Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  A přece se točí!

  Jihočeští politici, památkáři a zástupci ministerstva kultury po dlouhých letech našli společnou řeč ohledně otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Na čtvrteční schůzce 10. ledna u ministryně Aleny Hanákové se dohodli na co nejrychlejším vypsání architektonické soutěže na novou podobu této scény v českokrumlovské zámecké zahradě. Otáčivé hlediště tam tedy může zůstat, ale musí změnit svoji konstrukci.

  Aktuální podoba otáčivého hlediště v Českém Krumlově. FOTO archiv

  Čeští památkáři a výbor UNESCO, kteří chtěli točnu ze zámecké zahrady nejpozději v roce 2015 odstranit, jsou tomuto řešení nakloněni, řekla mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. Byl deklarován zájem pokračovat v dalších jednáních, která ve finále povedou k řešení akceptovatelnému jak z pohledu památkové péče, tak z pohledu příznivců exteriérového divadla, osvětlila změnu postoje pamatákářů. Členové komise se podle ní shodli na tom, že budou nadále hledat řešení komplexní obnovy zámecké zahrady tak, aby byly současně splněny podmínky zachování otáčivého hlediště před letohrádkem Bellarie a aby byla zároveň zachována světově výjimečná hodnota celého českokrumlovského komplexu zapsaného na seznam UNESCO. Kompromisní řešení s demontovatelnou točnou vychází z podobných příkladů ve světě. Obdobné řešení je uplatněno například při divadelních představeních ve Francii na Neptunově bazénu zámku ve Versailles nebo na zámku Chambord v údolí řeky Loiry.

  Český Krumlov zachování otáčivého hlediště vítá. Máme obrovský zájem o to, aby v Českém Krumlově zůstalo zachováno otáčivé auditorium pro diváky. Zároveň však nechceme porušit pravidla UNESCO a chceme zůstat na jeho seznamu, řekl starosta Českého Krumlova Dalibor Carda (ČSSD). Podle něj je navrhované řešení ideální variantou. Po čtvrtečním jednání na ministerstvu kultury věříme, že točna zůstane v českokrumlovské zámecké zahradě, aniž by to nějak ohrozilo naše setrvání na seznamu UNESCO. A to bylo také naším cílem,“ uvedl Carda.

  Otáčivý pohled na otáčivé hlediště a z letohrádku a na letohrádek z otáčivého hlediště. FOTO Virtual Travel

  Pro rozhodnutí o vypsání soutěže byl klíčový postoj Národního památkového ústavu, který vlastní pozemek. České Budějovice jako vlastník konstrukce budou pokračovat v přípravě architektonické soutěže. Všichni aktéři museli ustoupit ze svých nároků, aby se dlouholetý problém vyřešil. Ještě před pár měsíci byli památkáři zcela nekompromisní k jakékoliv scéně na současném místě. Svůj názor změnili, pokud nové hlediště bude částečně nebo úplně rozebíratelná a technické zázemí Jihočeského divadla bude mimo zahradu, vysvětluje Juraj Thoma, primátor Budějovic. Podle něj záleží na projektantech, jak vyřeší možnosti demontování po hlavní divadelní sezoně vždy na konci září. Místostarostka Krumlova Jitka Zikmundová vnímá posun v dlouholeté kauze pozitivně. Navázali jsme na starší jednání. Všichni udělali vstřícný krok, říká.

  Zpráva Ministerstva kultury z 10. ledna 2013

  Byl deklarován zájem pokračovat v dalších jednáních, která ve finále povedou k řešení, akceptovatelnému jak z pohledu památkové péče, tak z pohledu příznivců exteriérového divadla. Členové komise se shodli na tom, že budou nadále hledat řešení komplexní revitalizace zámecké zahrady, a to tak, aby byly současně splněny podmínky zachování otáčivého hlediště před letohrádkem Bellarie a zároveň zachována světově výjimečná hodnota celého komplexu, zapsaného na seznam UNESCO. Členové komise nakonec dospěli ke kompromisnímu řešení, které vychází z analogických příkladů ve světě: princip otáčivého hlediště bude v místě zachován, ovšem za předpokladu, že bude demontovatelné (částečně či úplně). Toto řešení je uplatněno např. při divadelních představeních na Neptunově bazénu na zámku ve Versailles nebo na zámku Chambord v údolí řeky Loiry. (viz Výsledky dnešního jednání o budoucnosti otáčivého hlediště v Českém Krumlově)

  UNESCO rozhodne

  Rokokový letohrádek Bellaria, před nímž stojí otáčivé hlediště. Letohrádek Bellarium je jednou z nejhodnotnějších staveb svého druhu v Čechách. Původní stavba zahradního pavilonu zde stála již v roce 1692, prošla různými úpravami a její současnou rokokovou tvář jí vtiskl ve 2. polovině 18. století architekt Andrea Altomonte. FOTO archiv

  Otázkou je, jak zareaguje Výbor UNESCO. Ten před časem pohrozil České republice, že pokud nevyřeší problém točny v zahradě a nepředloží detailní plán přemístění scény na jiné místo, hrozí Krumlovu vyškrtnutí z prestižního Seznamu světového dědictví. To by citelně zasáhlo cestovní ruch v celém Jihočeském kraji.

  Jenže teď má zachování otáčivého hlediště v zámecké zahradě posvěcení od památkářů, což dříve nemělo. Varianta kompromisního řešení by mohla mít pozitivní odezvu i u Výboru UNESCO. Třeba Versailles je rozkládací demontovatelný objekt pro několik tisíc lidí a funguje to, řekla Markéta Ševčíková.

  Petici za zachování točny na jejím místě v minulosti podepsaly tisíce lidí. Památkářům se však současná točna nelíbí. Nelíbí se ani světovému výboru UNESCO, které Krumlov zapsalo v roce 1992 na seznam světového dědictví. Představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova se zasazovali o modernizaci scény na nynějším místě.

  Český Krumlov v nejbližších dnech odešle do Paříže zprávu o stavu památky, kde mimo jiné popisuje Výboru UNESCO aktuální situaci kolem otáčivého hlediště. V následujících měsících odešle prostřednictvím ministerstva kultury další podrobnosti o architektonické soutěži, informace o petici za zachování hlediště a takzvanou Tříkrálovou deklaraci, kterou před třemi lety podepsali zástupci jihočeských samospráv.

  /pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 13. ledna 2013

  Komentáře k článku: A přece se točí!

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Peníze
   rozhodnou vždycky až naposled. Ale rozhodnou!

   13.01.2013 (20.26), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,