Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Antonín Hančl

  Foto Pozitivni-noviny.cz

  Antonín Hančl

  6. března 1927 Bříza u Roudnice nad Labem – 20. února 2012 Brno

  Brněnský novinář Tonda Hančl byl naším nejvýznamnějším sběratelem předmětů dokumentujících cirkusovou minulost a současnost. Za padesát let nashromáždil tisíce fotografií, cirkusových, varietních a kouzelnických plakátů, programů, jednotlivých čísel časopisů zaměřených na zábavné umění, stovky knih v 21 jazycích, rukopisy i kuriozity. Všechno vztahující se k cirkusu.
  Po desetiletí uveřejňoval v brněnské Rovnosti seriály ke svému milovanému koníčku, například Školu kouzel a Cirkusové pohlednice, referoval o programech tehdejších dvou brněnských varieté – Rozmarýnu a Programové kavárny Evropa.
  V roce 1995 vydal První český cirkusový slovník – Ejhle, cirkusy a varieté. Jako odborný poradce se podílel na vzniku seriálu České televize Lidé z manéže.
  Před více než 20 lety založil mezinárodní klub sběratelů cirkusového umění, navázal kontakty s cirkusovými odborníky i fanoušky v SRN, Itálii, Nizozemí, Maďarsku, Rakousku a Finsku.
  Svou cirkusovou sbírku z části (v roce 2004) prodal a z části (v letech 2006 a 2009) věnoval Národnímu muzeu, celkem 26.000 předmětů. Významnou měrou tak přispěl ke vzniku cirkusové expozice v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích, součásti Národního muzea.
  Byl oceněn Senior Prix Nadace Život umělce za dlouholetou činnost v oblasti záznamu uměleckých výkonů (1993).
  Pokaždé, když se s přáteli loučil, nezapomněl dodat: Cirkus je věčný! Stejnými slovy se proto loučí s Tondou Hančlem lidé od současných cirkusů, artisté a ti, se kterými se po léta setkával pod šapitó.


  Komentáře k článku: Antonín Hančl

  1. tonda bříza

   Avatar

   pokud vím,
   tak tonda se loučíval slovy: „měj se a směj se!“ 😉 takže tak…

   07.05.2015 (15.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,