Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Magická a ohnivá Letní Letná

  Představení světových hvězd nového cirkusu, největší přehlídka domácích souborů, klaunérie, open air představení, hudební program, filmové projekce, workshopy, debaty, výstava a každodenní bohatý program pro děti. Nadcházející 13. ročník Letní Letné, který proběhne od 18. srpna do 4. září, nabídne pravděpodobně nejbohatší program ve své historii. 

  FOTO Andy Phillipson

  Beyond je postavené na neskutečných fyzických výkonech a přesto nepostrádá příběh a vtip FOTO Andy Phillipson

  I přesto, že se program rok od roku rozrůstá, je pro organizátory klíčové, aby si Letní Letná stále uchovávala příjemně letní a starosvětskou cirkusovou atmosféru. K tomu v letošním roce přispěje i unikátní secesní dřevěné šapitó dovezené z Belgie – Magic Mirror neboli Spiegeltent. Právě tam se uskuteční i letošní slavnostní zahájení, které bude patřit mimořádnému australskému souboru Limbo. Je to velice svěží a živelný kabaret s živou hudbou a jedinečná atmosféra Speigeltentu hraje nezanedbatelnou roli, vysvětluje ředitel a dramaturg festivalu Jiří Turek. 

  Od protinožců do Čech zamíří i další z hvězd letošního programu – mezinárodní soubor Circa. Ačkoliv jsou oba soubory z Austrálie, jsou hodně odlišné. Circa reprezentuje fyzické, hodně dynamické až extrémní artistní umění. Jejich představení Beyond je postavené na neskutečných fyzických výkonech a přesto nepostrádá příběh a vtip, popisuje Jiří Turek. Do třetice zamířila dramaturgie pro inspiraci do Francie. Soubor Cirque Le Roux uvede při své české premiéře unikátní představení The Elephant in the Room prodchnuté atmosférou filmu noir.

  Jako každý rok nabídne i letos Letní Letná několik premiér. Hned druhý festivalový den, 19. srpna, představí český soubor Losers Cirque Company premiéru zbrusu nové inscenace Beach Boy(s), v režii Jiřího Havelky. Předpremiéru své klaunérie pak v rámci programu uvede 26. srpna legendární americký divadelník, režisér a akrobat Daniel Gulko. 

  Letní Letná je tradičně také Festivalem českého nového cirkusu a proto nabídne divákům i další výpravy do pestrého podhoubí domácí scény. Tematicky originální klaunerii Funus předvedou hned několikrát Bratři v tričku, dále se představí Radim Vizváry, Cirkus TeTy, Eliška Brtnická, Squadra Sua Clowns, Ondřej Holba a další.

  Doprovodný program nabídne každý večer po konci představení také hudební produkci. V šapitó se v průběhu 16 večerů vystřídají například DJ Mackie Messer, Duck The Mainstream, Balearic Assasins of Love a mnozí další.

  LIMBO_FIRE_small

  Limbo je velice svěží a živelný kabaret s živou hudbou FOTO ARCHIV

  Festival českého nového cirkusu

  Kromě netrpělivé očekávané premiéry nového představení Beach Boy(s) potěší Losers Cirque Company diváky i svým úspěšným starším kouskem Walls&Handbags. Bratři v tričku pozvou diváky na Funus, pohřební koktejl humoru a bizarnosti v režii Veroniky Poldauf Riedlbauchové, který láká mimo jiné na žonglování nebožtíkem, akrobacii s vdovou, danse macabre u tyče či ulehnutí do rakve. Cirkus TeTy předvede pod názvem Husí krky nový cirkus s prvky fyzického divadla. Still Life Ondřeje Holby je autorské vizuální představení inspirované tvorbou Reného Magritta a přináší lehce naivní, nepravděpodobný a mnohdy směšný obraz (ne)fungování naší mysli. Inscenace Enola Elišky Brtnické je inspirována tématem přeživších po atomovém výbuchu v Hirošimě, legendou o tisíci jeřábech a japonskými estetickými koncepty.

