Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Alena Hanáková opouští post ministryně kultury

  Dobrý den dámy a pánové,

  děkuji, že jste přišli na moji tiskovou konferenci. Ráda bych Vás zde seznámila s prohlášením, ke kterému jsem se rozhodla po dnešním setkání s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a předsedou hnutí Starostů a nezávislých Petrem Gazdíkem.

  FOTO archiv

  Práce ve vládě České republiky, jak jsem ji za osmnáct měsíců ve své funkci poznala, vyžaduje plné nasazení. FOTO archiv

  Práce ve vládě České republiky, jak jsem ji za osmnáct měsíců ve své funkci poznala, vyžaduje plné nasazení a také pevný politický mandát. Na své funkci nelpím. A jelikož se mi do této chvíle podařilo dokončit většinu důležitých politických úkolů, před kterými ministerstvo kultury ve chvíli, kdy jsem na něj nastupovala, stálo a jelikož zároveň necítím dostatečnou podporu ze strany Karla Schwarzenberga a Petra Gazdíka, v jejichž rukou post ministra tohoto rezortu leží, rozhodla jsem se k 30. červnu na svoji funkci rezignovat.
  Mé rozhodnutí bylo usnadněno faktem, že svému nástupci či nástupkyni zanechávám rezort ministerstva kultury v dobré kondici. Za rok a půl se nám podařilo dokončit schvalování historicky snad nejdůležitějšího zákona této vlády, vyrovnání státu s církvemi, kterého nebyla Česká republika, na rozdíl od jiných postkomunistických států, dvacet let schopna dosáhnout. S novým šéfdirigentem se výrazně zlepšilo postavení České filharmonie a k výrazným posunům došlo i v letitých kauzách z oblasti památkové péče. Rovněž filmový průmysl může dík přijatým zákonům počítat s pobídkami a vůbec s ucelenou formou podpory české kinematografie a živé umění, i přes veškeré nutné úspory, získalo letos dotace ve stejné výši jako v roce předchozím. Před finalizací stojí také stěžejní zákon o památkové péči.
  Karel Schwarzenberg i vedení hnutí Starostů a nezávislých byli o mém rozhodnutí dnes informováni a přijali jej. Každému kandidátovi, který po mě ministerstvo převezme, přeji mnoho sil, chuti do práce a méně procesů.

  Alena Hanáková

  Ministerstvo kultury nabídlo veřejnosti také dokument, který si můžete stáhnout zde: Přehled úspěchů dosažených ministerstvem kultury pod vedením Aleny Hanákové

  ///

  Podle zdrojů z TOP 09 existují čtyři jména, kdo by mohl být novým ministrem kultury –  největším „favoritem“ je bývalý děkan Hudební a taneční fakulty AMU, klarinetista Jiří Hlaváč, dále přicházejív úvahu bývalý šéf ČT a AMU Ivo Mathé, místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák a senátor Jiří Šesták.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. června 2013

  Komentáře k článku: Alena Hanáková opouští post ministryně kultury

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Podobně jako J. Besser,
   ani A. Hanáková se ministrem kultury nikdy neměla stát. StaN mají toto jediné ministerstvo a teď na něj plánují nepolitického odborníka – to svědčí o zoufalé personální nedostatečnosti strany.
   Aktuálně je to ovšem vhodné, dost možná, že nás čeká rok „úřednické“ vlády.
   MK ČR samozřejmě v žádné dobré kondici není, konečně o kauzách ND-SO a urna s popelem Fr. Kupky se toho zde napsalo až až, aniž by bylo dodnes cokoli vyřešeno!
   A pokud jde o NG…

   14.06.2013 (1.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,