Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Alfred ve dvoře slaví 15 křehkých let

  Od začátku listopadu bude holešovická scéna pro nezávislé divadlo Alfred ve dvoře slavit patnáctileté výročí. Divadlo Alfred ve dvoře, založené v 90. letech prof. Ctiborem Turbou, bylo v roce 2001 znovuotevřeno jako tvůrčí a experimentální platforma pro nekonvenční scénické žánry.

  alfred

  Od té doby si tento pražský divadelní inkubátor prošel různými fázemi – od scény pro divadelní experiment, přes divadlo kultivující veřejný prostor až po platformu pro nezávislé publikum intenzivně zapojenou do umělecké sítě střední a východní Evropy. Již patnáct let je Alfred ve dvoře divadlem, které hledá uměleckou vizi pro občanskou společnost.

  Slavíme 15. narozeniny a při takových příležitostech se zpravidla ohlížíme za minulostí. Přesto bych rád pozornost upřel spíš do budoucna. Řadu let zveme umělce a soubory k artikulaci současnosti prostřednictvím otevřené výzvy: letos je téma ZPÁTKY DO REALITY. Nelze totiž nevnímat, že digitální utopie nefungují a realita nás neúprosně dohání: nerozděluje se společnost v nesmiřitelných postojích a emocích? Nečelíme humanitární i ekologické krizi nebývalých rozměrů? Je třeba se vrátit zpátky do reality, abychom byli jako občanská společnost schopni problémům reálného světa čelit, ne před nimi utíkat do separovaných virtuálních egosfér a infozábavy. Bez poznání reality nelze hledat vizi pro budoucnost, říká programový ředitel Alfreda ve dvoře Ewan McLaren.

  Listopadový program je dramaturgicky připraven jako přehlídka souborů, které s Alfredem spolupracují dlouhodobě nebo patří k nastupující generaci. Zahájí ho tradiční Den mrtvých ve Stromovce 1. 11. Vedle spoluzaložení pražských cyklojízd či akce Zažít město jinak (ve spolupráci s organizací Auto*Mat) jsou to právě Mexické dušičky, které jsou již jedenáctým rokem jednou z akcí oživujících veřejný prostor za branami divadla.

  3. 11. proběhne v prostorách divadla narozeninová FRAGILE PARTY – po dlouhé době zavítá do Aflreda s představením Fragile divadlo Krepsko, které bylo spojené především s ranou fází jeho existence. Vizuální inscenace o křehkosti bytí mělo premiéru v roce 2003 právě v Alfredu a od té doby je součástí živého repertoáru souboru. Nejlepší důvod ke společné oslavě je fakt, že i Krepsko letos slaví 15 let fungování.

  Sálem Alfreda ve dvoře probleskují světelné a zvukové paprsky FOTO MICHAL UREŠ

  Ztišená opera Martina Smolky a Jiřího Adámka Bludiště seznamů FOTO MICHAL UREŠ

  6., 7. a 8. 11. bude následovat ztišená opera Martina Smolky a Jiřího Adámka Bludiště seznamů: mluvce-herce kolektivu Boca Loca Lab spolu s kontratenorem Janem Mikuškem doprovází v mluveném operním díle Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce.

  11. 11. obsadí prostory Alfreda zcela opačný pól hudebního divadla – noisová inscenace GundR. Tento horolezecký epos založený na příběhu horolezců Günthera a Reinholda Messnerových patří k jednomu z nejúspěšnějších titulů domovské scény a soubor Wariot Ideal jej odpremiéroval v roce 2014.

  13. 11. – analogová inscenace Erben: Sny se inspiruje lidovým divadlem, folklorními tradicemi a vesnickým ochotnickým divadlem. Skrze ni se do archeologie středoevropských snů pustil jeden z nejvýraznějších souborů v okruhu divadla, výzkumně-divadelní kolektiv Handa Gote Research & Development.

  17. a 18. 11. (ve Studiu ALTA) mohou diváci zabrousit do oblasti současného tance s letošní novinkou Kontrapunkt. Tento tanečně-pohybový duet je založený na vzájemném působení odlišných energií v provedení zkušených a mezinárodně uznávaných tanečnic a choreografek Andrey Miltnerové a Rity Góbi (HU) v minimalistickém světelném designu Jana Komárka.

  Zbývající listopadový program tvoří nová inscenace souboru Wariot Ideal 28 dní  (15. a 16. 11.) a nová představení mladších souborů: 19. 11. a 20. 11. uvede kolektiv tYhle představení fyzického divadla Výš a česko-švýcarský soubor Cie des Pieds Perchés první reprízy atmosférické novinky z oblasti nového cirkusu Mute (23. a  24. 11.).

  Více informací na: www.alfredvedvore.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 27. října 2016

  Komentáře k článku: Alfred ve dvoře slaví 15 křehkých let

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,