  Squadra Sua Clowns nabídnou návštěvníkům Happy hour.  Nové pouliční představení na způsob grotesky marinované v klauniádě, to vše dobře propečené za pravidelného podlévání třemi herci, kteří se podle potřeby proměňují z číšníků na kuchaře a zpátky. Le poids du vide je název představení, které tvoří padesát metrů červeného lana a dvě umělkyně – Stéphanie N’Duhirahe a Morgane Widmer neboli soubor Cie des Pieds Perchés.

  Mladá generace talentovaných herců a akrobatů se v programu představí hned několikrát –  v Cirksession I, jež organizuje centrum pro nový cirkus Cirqueon, a v Cirksession II, za kterým stojí Cirkus Mlejn. Do třetice pak nastupující generace ukáže, co umí v představení s názvem Chaos srdce, které společně se svými žáky z 3. ročníku Ateliéru fyzického divadla Divadelní fakulty JAMU připravil Daniel Gulko.

  Letní Letná dětem

  Je již tradicí, že festival Letní Letná věnuje denní čas naplno dětem. I letos je připraven pestrý program pro děti všech věkových kategorií, který malým divákům nabídne pestrobarevný svět, plný pohádek a příběhů, překvapení, kouzel, hudby a pohybu. Přijede Divadlo Koňmo, mim Václav Štraser a jeho svět duhových bublin, vystoupí Bilbo compagnie Jiřího Reidingera, Buchty a loutky, Divadlo Tramtarie, Divadlo Víťi Marčíka i Kejklířské divadlo Vojty Vrtka. Dětský svět obohatí Amálka K. Třebická, Vanda Hybnerová s Lucií Kašiarovou,  Studio Dell’arte a řada dalších.

  Oblíbenou součástí programu je i Letní Letňák, letní festivalová škola pro děti od 6 do 15 let, kde se formou „příměstského tábora“ děti učí základům herectví, žonglování, výtvarných aktivit, práce s hlasem s nejlepšími odborníky daných profesí. Jeho kapacita je letos již vyčerpána, pořadatelé však nabízí nově Letňáček+, který připravili na víkendy (20. + 21. 8. a 27. + 28. 8.) a první zářijové dny (1. + 2. 9.) mezi 9:00 – 16:30. Ten je určen pro děti již od 4 let věku, na jeho programu bude ochutnávka cirkusových dovedností, spousta her a tvoření. Některá představení hlavního programu Letní Letné jsou také vhodná pro děti, ale pro případ, že rodiče dávají přednost klidnému sledování mezinárodních hvězd nového cirkusu bez doprovodu svých ratolestí, je pro ně připravena kreativní až uličnická Noční hlídka, která děti pohlídá.

  Na čerstvém vzduchu

  K dobré tradici Letní Letné patří open air představení zdarma, jež každoročně lákají tisíce návštěvníků. I v letošním roce jich je na programu hned několik. První festivalový den odstartuje v 17 hodin Divadlo Spektákl a jejich Fraška o Dušanově duši, v pondělí pak ovládnou Letnou VOSTO5 se svým Stand’artním kabaretem. V dalších dnech se diváci mohou těšit na Teatrotoč, kočovnou společnost Žebřinák nebo Squadra Sua. Letní Letná nabídne i speciální programové linie. V sobotu 20. srpna bude na připomenutí 15. narozenin organizace Zdravotní klaun celý den protkán představeními klaunů a ukázkami jejich práce. Večer pak uzavře open air koncert Kabaret klaunské kapely.

  Jednou z velkých novinek letošního roku je vznik věrnostního programu Letní Letné. Circus Fans Card nabídne možnost přednostního nákupu vstupenek, slevové akce a další výhody. Informace o programu a vstupenky na www.letniletna.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. srpna 2016

  Komentáře k článku: Magická a ohnivá Letní Letná

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,