Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ale báseň je dar

  Koncem loňského roku vznikla v Brně nezávislá divadelní skupina Masakr Elsinor.

  Masakr Elsinor: Petr Míka, Tomáš Soldán, Ondřej Novotný. FOTO Dirty Deal Teatro

  Masakr Elsinor: Petr Míka, Tomáš Soldán, Ondřej Novotný. FOTO Dirty Deal Teatro

  Ale báseň je dar

  Trochou nedivadelního projevu v nedivadelním prostoru, trochou šaškovitosti, úzkosti, sarkasmu, lásky, provokace a především osobitou prací s poezií. Tím vším chce dnešní svět oslovit nově vzniklá nezávislá divadelní skupina Masakr Elsinor.

  U jejího zrodu na konci loňského roku stáli bývalí členové brněnského divadla D’Epog a spolužáci z JAMU Ondřej Novotný, Petr Míka a Tomáš Soldán. Že tato trojice bude ve svých inscenacích vycházet z básní českých i zahraničních autorů, přitom naznačuje i název skupiny. Ten odkazuje na dílo Vladimíra Holana, konkrétně na jeho Noc s Ofélií. Prací s poezií však členové skupiny nerozumějí její recitaci či přednes. Naopak. Sázejí na vytržení poezie z původních textů a její opětovné zasazení do gesta pohybu, situace, prostoru – přitom prostoru nečekaného, opuštěného, dávno zdánlivě vytěženého.

  Cesty/Poutě II. FOTO Dirty Deal Teatro

  Cesty/Poutě II. FOTO Dirty Deal Teatro

  Právě Holanově poezii se tito divadelníci hodlají věnovat v první letošní inscenaci. Kromě díla Vladimíra Holana se v ní objeví také tvorba katalánské básnířky, překladatelky Holanova díla do španělštiny Clary Janés. Představení o selhávání lidského těla, času i prostoru chtějí tvůrci uvést v první polovině roku nejprve v Madridu a poté v Praze. Vedle členů Masakru se v něm představí také španělští herci.

  Cesty/Poutě II. FOTO Dirty Deal Teatro

  Cesty/Poutě II. FOTO Dirty Deal Teatro

  Kromě českého diváka se tedy Masakr Elsinor zaměřuje i na tvorbu v zahraničí. V létě 2014 členové skupiny nazkouší s lotyšskými herci autorský projekt Journey of a Dead Body, jehož produkci zaštítí divadelní skupina Dirty Deal Teatro. Tato inscenace bude uváděna v Rize.

  Cesty/Poutě II. FOTO Dirty Deal Teatro

  Cesty/Poutě II. (z básní českých sebevrahů a ztracenců). FOTO Dirty Deal Teatro

  Interpretaci poezie na divadle se Novotný, Míka a Soldán věnují od začátku své společné profesionální herecké dráhy. Pod hlavičkou divadla D’Epog tak vznikly inscenace Naše vykleštěné sny (variace na thomasovská témata), Cesty/Poutě II. (z básní českých sebevrahů a ztracenců) a v loňském roce projekt Sólo pro toho, kdo je nejblíž, jehož premiéru divadelníci uvedli na střeše autobusového nádraží Zvonařka v Brně. Některé z těchto produkcí se nyní budou uvádět pod hlavičkou nově vzniklého souboru Masakr Elsinor.

  Za Masakr Elsinor Tomáš Soldán

  /pro i-DN upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 5. ledna 2014

  Komentáře k článku: Ale báseň je dar

  1. Ján Mikuš

   Avatar

   Ahoj!
   Ja tiež píšem básničky, …ale inak Vám nechcem lichotiť, „kto má ksicht jak soustružník, nemúže hrát Hamleta“ (jak řiká I.Divišenko), že ano, tak ale už vážne: zlomte zas!!!
   Váš fanda z podtater!

   05.01.2014 (22.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,