Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  AMU vyznamená Miloše Horanského

  Dne 4. 10. 2021 zahájí Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze nový akademický rok 2021/2022. Při této slavností příležitosti předá rektorka Ingeborg Radok Žádná Zlatou medaili AMU režisérovi, pedagogovi a básníkovi Miloši Horanskému, který je úzce spojen s historií DAMU a Divadla DISK. V rámci zahájení vystoupí se svou zvanou přednáškou také renomovaný polský divadelní režisér, dramatik a scénograf Krystian Lupa. Program je určený pro celou akademickou obec DAMU, uskuteční se v Divadle DISK a bude živě přenášen do dalších prostor fakulty.

  Krystian Lupa. Foto: archiv

  Během zahájení se akademické obci DAMU poprvé oficiálně představení také nové vedení fakulty: Karel František Tománek se svými proděkany  Michalem Somošem (studijní, pedagogické záležitosti a umělecká činnost), Alicí Koubovou (vědecko-výzkumná činnost) a Markem Bečkou (mezinárodní aktivity). V první části programu bude vyhlášena také Cena děkana 2021, která je udělována studentům za významný přínos k rozvoji fakulty.

  Miloš Horanský převezme Zlatou medaili AMU za významnou pedagogickou práci v oblasti českého divadla

  Profesor Miloš Horanský (1932) je absolventem divadelní režie DAMU. Od roku 1991 na fakultě vyučoval a v letech 1994–1997 byl také jejím děkanem. Během svého funkčního období se významně zasloužil o výstavbu fakultní knihovny, studovny a především pak Divadla DISK, a to iniciací projektu SOS DAMU, který myšlenku vlastního hracího prostoru přímo v budově fakulty v následujících dvou letech nakonec realizoval.

  Zlatá medaile AMU je nejvyšším oceněním, které rektorka AMU uděluje významným českým i mezinárodním odborníkům a umělcům, jež na jednotlivých fakultách působili jako pedagogové. V minulosti ji obdržely takové osobnosti, jako je například Karel Vachek, Vojtěch Jasný, Věra Chytilová Jiří Hlaváč nebo Ivan Kurz. Na DAMU byla naposledy předána zesnulému herci a pedagogovi Ladislavu Mrkvičkovi.

  Miloš Horanský. Foto: archiv

  Druhé části programu bude dominovat režisér Krystian Lupa se svou zvanou přednáškou

  Evropské divadlo oceňuje Lupu pro jeho specifickou práci s textem a hercem, kterou on sám nazývá “laboratorním zkoušením.“ Nejvíce ho proslavily režie rakouských autorů Roberta Musila, Wernera Schwaba a především Thomase Bernharda; dále projekt Factory 2 (2008) inspirovaný životem Andyho Warhola nebo inscenace Persona (2009) věnovaná osudům významných žen (Marilyn Monroe, Simone Weil and George Gurdjieff). Krystian Lupa je držitelem řady prestižních ocenění, např. Evropské divadelní ceny (2009), rakouské divadelní ceny J. N. Nestroy (2014), litevského Zlatého kříže za inscenaci Heldenplatz (2016) nebo Řádu francouzského Ministerstva kultury za umění a literaturu. České publikum se s jeho prací mohlo seznámit naposledy během 28. ročníku Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni (15.-23. 9. 2021), který zahájila Lupova inscenace Austerlitz, v níž mapuje škody, které v Evropě napáchala druhá světová válka a holocaust.

  ///

  Více informací o programu zahájení akademického roku naleznete na webu DAMU.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. září 2021

  Komentáře k článku: AMU vyznamená Miloše Horanského

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,