Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

    4 + 4 dny v Desfourském paláci

    Letošní 20. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4 + 4 dny v pohybu proběhne od 2. do 10. října v Desfourském paláci v ulici Na Florenci 21, Divadle Archa, prostoru Jatka78 a v divadle Ponec. Ke kulatému výročí festival připravil také speciální cenu vstupného na zahraniční představení – 200 Kč základní, 100 Kč snížená pro studenty a seniory.

    plakat2015_hi-res-250x354Festival 4+4 dny v pohybu od svého počátku prezentuje zahraniční inscenace, která reprezentují to nejzajímavější ze současné taneční a divadelní evropské scény. Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance, uvádí dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek.

    Zita Zwoon Group FOTO Danny Willems

    Zita Zwoon Group FOTO Danny Willems

    Festival zahájí 2. října v Divadle Archa výjimečný hudebně-taneční projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon Group s legendárním vlámským souborem needcompany a který věrně rekonstruuje jedno z prvních dadaistických představení kabaretu Voltaire v Curychu roku 1916. Dále se představí slavná francouzská hudebnice, performerka a interpretka soundtracku k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza. Munyaneza ve svém hudebně-tanečním představení Samedi Détente vypráví o svém útěku před genocidou ve své rodné Rwandě. Dalšími hosty budou francouzský muzikant a performer Jonathan Capdevielle, který v působivé herecké výpovědi o sobě samém v geniálních tranvestitních převlecích zvládne vyjádřit eleganci i sprostotu, osamělost i citlivost, přitažlivost i smutek. Norský performer a hudebník Amund Sjølie Sveen v inscenované přednášce Norský způsob plné sarkastického humoru představí program Oil for ART i to, čím a proč žije současné Norsko. Žánr současného tance zastoupí několik zahraničních umělců: švýcarský režisér a hudebník Marco Berrettini s Marii-Caroline Hominal berou svůj tanec jako existenciální zápas, jako přípravu na boj s vlastní sexualitou a životem, který je ještě čeká – uprostřed džungle, polonazí, jen v džínách, tančí svůj tropický sen.

    Na pomezí hudby a tance se pohybuje norský projekt Me Too plný fantazie a absurdity choreografky Kristin Ryg Helgebostad, která využívá zvonkohry, zpěv, pohyby těla, scénografii a světlo k vytvoření krásné a jasné syntézy. Norská choreografka Ingri Fiksdal v taneční performanci Night Tripper zkoumá přírodu jako animistické místo léčivých i ničivých sil, místo imanence a transcendence. Pro pražské uvedení ji nastuduje s šestnáctičlenným českým pěveckým sborem. Slovinsko reprezentuje mladá a kritiky oceňované umělkyně Mala Kline, která představí tanečně-hudební performance Eden; humornou i vážnou, statečnou i radikální autorskou variaci na téma ráje a snění o něm. Vlámský tanečník a performer Pieter Ampe se nás i sebe v sólovém tanečním projektu So You Can Feel ptá, co je to, v moři dnešních možností, vlastně maskulinita. Dostane vás možná velkými gesty, ale taky dojme znovunabytou vnímavostí a něžností.

    Festival zakončí 10. října v Divadle Archa unikátní a „těžko definovatelný a neopakovatelný” večer Plug & Play ve světové premiéře a derniéře zároveň. Speciálně k dvacátému výročí festivalu jsme oslovili přední české a slovenské taneční a divadelní soubory, aby společně s oblíbenými muzikanty a kapelami pro nás připravili krátké performance a choreografie výhradně zaměřené na dialog hudby a pohybu, doplňuje Pavel Štorek. V rámci něj se představí např. 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, Miřenka Čechová, Vojta Švejda a Tomáš Procházka, Boca Loca Lab, Dora Hoštová a Honza Čtvrtník, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vagnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4 + 4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.

