Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Audio detektivka provede diváky po Štvanici

  Divadlo LETÍ připravilo pro diváky, kteří si prozatím netroufají navštívit klasická divadelní představení, zcela bezkontaktní procházku po pražském ostrově Štvanice. Z pera Davida Košťáka vzešel detektivní audiowalk Divoká Štvanice, který je možné si zahrát v jakoukoliv denní či noční dobu. Interaktivní hrou, v níž se diváci stanou detektivy, je mimo jiné provede charismatický hlas Martina Fingera. Slavnostní spuštění audiowalku se uskuteční 7. listopadu v 15:00 v kavárně Divadla VILA Štvanice.

  Autor audiowalku David Košťák. Foto: archiv redakce

  V době, kdy bylo znemožněno divadlům hrát v klasickém režimu, Divadlo Letí nezahálelo a vyměnilo divadelní prkna za venkovní prostory své domovské scény. Na ostrově Štvanice vznikl audiowalk Divoká Štvanice, který diváky provede po celém ostrově a umožní jim ovlivnit konec celého příběhu. Téměř roční odmlka přiměla divadla hledat nové cesty, jak oslovit své diváky. Divadlo LETÍ, které se pravidelně věnuje překračování hranic klasických divadelních forem, se krom online série Homeoffice LETÍ pustilo do přípravy dnes již oblíbeného formátu audiowalku. Genius loci pražského ostrova Štvanice inspiroval autora Davida Košťáka k napsání detektivnímu příběhu, v němž si hlavní roli detektiva zahraje sám divák/posluchač. Jeho průvodcem je navíc, vedle řady stálých hereckých spolupracovníků, charismatický Martin Finger. Věříme, že detektivní pátrání po zmizelém klientovi psychiatrického sanatoria Divoká Štvanice přiláká své posluchače i v situaci, kdy divadla postupně začínají opět hrát, vysvětluje dramaturgyně Marie Špalová.

  Příběh ze sanatoria, které se pro bývalé lovce stane útočištěm, napsal pro Divadlo LETÍ jeden z kmenových dramaturgů David Košťák. Inspiraci hledal mimo jiné i v klasických počítačových adventurách. Vždycky jsem měl slabost pro tradiční počítačové „klikací“ adventury. Divoká Štvanice mi umožnila zkušenost s nimi přenést do psaní pro divadlo. Chtěl jsem účastníkům audiowalku zprostředkovat podobný zážitek, který má hráč při odkrývání těchto klasických příběhů. A ostrov Štvanice – jeho prostředí a zajímavá minulost – se přímo nabízí k tomu, aby se stal dějištěm steampunkového detektivního příběhu, v němž se odkrývá, kdo je lovec a kdo kořist.

  Své hlasy pro postavy audiowalku propůjčili Martin Finger, Jiří Böhm, Natália Drabiščáková, Richard Fiala, Marek Frňka, Ivana Hessová, Dušan Sitek, Pavol Smolárik, Milada Vyhnálková. Na diváky čeká devět zastavení, která jsou rozmístěna po celém ostrově a dávají jim indicie, které napomáhají k vyřešení celého případu. Webovou aplikaci pro Divadlo LETÍ vyvinul Tomáš Mládek a o její grafické zpracování se zasloužila mladá scénografka Alžběta Uhlíková, která společně se svářečskou dílnou Kotelna, sídlící na ostrově Štvanice, vytvořila i jednotlivá zastavení. Podmanivou atmosféru audiostop dokresluje hudba oceňovaného skladatele Ivana Achera. Všichni tvůrci dokázali dodat celému projektu charakteristické znaky steampunku, což byl i záměr autora příběhu Davida Košťáka.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2021

  Komentáře k článku: Audio detektivka provede diváky po Štvanici

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,