzdor a smrt hudebně navazuje na Burianovu slavnou skladbu Vojna a v mnohém ji předbíhá. Opět se setkáváme s archetypálními tématy a nemilosrdnou přímostí lidové poezie na jejímž uspořádání tentokrát spolu s E. F. Burianem spolupracoval František Halas. (Tereza Verecká, autorka a dramaturgyně inscenace)

  Na Festivalu koprodukčně spolupracují všechna zmíněná divadla a také Národní filmový archiv, který připravuje říjnový program v kině Ponrepo věnovaný E. F. Burianovi a zároveň se podílí na první vlně digitalizace not z Burianovy pozůstalosti.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. června 2019

  Komentáře k článku: Avantgarda žije!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,