    Desfourský palác FOTO Marco Canevacci

    Desfourský palác FOTO Marco Canevacci

    Živoucím centrem festivalu se poprvé stane prázdný Desfourský palác v ulici Na Florenci a jeho okolí. Palác byl postaven v letech 1845 na lukrativním pozemku v těsné blízkosti budoucího Těšnovského nádraží. Během festivalu v rámci projektu Místa činu oživíme především jeho zachovalou část s překrásnými freskami a štuky a rozlehlými místnosti palácového charakteru, říká na úvod kurátorka Denisa Václavová. Tři patra tak obsadí výstava současného umění nazvaná Jak nic nechtít za účasti 60ti českých a zahraničních umělců, kurátorovaná předními osobnostmi české výtvarné scény – Krištof Kintera, Denisa Václavová, Radek Wohlmuth, Mariana Serranová, David Böhm & Jiří Franta a Tomáš Svoboda. Každý den v 18:30 proběhne vernisáž v jedné místnosti, kterou vždy za předchozích 24 hodin připraví různé dvojice umělců. Rozsáhlou expozici instalací, objektů, maleb, videí i site specific projektů doplní videoinstalace Water basins Sebastiana Stumpfa. Videoinstalace se zaměřuje na reprezentativní vodní nádrže před komerčními budovami a kancelářskými bloky v různých evropských metropolích, a zvuková instalace White Room – Lessons of Touch s podtitulem Trenažér vnitřního zraku a vytěsněné krajiny nevědomí Miřenky Čechové a Matouše Hekely. Prostor trenažéru, do nějž divák vstoupí, deprivuje vidění a podněcuje imaginaci. Poprvé letos bude také výstava otevřena tudentům základních a středních škol v dopoledních hodinách. Výstavu obohatí v průběhu celého festivalu další rozsáhlý doprovodný program.

    Například v rámci tzv. Pro City procházek budou moci zájemci vyrazit do bližšího či vzdálenějšího okolí s řadou renomovaných odborníků – s rostlinným sociologem a přírodovědcem Jiřím Sádlem na Florenc, s Richardem Bieglem se dozví něco nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy, s Karolínou Vránkovou vyrazí po globální architektuře a jejích omylech v okolí Florence, s Petrem Klímou se vydají po stopách domů, které již neexistují nebo nedostaly šanci existovat, s Igorem Kovačevićem a Yvette Vašourkovou se podívají na proměny Masarykova nádraží a s Lukášem Beranem se projdou po celé délce Jankovcovy ulice, od demolovaného bubenského nádraží přes zastavovaný přístav k ohroženému Libeňskému mostu.

    Přímo pro prostory paláce připravila premiéru nového sólového představení Für die Macht česká herečka a choreografka Halka Třešňáková, která v roli Miss Universe Halky formou názorné přednášky a prezentace ukáže divákům jasné a krystalicky čisté řešení problémů naší planety.

    K zajímavým zážitkům bude patřit velká experimentálně-terapeutická skupina s tématem Jak nic nechtít … a ani o tom nemluvit? otevřená pro veřejnost. Pod vedením PhDr. Luďka Vrby a PhDr. Gaby Langošové si budou účastníci dvakrát volně povídat na dané téma a vyměňovat si své myšlenky, pocity i fantazie.

    Do prostoru Desfourského paláce zasáhnou i dva zahraniční soubory: pro bývalou zahradu adaptoval holandský soubor Maas Theatre & Dance dvě krátká taneční představení Play It Back a The Silent Twins, v nichž tři tanečnice divákům nabídnou humor, skvělý pohyb a vizuální zážitek. Švýcarští Asphalt Piloten se vydají vybaveni tlustou lepící páskou do okolí paláce. V performance Tape Riot tito umělci, tanečníci, výtvarníci a DJs zanechávají po městě stopy vytvořené z této pásky. Do “vzpoury pásků”, živé intervence ve veřejném prostoru, se diváci mohou kdykoli svobodně přidat, nebo naopak odejít, podle toho, jak je to baví.

    V Desfourském paláci dále proběhnou během festivalu například performance Veroniky Bromové, Yuenjie Maru, Markéty Magidové a Ondřeje Viceny, symposium Místa městu blíž na téma revitalizace opuštěných městských budov a areálů se zástupci kulturních a kreativních průmyslů, diskuse Uklízečka omylem vyčistila umění o problematice uchovávání a vystavování současného umění, uvedení experimentálního folk opera videa Khroniky Lucie Nimcové ze života Rusínů v Karpatských horách, kulatý stůl Vize tance, křest sborníku textů o architektuře 2014 – 2015, který připravilo sdružení Kruh, projekce filmu Místa mezi místy v režii Marka Matvije a Epos 257 o prostorách ve městech, kde vznikají a zanikají improvizované domovy, proplétá se příroda a architektura, dílna pro děti ke knížce D.O.M.E.K., během níž si děti vytvoří krátký animovaný film o svém domě, koncerty, party s DJs a podobně. V paláci najdou příchozí stylový festivalový bar, umělecké knihkupectví Page Five a ArtMap. Filmové fanoušky potěší pravidelné hodinové pásmo krátkých filmů z Austrálie, Finska, Kanady a Švédska, které nabídne obrazově působivé snímky, zachycují jedinečné momenty v životě, kdy se za ničím neženeme. Nedaleký plot v ulici Na Florenci obsadí výstava na nazvaná Architektura k mání!, která dokumentuje úspěšné příklady proměn bývalých industriálních budov a areálů na významná centra kultury a umění v Evropě.

    Více informací na www.ctyridny.cz.

    • Autor:
    • Publikováno: 30. září 2015

    Komentáře k článku: 4 + 4 dny v Desfourském paláci

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,